جهش تولید | چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹

خط تولید «کاشی جم» متوقف شد/ صنعت بروجرد روزگار خوشی ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

خط تولید «کاشی جم» متوقف شد/ صنعت بروجرد روزگار خوشی ندارد

خط تولید «کاشی جم» متوقف شد/ صنعت بروجرد روزگار خوشی ندارد

خط تولید کارخانه کاشی جم بروجرد از گردش تولید متوقف شد و قرارداد ۱۲۰ نفر از کارگران این کارخانه تمدید نشد.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: با به اتمام رسیدن موعد قرارداد کارگران کاشی جم، قرارداد آنها تمدید نشد تا صنعت بروجرد همچنان سیر صعودی خود به سمت تعطیلی را طی کند.

هیئت مدیره کارخانه دلیل اصلی عدم قرارداد با این افراد را نبود نقدینگی، عدم صادارات، بدهی مالیاتی، بدهی بانکی و عدم پرداخت قبوض سنگین گاز و برق کارخانه برشمرد.

در حال حاضر فقط با ۵۶ نفر از کارگرانی که دارای سابقه هستند قرارداد بسته شده و این افراد هم به خاطر عدم حرکت خط تولید در بلاتکلیفی و بیکاری به سر میربرند.

بروجرد که روزگاری ۶۰ درصد صنعت لرستان و حدود ۸ درصد صنعت کشور را در اختیار داشت با تعطیلی سنگبریها و مشکلات به وجود آمده در کارخانه نساجی، سامان کاشی، کاشی جم، و زاگرس خودرو در حال حاضر درصد سهم ناچیزی از تولید در زمینه صنعت را در اختیار دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر ، سرمایه در گردش و رکود اقتصادی حاکم بر کشور را دلیل عمده این موضوع برشمرد.

کامران فرشید گفت: با توجه به نبود ساخت و ساز در صنعت ساختمان و رکود اقتصادی و نبود صادرات از مدتها پیش بینی چنین وضعیتی برای دو کارخانه «سامان کاشی» و «کاشی جم بروجرد» دور از ذهن نبود و در تلاش برای رفع مشکلات کارگران هستیم.

وی افزود: اداره کار طبق قانون وظیفه دارد تا در اسرع وقت با تشکیل جلسه با هیئت مدیره به بررسی علت موضوع بپردازد و حتی امکان برای برقرای قانون بیمه بیکاری با سازمان تأمین اجتماعی وارد شور و مشورت شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد وضعیت کارخانه های صنعتی بروجرد را بسیار ناخوشایند خواند و اظهار داشت: با توجه به مشکل بازار فروش واحدهای صنعتی، اداره صنعت، معدن و تجارت باید به دنبال بازار فروش و صادرات هم باشد تا بخشی از مشکلات واحدهای صنعتی رفع شود.

این مسئول رکود بازار ساخت و ساز ساختمان و پروژهای عمرانی سراسر کشور را عمده دلیل بروز مشکلات برشمرد و افزود: زمانی کارخانه های سنگبری و کاشی سازی می توانند به فعالیت ادامه دهند که بازار مصرف در کنار تولید باشد و هنگامی که تقاضا پایین بیاید تولید نیز خود بخود متوقف خواهد شد.

فرشید با اشاره به درخواست همکاری از بانک ها برای پرداخت تسهیلات و دعوت از سرمایه گذار افزود: خواسته دولت در چنین شرایطی دعوت از سرمایه گذاری در بخش تولیدات صنعتی و کشاورزی بوده چرا که چرخه صنعت روز به روز روند کاهشی پیدا کرده و با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می توان گام موثری در ایجاد اشتغال جوانان برداشته شود.