رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

خیران ۶۵ میلیارد تومان به بخش سلامت استان لرستان کمک کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

خیران ۶۵ میلیارد تومان به بخش سلامت استان لرستان کمک کردند

خیران ۶۵ میلیارد تومان به بخش سلامت استان لرستان کمک کردند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان به وجود ۴۴۶ بیمار دیالیزی در استان اشاره کرد و گفت: هزینه خرید هر کلیه ۲۵ میلیون تومان است که با خیران برای ورود در این بخش وارد مذاکره شده‌ایم.

گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، کوروش ساکی در نشست خبری مسئولان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد اظهار داشت: سال گذشته حدود 40 درصد افزایش جذب متخصص در استان داشتیم و آبان ماه سال 95 نیز تقسیم فارغ‌التحصیلان فوق تخصص‌های کشور انجام می‌شود که به آمار فوق تخصص‌های استان افزوده می‌شود.

وی بابیان اینکه 644 خانه بهداشت در استان وجود دارد، افزود: حدود 100 هزار مترمربع فضای بهداشتی باید در استان به‌ویژه در مناطق محروم بسازیم که نیاز استان صفر شود که در این زمینه وزارت بهداشت 50 درصد هزینه آن‌ها را تقبل کرده است و با ساخت این فضاها لرستان یکی از استثنائات کشور می‌شود و پرونده خود را می‌بندد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان بابیان اینکه مراکز بهداشت نقش بسیار مؤثری در پیشگیری از بیماری‌ها دارند، عنوان کرد: در بحث آموزش از یک‌رشته نیم‌بند داخلی به چهار رشته در استان رسیدیم و امسال نیز دو رشته اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه به تقویت مراکز رشد در استان تأکید و توجه می‌کنیم، بیان کرد: آمار مرگ‌ومیر مادران باردار در استان طی یکی دو سال اخیر 60 درصد کاهش پیدا کرد.

ساکی بابیان اینکه برخلاف سایر بخش‌ها حدود 98 درصد خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی انجام می‌گیرد، گفت: دو سال قبل که وارد استان شدم حضور خیران سلامت بسیار کم‌رنگ بود که با تلاش و رایزنی طی یک سال دو میلیارد تومان توسط خیران بروجردی به بخش سلامت کمک شد.

وی بابیان اینکه سال گذشته حدود 65 میلیارد تومان توسط خیران به بخش سلامت در استان کمک شده است، تصریح کرد: این در حالی است که اعتبارات دولتی 17 میلیارد تومان بوده که 30 درصد آن تحقق پیدا کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: حدود چهار هزار لرستانی مقیم خارج از کشور داریم که اگر بتوانیم آن‌ها را وارد این عرصه کنیم انقلاب عظیمی در بخش سلامت استان رخ خواهد داد.

وی مشکل بیماران پیوندی و دیالیزی را معضل عظیمی در سلامت استان دانست و اظهار داشت: در حال حاضر بخش دیالیز در استان سه شیفته شده و نوبت بیماران روستایی ممکن است در شب بوده و مشکلات متعدد ایجاد می‌کند.

ساکی بابیان اینکه 446 بیمار دیالیزی در استان وجود دارد، گفت: هزینه خرید هر کلیه 25 میلیون تومان است که با خیران برای ورود در این بخش نیز وارد مذاکره شده‌ایم.

وی بابیان اینکه حدود هشت ماه است که کارانه پزشکان را پرداخت نکرده‌ایم، افزود: 180 میلیارد تومان از سازمان‌های بیمه‌ای طلب داریم که با دریافت آن برخی از مشکلاتمان حل خواهد شد.