جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

خاطرات دفاع مقدس رزمندگان لرستانی منتشر شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خاطرات دفاع مقدس رزمندگان لرستانی منتشر شود

خاطرات دفاع مقدس رزمندگان لرستانی منتشر شود

رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس گفت: خاطرات دفاع مقدس رزمندگان لرستانی منتشر شود.

سردار گلعلی بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: در استان لرستان باوجود حضور پررنگ مردم در دوران هشت سال جنگ تحمیلی، کتاب شاخصی در حوزه دفاع مقدس در این استان به چاپ نرسیده است.

وی با اشاره به لزوم ورود دانشگاهیان در عرصه نشر ارزش‌های دفاع مقدس، افزود: اساتید دانشگاه، گردآوری، تحقیق و پژوهش پیرامون دفاع مقدس را در قالب پایان‌نامه و تحقیق به دانشجویان واگذار کنند، از طرفی لازم است که آثار دفاع مقدس در سرفصل دروس و متون دانشگاهی گنجانده شود.

رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس بابیان اینکه تعداد پژوهش‌های دانشگاهیان در رابطه با دفاع مقدس راضی‌کننده نیست، عنوان کرد: کتاب دفاع مقدس باید در قالب یک درس اجباری در دانشگاه ارائه شود تا فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان منتقل شود.

وی در رابطه با برخی از الزامات خاطره‌نویسی دفاع مقدس، تصریح کرد: در خاطره‌نویسی باید از تحلیل وقایع پرهیز کرد کما اینکه زمانی می‌توان به قضاوت و تحلیل رخدادهای دفاع مقدس پرداخت که با افراد دخیل در عملیات و چهره‌هایی مانند وزیر امور خارجه وقت مصاحبه شود.

بابایی بیان کرد: یکی دیگر از مؤلفه‌های خاطره‌نویسی دفاع مقدس، پرهیز از دنبال کردن اهداف سیاسی است، نباید از روایت و بیان خاطرات فردی که در گذشته مسئولیتی را در دفاع مقدس بر عهده داشته ولی امروز موضع‌گیری سیاسی دیگری دارد پرهیز کرد.

وی گفت: در هنگام برخورد با روایتی که به شیوه‌های مختلفی بیان‌شده و در آن‌ها تناقض‌های مشاهده می‌شود، باید راستی آزمایی صورت بگیرد که در این راستا نویسنده و پژوهشگر باید بامطالعه و مراجعه به منابع مختلف، اطلاعات خود را تا حدی بالا ببرد که بر موضوع موردنظر اشراف و احاطه کامل داشته باشد تا بتواند از میان اظهارات گوناگون نظراتی که با واقعیت همخوانی دارد را استخراج کند.