جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

خسارت 738 میلیارد ریالی سیلاب در بروجرد / آسیب‌دیدگی برخی زیرساخت‏‌های اصلی در بروجرد - نمایش محتوای خبر

 

 

خسارت 738 میلیارد ریالی سیلاب در بروجرد / آسیب‌دیدگی برخی زیرساخت‏‌های اصلی در بروجرد

خسارت 738 میلیارد ریالی سیلاب در بروجرد / آسیب‌دیدگی برخی زیرساخت‏‌های اصلی در بروجرد

سیلاب اخیر شهرستان بروجرد 738 میلیارد و 600 میلیون ریال خسارت در شهرستان بروجرد بر جای گذاشت و آسیب‏‌های زیادی را به برخی زیرساخت‏‌های اصلی وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، بارش‌های دنباله‌‏دار باران در استان لرستان و وقوع سیلاب‏‌های ویرانگر در برخی شهرستان‏‌های این استان خسارت‏‌های قابل توجهی را در بخش‏‌های مختلف به دنبال داشت.

شهرستان بروجرد نیز در جریان این بارندگی‏‌ها از انبوه خسارت‏‌های ناشی از وقوع سیلاب بی‏بهره نماند، به طوری که گزارش آسیب‏‌های زیادی در بسیاری از زیرساخت‌های این شهرستان به دنبال داشت.

در حوزه کشاورزی و دامپروری خسارت سیل قابل توجه بود، به طوری که سیلاب اخیر بسیاری از مزارع پرورش ماهی را از بین برد و موجب تلف شدن چندین هزار قطعه ماهی شد.

تلف شدن بسیاری از دام‌ها و وارد آمدن خسارت به واحدهای دامپروری، تخریب برخی کانال‏‌های آب‏رسانی، اراضی کشاورزی، جاده‏‌های بین مزارع آنها و باغات از دیگر جنبه‌های خسارتی در حوزه‏‌های کشاورزی و دامپروری بروجرد بود.

در بخش میراث فرهنگی نیز سیلاب زمینه‏‌ساز تخریب بخش‏‌هایی از خانه‌ها و ابنیه تاریخی بروجرد شد، تا حوزه تاریخ و فرهنگ بروجرد نیز از این خسارت بی‏‌بهره نمانده باشد.

در بخش راه نیز از بین رفتن روکش آسفالت قسمتهایی از راه‏‌های اصلی و فرعی، تخریب و از بین رفتن برخی پلها از عمده خسارت‏‌های وارد آمده به این حوزه ارزیابی شده است.

در حوزه شهری نیز تخریب آسفالت، جداول شهری، معابر، شکسته شدن درختان، آسیب به دیواره برخی انهار و آب‏گرفتگی برخی منازل نمونه‌‏هایی از خسارت‏‌های وارد آمده در این بخش بود.

سیلاب اخیر همچنین به تعداد قابل توجهی از منازل روستایی حوزه شهرستان بروجرد آسیب رسانده و آنها را نیازمند تعمیر و بازسازی کرده است.

اگرچه با پایان یافتن بارش‌‏ها برآورد خسارت‏‌های ناشی از سیلاب بروجرد در بخش‌‏های مختلف تعیین شده است، اما نکته قابل توجه در این میان نپرداختن به زوایای سیلاب اخیر در بروجرد و پنهان ماندن بسیاری از آسیب‏‌های این عامل قهری ویرانگر از زاویه دید رسانه‏‌های استانی بود.

خسارت به چند حوزه زیرساختی

محمد کیانی گفت: سیلاب ناشی از بارندگی‏‌های اخیر خساراتی را در چند حوزه وارد کرده است.

وی اظهار کرد: کشاورزی، باغداری و دامپروری، راه‏‌های اصلی و روستایی، حوزه شهری، آثار و ابنیه تاریخی برخی از حوزه‏‌هایی هستند که در جریان سیلاب اخیر آسیب دیده‏‌اند.

دبیر ستاد مدیریت بحران بروجرد عنوان کرد: سیلاب اخیر همچنین مشکلاتی را برای برخی روستاهای بخش مرکزی بروجرد به همراه داشت که از آن جمله می‏‌توان به دهستان شیروان و روستای رحیم‌آباد اشاره کرد.

وی یادآور شد: روستاهای قرار گرفته در بخش اشترینان به دلیل موقعیت جغرافیایی کمتر با آبگرفتگی مواجه شدند.

کیانی افزود: این در حالی بود که روستاهای جنوب شهر بروجرد به خصوص آنهایی که در کنار مسیر رودخانهها قرار داشتند، به دلیل طغیان رودخانه با مشکلات زیادی مواجه شدند.

تعدد خسارت‏‌ها در حوزه کشاورزی و دامپروری

وی در بخش دیگری از سخنان خود خسارت‏‌های ناشی از سیلاب اخیر را در حوزه کشاورزی شامل شامل مزارع پرورش ماهی، کانال‌‏های آب‏رسانی، مزارع و جاده‏‌های بین آنها باغات و واحدهای دامپروری قابل توجه خواند.

دبیر ستاد مدیریت بحران بروجرد ادامه داد: در حوزه مسکن نیز واحدهای زیادی در بخش‌های شهری و روستایی خسارت دیده‌‏اند که نیازمند احداث و تعمیر هستند.

کیانی تاکید کرد: در حوزه راه نیز شاهد تخریب بخش‌هایی از راه‏‌های اصلی و فرعی و تخریب پل‏‌های اصلی و روستایی هستیم.

وی اظهار کرد: همچنین خسارت‏‌های ناشی از سیلاب در در بخش امور آب نیز کانال‌‏های انتقال آب نصیرآباد، تهییج و بز ازنا را با مشکل روبه‌رو کرد.

دبیر ستاد مدیریت بحران بروجرد یادآور شد: طول زیادی از رودخانه سیلاخور نیز در جریان سیلاب اخیر نیاز به لایروبی دارد.

خسارت بخش از حوزه شهری در جریان سیلاب

کیانی به گوشه‌‏هایی از مشکلات ایجاد شده در حوزه شهری در جریان سیلاب اخیر در بروجرد اشاره و تصریح کرد: تخریب معابر، آسفالت، جداول شهری، دیواره نهر تهییج و دیواره تپه چغا، تخریب سدهای باغ فدک، شکستگی درختان و آب‏گرفتگی منازل شهری نمونه‌‏هایی از این آسیب‏‌ها است.

وی اظهار کرد: در حوزه میراث فرهنگی نیز بسیاری از بناهای تاریخی قرار گرفته در حوزه شهرستان بروجرد آسیب دیده است.

دبیر ستاد مدیریت بحران بروجرد تاکید کرد: متاسفانه در جریان بارندگی‏‌های اخیر و وقوع سیلاب در برخی شهرستان‏‌های استان لرستان‌ آن‌گونه که باید خسارت‏‌های سیلاب در حوزه شهرستان بروجرد به گوش مسئولان استانی نرسید.

کیانی اظهار کرد: در جریان بارندگی‌های سیل آسای اخیر علاوه بر خسارت 264 میلیارد ریالی بخش کشاورزی شاهد وارد آمدن خسارت130 میلیارد ریالی به واحدهای مسکونی شهری و روستایی هستیم.

وی تاکید کرد: بارندگی‌ها به 927 واحد مسکونی شهری و روستایی در حوزه شهرستان بروجرد آسیب‌زده است.

دبیر ستاد مدیریت بحران بروجرد یادآور شد: در حوزه راه نیز خسارت‌های وارد شده به جاده‌های اصلی و فرعی و کانال‌های آب بر عدد ریالی 130 میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

کیانی تصریح کرد: در مجموع بارندگی‏‌ها و جاری شدن سیلاب 738 میلیارد و 600 میلیون ریال خسارت را در حوزه شهرستان بروجرد رقم زده است.

تخریب راه‏‌های اصلی و فرعی

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: از زیان‏‌های سیلاب بروجرد در حوزه راه می‏‌توان به وارد آمدن خسارت‏‌هایی همچون تخریب و از بین رفتن قسمت‏‌هایی از پل‏‌ها خصوصا در بخش راه‌های روستایی اشاره کرد.

حبیب جمشیدی اظهار کرد: همچنین وقوع سیلاب حدود 50 کیلومتر از راه‌‏های روستایی را نیازمند روکش مجدد آسفالت کرده است.

وی خاطر نشان کرد: روکش آسفالت حدود 20 کیلومتر راه اصلی از بین رفته است و این بخش از راه‏ها به روکش مجدد آسفالت نیاز دارند.

برآورد 13 میلیارد تومانی خسارت سیلاب

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد ادامه داد: حدود 20 تا 30 دستگاه پل نیز به مرمت، تعمیر و لایروبی نیاز دارند.

جمشیدی تصریح کرد: در مجموع میزان خسارت وارد آمده به حوزه راه در شهرستان بروجرد در جریان سیلاب اخیر قریب به 13 میلیارد تومان برآورد شده است.

خسارت 264 میلیارد ریالی حوزه کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: حوزه کشاورزی این شهرستان در جریان بارندگیهای اخیر متحمل خسارت 264 میلیارد و 500 میلیون ریالی شده است.

رضا امینی اظهار کرد: بارندگی‏‌های سیل آسای بروجرد در حوزه‏‌های مختلفی به بخش کشاورزی آسیب رسانده است.

وی ادامه داد: خسارت وارد آمده به 900 هکتار از باغات شهرستان بروجرد آن هم بر اثر بارندگی شدید و کاهش دما بخشی از این زیان‏ها را تشکیل داده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد تاکید کرد: بارندگی‏‌های چند روزه و به دنبال آن وقوع سیلاب در این شهرستان آسیب‏‌هایی را به کانال‌‏های آب‏رسانی، مزارع پرورش ماهی و حوزه دامپروری وارد کرده است.

امینی تصریح کرد: در این جریان جاده‏‌های بین مزارع و باغات شهرستان بروجرد نیز از خسارت‏‌های ناشی از بارندگی‏‌های چند روزه در امان نمانده است.

آسیب 10 تا 100 درصدی به 21 مزرعه پرورش ماهی

غلامحسین اکبری گفت: در جریان بارندگی‏‌های اخیر این شهرستان 21 مزرعه پرورش ماهی تخریب شده است.

وی با بیان اینکه آسیبهای وارد شده به 21 مزرعه پرورش ماهی شهرستان بروجرد بین 10 تا 100 درصدی تخمین زده شده است، عنوان کرد: در مجموع عدد ریالی خسارتهای وارد آمده به حوزه پرورش ماهی بروجرد ناشی از سیلاب عدد 37 میلیارد ریال را نشان میدهد.

رئیس اداره شیلات بروجرد یادآور شد: از مجموع عدد ریالی یاد شده بخش قابل توجهی به تخریب مزارع و تلف شدن ماهی‏‌ها برمیگردد.

اکبری میزان خسارت برآورد شده وارد آمده به حوزه پرورش ماهی شهرستان بروجرد را تقریبی خواند و ادامه داد: در جریان بارندگیها خسارتهای زیرساختی به این حوزه نیز وارد شده است.