رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

خاکی‌ترین آئین عزاداری در روز عاشورا در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خاکی‌ترین آئین عزاداری در روز عاشورا در استان لرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سنت‌ عزاداری مردم لرستان در غم و ماتم سرور و سالار شهیدان قدمتی بسیار طولانی دارد، "در گل افتادن" آیین سوگواری سنتی و کهن مردم این استان در روز شهادت سیدالشهدا(ع) و عاشورای حسینی است.

نوای عزاداری مردم لرستان قبل از طلوع آفتاب با صدای دهل "چمرونه" نواخته و عزاداران حسینی یکی پس از دیگری در کنار خیمه‌ها و تکیه‌های شهر قرارگرفته و خود را به گلی که در حوضچه‌های بزرگ و کوچکی که با آجر، خاک نرم و گلاب درست کرده‌اند انداخته و در کنار شعله‌های آتش‌ ایستاده تا خشک شوند.

"چمری" یا "چمریونه" موسیقی و آهنگ اندوه باری است که در سوگ و عزای بزرگان نواخته می‌شود که اوج اندوه مردمان این سرزمین است به‌نوعی که با اجرای این موسیقی همه خواهند فهمید که بزرگی را ازدست‌داده و همه عزادار هستند.

تنها چیزی که مردم را در غم اباعبدالله گل‌اندود کرده است عشق است و محبتی که مردمان لر به اهل‌بیت، امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) دارند.

دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی پس از گل مالی و خشک شدن در سطح شهر به راه افتاده و به عزاداری می‌پردازند، داغ شهادت امام حسین(ع) بر قلب تاریخ نشسته است و این داغ بر دل نشسته از خاک متبرک و گلاب معطر برمی‌خیزد و بر سر و روی مردم شهر می‌نشیند.

خاکی‌ترین آیین عاشورا، این سنت دیرینه از اوج اخلاص و ارادت مردم لر بر خواسته، ارادتی که تمامی ندارد و اوج غم و اندوه مردم این دیار را در روز عاشورای حسینی به نمایش می‌گذارد و این ارادت هرروز عمیق‌تر و خالصانه‌تر می‌شود.

عاشقان و دلدادگان به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) دسته‌دسته گرد هم آمده‌اند و با سینه زدن عزاداران گردوغباری به آسمان بلند می‌شود و روی چهره همه عزاداران حسینی می‌نشیند که غم و ماتم از چهره یک‌یک عزاداران حسینی دیده می‌شود.

غم و ماتمی که این فضای روحانی دارد را نمی‌توان در چند سطر معنا کرد، باید این روز در میان عزاداران حسینی باشی تا بدانی  این شهر چگونه رنگ غم و اندوه به خود می‌گیرد و دوستداران حسین‌ابن‌علی(ع) چگونه به سوگ می‌نشینند.

اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد، پیر و جوان به خیابان‌ها و اماکن مذهبی آمده‌اند؛ این عزاداران حسینی، عاشقان ولایت و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) با ندای لبیک یا حسین(ع) بر سر و سینه می‌زنند و غرق در اشک و ماتم شده‌اند و به یاد شهدای دشت کربلا عزاداری می‌کنند.

سینه‌زنان خرم‌آبادی به شیوه‌ای خاص که ویژه مردم این شهر است سینه‌زنی می‌زنند، سینه‌زنان ابتدا نشسته و سینه می‌زنند و زمانی نوحه‌خوان فریاد می‌زند «ای وا شهیدان به دشت کربلا» همگی سرپا می‌ایستند و ضمن جواب دادن به نوحه‌خوان با دودست و به‌شدت سینه می‌زنند.

عزاداری در لرستان از عصر عاشورا به مدت سه شب با انجام مراسم شام غریبان که عزاداران یک دستار سیاه مخصوص به‌نام کت را به سر و گردن و شانه‌های خود می‌پیچانند در عزا شرکت می‌کنند و با روشن کردن شمع برای غریبی یاران و اصحاب امام حسین(ع) این مراسم به پایان می‌رسد.