حيات وحش لرستان

استان لرستان یکی از زیباترین استان‌های کشور از حیث جاذبه‌های طبیعی وگردشگری است که به دلیل برخورداری از پوشش گیاهی و اراضی طبیعی بکر و منحصر به فرد از دیرباز تاکنون زیستگاه جانوران و حیوانات بسیار نادری بوده است.

مناطق لرستان از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی بوده و بسیاری از گونه‌های نادر گیاهی دارویی و جانورانی نظیر خرس، کل و بز، پلنگ و انواع پستانداران کوچک و گربه جنگلی و... در آنجا زیست می‌کنند.

در کنار برخورداری این استان از این مواهب متاسفانه شکارهای غیرمجاز و کشته شدن شماری از گونه‌های جانوری هم‌چون خرس قهوه‌ای و پلنگ و سمندر و.. بر اثر شکار سوداگران و بی اطلاعی شکارچیان و سوانح طبیعی و غیرطبیعی حیات وحش استان لرستان را در معرض انقراض قرارداده است.

استان لرستان یکی از مجموعه‌های غنی از حیث حیات وحش است که متاسفانه هجمه فراوانی به تنوع زیستی آن وارد شده و , وجود شکار گونه‌های جانوری نادر و حفاظت شده لرستان در کنار سایر عوامل موثر از جمله سوانح طبیعی و غیرطبیعی است.

مناطق سفید کوه ازنا، قالیکوه الیگودرز، گرین فهشتاد پهلو و تالاب‌های پلدختر را از مناطق مستعد لرستان هستند .

مدیرکل محیط زیست استان لرستان گفت:جذب نیرو، استفاده از روش‌های نوین حفاظت از محیط زیست و تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز از جمله اقداماتی است که محیط زیست لرستان برای جلوگیری از صید و شکار بی رویه و حفاظت از محیط زیست استان به کار بسته است.

وی تصریح کرد: حدود 358 گونه جانوری از حیات وحش لرستان شناسایی و ثبت شده که بیش از 60 درصد آنها را پرندگان تشکیل می دهند.