رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

خرم آباد در میان ۷ شهر برتر کشور در حوزه گردشگری قرار گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

خرم آباد در میان ۷ شهر برتر کشور در حوزه گردشگری قرار گرفت

خرم آباد در میان ۷ شهر برتر کشور در حوزه گردشگری قرار گرفت

استاندار لرستان گفت: خرم آباد به عنوان یکی از هفت شهر برتر کشور به لحاظ گردشگری معرفی شده که باید این موضوع را تبلیغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر یکشنبه در گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای لرستان شوراها را نماد مشارکت اصیل مردم در امر تصمیم گیری در حوزه های مختلف دانست و اظهار داشت: قانون اساسی اهمیت فراوانی به بحث شوراها داده که این امر نشان از مترقی بودن قانون اساسی کشور است.

وی در خصوص برخی مطالبات اعضاء شوراهای شهر و روستا گفت: چالش های فراوانی پیش روی شوراها بوده که باید بصورت جمعی برای رفع آن ها تلاش کنیم و باید از فقر مطالبه گری عبور کرده و خود را گرفتار آن نکنیم.

استاندار لرستان افزود: درست است که شوراهای اسلامی شهر و روستا هزینه های جاری فراوانی دارند ولی مطابق قانون، شوراها اختیارات زیادی دارند که باید از آن استفاده کنند به‌طوریکه شورای عالی استان ها مانند دولت می تواند به مجلس لایحه ارائه دهند و مشکلات خود را از این طریق حل کنند.

بازوند با اشاره به اینکه نظام مدیریتی دارای بازوی اجرایی و نظارتی است، بیان داشت: بازوی نظارتی نظام مدیریتی شوراها بوده و شهرداران و دهیاران بازوان اجرایی آن هستند هرچند که شوراها برای امر نظارت با چالش های فراوانی همراه هستند که باید آن را برطرف کرد و بهترین راه حل برای این منظور مشارکت همگانی مردم است.

باید به دنبال افزایش سرانه درآمدی مردم استان باشیم

وی با بیان اینکه امروز شهرها با مسائل پیچیده ای مواجه هستند، افزود: توسعه تکنولوژی، جهانی شدن عوامل تولید، افزایش جمعیت شهری، مهاجرت به شهرها، حاشیه نشینی، بافت های فرسوده، ترافیک و ... از جمله پیچیدگی های شهری بوده که مشکلات شهرها را دوچندان کرده اند ولی می توان از این عوامل به عنوان فرصت استفاده کرد لذا این هنر مدیریت شهری است که این پیچیدگی ها را به فرصت تبدیل کند.

استاندار لرستان تصریح کرد: زمانی شهرداری ها می توانند به دنبال توسعه پایدار باشند که مردم را در امور شهری مشارکت دهند و با وجود شهروندان فقیر نمی توان این امر را محقق کرد لذا با بالا بردن سرانه درآمدی مردم می توان از ظرفیت آن ها در توسعه شهری استفاده کرد.

بازوند افزود: باید به دنبال افزایش سرانه درآمدی مردم استان باشیم زیرا اگر سرانه درآمدی مردم افزایش یابد نرخ بیکاری کاهش یافته و اشتغال ایجاد می شود در اینصورت می توان ادعا کرد توسعه در استان شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه شهرها را باید بر اساس مقتضیات تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی خود اداره کرد، بیان داشت: نمی توان نسخه ای که برای توسعه مدیریت شهری در یک منطقه پیچیده شده است در سایر شهرها به کار برد و گاهی دیده می شود برای انجام برخی طرح ها از جمله طرح مسکن مهر مقتضیات جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی لحاظ نمی شود که این امر باعث رفتاری هایی شده است.

تنها ۴۲۰ نفر برای واحدهای مسکن بدون متقاضی ثبت نام کرده اند

استاندار لرستان ادامه داد: در حال حاضر ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی در کشور وجود دارد که تعداد این واحدها در لرستان هزار و ۸۰۰ واحد است و علی رغم اینکه بارها اعلام کرده ایم مردم بدون نیاز به فرم (ج) می توانند برای ثبت نام این واحدها اقدام کنند استقبال خوبی صورت نگرفته است.

بازوند یادآور شد: از اسفند ماه ۹۴ تا کنون تنها ۴۲۰ نفر برای ۱۱۷ هزار واحد مسکن بدون متقاضی ثبت نام کرده اند لذا اگر مطالعات تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی در طرح مسکن مهر انجام می شد اکنون گرفتار این واحدهای بدون متقاضی نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه باید شهر را به عنوان یک کلیت یکپارچه در نظر گرفت و نباید آن را بخش بخش اداره کرد، اظهار داشت: شهر مانند موجودی زنده بوده که نیاز به پرستاری دارد و اگر امروز با معضلاتی همچون حاشیه نشینی، وجود سکونتگاه های شهری و ... مواجه هستیم به‌خاطر این بوده که مدیریت شهری کلی نبوده و به بخشی نگری توجه شده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه برنامه ریزی در شوراهای اسلامی روستا باید از بالا به پایین باشد، عنوان کرد: این موضوع بدان معنی است که مشارکت مردم در محله ها مدنظر قرار گیرد و توسعه محلی به وجود آید.

توافق نامه استانداری لرستان با بنیاد مستضعفان

بازوند با اشاره به اینکه مطابق قانون تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور باید دهیار داشته باشند، افزود: روستاهای بالای ۲۰ خانوار حدود ۵۷ درصد روستاهای کشور را تشکیل می دهند که مدیریت روستایی باید در آن ها شکل گیرد.

وی ایجاد کارآفرینی اقتصادی را یکی از اساسی ترین اقداماتی دانست که باید مد نظر شوراهای اسلامی روستا قرار گیرد و افزود: بیشتر روستاها با معضل نگران کننده ای به نام مهاجرت مواجه هستند و تا زمانیکه برای روستاییان اشتغال ایجاد نشود نمی توان جلوی مهاجرت آن ها را گرفت لذا باید برای اشتغال روستاییان و ارائه خدمات برتر به آن ها تدابیری اندیشیده شود.

استاندار لرستان تصریح کرد: استانداری لرستان توافق نامه ای با بنیاد مستضعفان و معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری تنظیم کرده که مطابق آن به ازای هر کار اشتغالزایی توسط روستاییان ۷۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود هفت درصد از طریق بانک سینا پرداخت شود.

بازوند افزود: سود این تسهیلات مطابق نرخ سود شورای پول و اعتبار ۲۲ درصد بوده که پنج درصد این تسهیلات توسط بنیاد مستضعفان، پنج درصد توسط استانداری لرستان و پنج درصد توسط نهاد ریاست جمهوری پرداخت می شودو روستاییان تنها هفت درصد آن را پرداخت می کنند.

وی گفت: بر اثر سیلاب اخیر حدود ۴۴۶ میلیارد تومان خسارت به استان وارد شد و ۲۵۰ کیلومتر از راه های استان و ۱۰۰ دهنه پل از بین رفت.

بازوند بر لزوم معرفی ظرفیت های استان برای جذب گردشگر تاکید کرد و افزود: اخیرا شهر خرم آباد به عنوان هفت شهر برتر کشور به لحاظ گردشگر ی معرفی شده که باید این موضوع را تبلیغ کرد.