سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

دانشنامه فرهنگ و تمدن لرستان تدوین شود - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشنامه فرهنگ و تمدن لرستان تدوین شود

دانشنامه فرهنگ و تمدن لرستان تدوین شود

مدیر آموزش وپژوهش حوزه هنری لرستان بر تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن استان لرستان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری لرستان، مهیاره صادقی در دومین نشست تخصصی خانه پژوهش دانشنامه لرستان، اظهارداشت: تدوین دانشنامه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های فرهنگی استان است که متأسفانه تا‌کنون اقدام جدی در زمینه تهیه و تدوین این طرح مهم انجام نشده و این تأخیر و به نوعی سهل انگاری منجر به از دست رفتن بخشی از داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز این دانشنامه شده است.

وی افزود: دانشنامه تمدن و فرهنگ لرستان مجموعه‌ای جامع جهت شناخت و معرفی پیشینه فرهنگی و طبیعی استان، به همراه گردآوری و طبقه‌بندی اسناد و معرفی چهره فرهنگی لرستان و ارائه آن بر اساس اسناد و مدارک به زبانی ساده است.

مدیر آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان بیان کرد: دانشنامه حوزه‌های جغرافیایی انسانی، تاریخ و جغرافیای تاریخی، مردم شناسی، هنرهای سنتی، آیین‌ها و باورداشت‌ها، زبان و گویش‌ها، تمدن و بناهای تاریخی، جاذبه‌های گردشگری، چهره‌ها و مشاهیر، جشن‌های اجتماعی و تاریخی لرستان را در بر می‌گیرد و می‌تواند در همین چارچوب حوزه‌های دیگر را که در ارتباط با سرزمین لرستان، مورد توجه قرار دهد.

وی عنوان کرد: ضرورت شناخت پیشینه فرهنگی و طبیعی استان، تلاش برای گردآوری و طبقه‌بندی اسناد درباره تمدن و فرهنگ لرستان، تلاش در جهت معرفی همگانی چهره‌های فرهنگی لرستان، شناخت راه‌کارها و رمز و راز تلاش پیشینیان، ارائه طرح در قلب کتاب و به طور الکترونیکی با شیوه علمی و بر اساس اسناد و مدارک را از اهداف کلی تدوین دانشنامه است.

صادقی با بیان این‌که در تهیه دانشنامه تا‌کنون کوتاهی شده، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری کارشناسان و اساتید برجسته و حمایت مسئولان دلسوز این طرح با جدیت به مرحله اجرا برسد.

امیدی‌پور، رئیس حوزه هنری لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: نقش محور فعالیت‌های پژوهشی در جهت‌گیری سایر فعالیت‌های فرهنگی وهنری نگارش دانشنامه در لرستان را کاری جدی و تأثیرگذار است.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم آنچه نسل‌های آینده ما به عنوان هویت فرهنگی خود در اختیار دارند، صفحاتی است که امروز توسط ما نگارش می‌شود بنابراین باید ضمن رعایت امانت‌داری در انتقال موضوعات کوشش کنیم تصویری روشن از فرهنگ و تمدن لرستان در اختیار آیندگان قرار دهیم.