رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

خریدوفروش دارو و مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزشی کشور ممنوع شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خریدوفروش دارو و مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزشی کشور ممنوع شده است

خریدوفروش دارو و مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزشی کشور ممنوع شده است

دبیر کمیسیون ماده پنج وزارت ورزش و جوانان در لرستان گفت: خریدوفروش انواع دارو و مکمل‌ها چه مجاز و چه غیرمجاز در باشگاه‌ها ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد امیر عفراتی ظهر روز چهارشنبه در همایش آسیب‌های مواد نیروزا و مکمل‌های ورزشی غیرمجاز که در سالن همایش جمعیت هلال‌احمر استان لرستان برگزار شد بابیان اینکه کارگروهی ایجادشده تا اطلاعات لازم در اختیار باشگاه‌ها قرار گیرد اظهار داشت: از سال 93 که مسئولیت کمیسیون ماده پنج را عهده‌دار شدیم اولین اقدامی که انجام دادیم، نام‌گذاری یک روز از هفته تربیت‌بدنی به نام باشگاه‌ها است.

وی افزود: طی امسال مراسم تجلیل از باشگاه‌ها در روز باشگاه برگزار می‌شود و در تمامی استان‌ها حضور یافته و اقداماتی که در کمیسیون ماده پنج انجام‌شده را به آن‌ها ارائه می‌دهیم.

دبیر کمیسیون ماده پنج امور باشگاه‌های اداره کل ورزش و جوانان عنوان کرد: به لحاظ اینکه بانک اطلاعاتی از باشگاه‌ها داشته باشیم برای اولین بار سامانه‌ای در کمیسیون وزارت ورزش ایجاد شد که 17 هزار باشگاه در سراسر کشور در این سامانه ثبت‌شده است.

وی بیان کرد: باشگاه‌ها باید مجوز از ماده پنج از طریق ادارات کل ورزش و جوانان دریافت کنند و با کسانی که مجوز ندارند برخورد می‌شود چراکه اگر کسی در محیط باشگاه دچار آسیب شود دادگاه اداره کل ورزش و جوانان را مسئول می‌داند.

عفراتی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای با دفاتر پیشخوان صورت می‌گیرد و باشگاه‌های می‌توانند برای تمدید و یا احداث باشگاه به این دفاتر مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ورزشی که با آن موجه هستیم این است که نیروی انسانی ما سوادشان به‌ روز نیست و برای جلب ورزشکار و گرفتن هزینه، بهترین شیوه را به کار گرفتن بهترین امکانات و تجهیزات می‌داند بدون اینکه حتی دانش استفاده از این تجهیزات را بدانند در صورتی‌ که باید به بالا بردن سطح علمی مربیان توجه بیشتری شود.

دبیر کمیسیون ماده پنج امور باشگاه‌های اداره کل ورزش و جوانان گفت: مربی‌هایی که در باشگاه هستند باید کار مربی‌گری را انجام دهند نه‌کارهای پزشکی، انجام دوپینگ مخصوص باشگاه‌های خصوصی نیست و خریدوفروش دارو چه مجاز و چه غیرمجاز در باشگاه‌ها ممنوع است و برای خرید باید به داروخانه مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: شیوه‌نامه تشویقی لحاظ شده و باشگاه‌هایی که با سرمایه‌گذاری خود و در جهت ورزش همگانی و حرفه‌ای حرکت می‌کنند و اصول و مقررات ما را رعایت می‌کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند.

وی افزود: افرادی که شاخص‌های لحاظ شده را در باشگاه‌ها رعایت کنند وام تجهیز به باشگاه‌های برتر داده می‌شود  و آن‌ها را به جامعه معرفی و تبلیغات محیطی برای آن‌ها انجام می‌شود.

دبیر کمیسیون ماده پنج امور باشگاه‌های اداره کل ورزش و جوانان عنوان کرد: هدف‌گذاری باشگاه‌های برتر به شکلی است که این باشگاه‌ها سالم و پاک باشند که در 25 استان این اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: از 17 هزار باشگاهی که در سطح کشور وجود دارد 10 درصد مالک هستند و برای باشگاه‌دارانی که مالک هستند حریم 500 متر در نظر گرفته‌ شده است؛ برای مالکان باشگاه پروانه از یک سال به پنج سال و برای باشگاه‌های استیجاری از یک سال به سه سال لحاظ شده است.

عفراتی بابیان اینکه تمامی باشگاه‌ها در شیوه‌نامه جدید باید مجهز به رایانه باشند تصریح کرد: حدود 25 فدراسیون داریم که پنج‌ تا از آن‌ها که دانش‌آموزی، کارگری، دانشجویی، ناشنوایان و پیوند اعضا است و شرایط باشگاهی را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: 10 فدراسیون آیین‌نامه شرایط تخصصی را دارند و قابل تصویب است؛ سالم‌سازی و پیشگیری برای ما در اولویت کاری قرار دارد و باید استانداردهای لازم رعایت شود.

دبیر کمیسیون ماده پنج امور باشگاه‌های اداره کل ورزش و جوانان گفت: از 17 هزار باشگاهی که در سطح کشور وجود دارد 12 هزار تا بدن‌سازی است که هشت تای آن مشترک است.

وی اظهار داشت: انواع آهنگ موسیقی و موزیک در باشگاه‌ها پخش می‌شود که کاری اشتباه است و افرادی که به باشگاه مراجعه می‌کنند برای سالم کردن جسم می‌آیند ولی ذهن آن‌ها آسیب می‌بیند بنابراین با وزارت ارشاد هماهنگ شده تا آهنگ‌های مخصوصی در باشگاه‌ها استفاده شود.

عفراتی افزود: طی یک سال و نیم اخیر فدراسیون پرورش اندام برای بانوان راه‌اندازی شده و خانم‌ها معتقدند در بخش بدن‌سازی  عقب‌افتاده‌اند و برای جبران این عقب ماندن مصرف داروهایشان بالا رفته که خطرناک است.

وی عنوان کرد: استفاده از مکمل‌ها باید زیر نظر پزشک باشد، خانم‌ها برای کاهش وزن از مشتقات شیشه استفاده می‌کنند که سبب اعتیاد می‌شود.

دبیر کمیسیون ماده پنج امور باشگاه‌های اداره کل ورزش و جوانان بیان کرد: در سال 69، 20 نفر دکترای تربیت‌بدنی وجود داشت که در حال حاضر به دو هزار نفر در گرایش‌های مختلف رسیده‌اند که موظف هستیم برای این افراد شغل ایجاد کنیم؛ کسانی که در مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش فرامی‌گیرند نباید از ما کار بخواهند بلکه باید از هیئت‌های پزشکی و فدراسیون پزشکی جواز بگیرند.

وی تصریح کرد: فدراسیون ورزش همگانی در قسمت خانم‌ها انواع رقص را ممنوع کرده است چراکه رقص ورزش نیست و با کسانی که این اقدام را انجام می‌دهند برخورد می‌شود.

عفراتی خاطرنشان کرد: پروژه‌های احداثی در این استان تجاری و سودآور باشد چراکه حدود چهار ماه از سال به خاطر مناسبت‌های مختلف مراجعه افراد به باشگاه‌ها کم‌رنگ میشود بنابراین اگر تجاری‌سازی انجام شود مشکلی در راستای سودآوری ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: سامانه پیامکی و تلفنی راه‌اندازی می‌شود تا افرادی که مایل هستند انتقادات و پیشنهادهای خود را ارائه کنند.