جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

دانشگاه‌ها به سمت برنامه‌های معنویت محور حرکت کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشگاه‌ها به سمت برنامه‌های معنویت محور حرکت کنند

دانشگاه‌ها به سمت برنامه‌های معنویت محور حرکت کنند

مدیر امور دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور گفت: در دانشگاه‌ها با وجود اساتید راه معنویت باید به نحوه دقیق نشان داده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین اسماعیل پوررضا ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های علوم پزشکی لرستان که درسالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، اظهارداشت: تلاش‌های مسئول قبلی قابل تقدیر و تشکر بوده و مسئول جدید نیز باید از آموخته‌های خود در حوزه علمیه برای خدمت به دانشجویان به کار ببرند.

وی با اشاره به این‌که پدر شیخ بهایی  آیات قرآن را به عنوان گنجی برای فرزندان خود دانست، افزود: امروزه دنیا در انتظار دیدن اسلام ناب است و اگر بنا باشد ما این وظیفه سنگین را به دوش بکشیم، باید فرهنگ گرامی‌داشتن قرآن را داشته باشیم چرا‌که گرامی‌ترین افراد نزد خداوند با تقواترین آن‌ها است.

مدیر امور دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور با اشاره به این‌که کسانی که خداوند را ملاک زندگی خود قرار داده‌اند، از خداشناسی به خداپرستی رسیده‌اند، عنوان کرد: خداپرستی زمانی میسر می‌شود که از هر آنچه که رنگ و بوی خدا ندارد، پرهیز کنیم، از شرک جبیه و قبیه پرهیز شود.

وی بیان کرد: در دانشگاه‌های ما که فرهیختگان در آنجا حضور دارند این کار سنگین‌تر است، دینی و معنوی شدن دانشگاه‌ها این است که از شرک‌ها جدا شویم و کاری مخالف تفکر اموی باشد.

پوررضا با بیان این‌که باید بر روی ایمان مشرکانه کار کنیم چرا‌که ایمان مشرکانه غسل و پاکی را در پی ندارد، تصریح کرد: وجود نزدیک به 200 قوم و مذهب در کشور، چالش‌ها و فرصت‌هایی را در پی دارد و از نگاه کسانی که اسلام را جهانی نمی‌شناسند، معادل تهدید و کسانی که اسلام را جهانی می‌شناسند، تعدد قومیت و مذاهب، فرصت تلقی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که برای معرفی اسلام به صورت جهانی باید با روش انجام این حقیقت آشنا بود،  خاطر‌نشان کرد: هزاران قوم و مذهب در جهان وجود دارد که باید از ایمان آلوده به شرک جدا شود و نیازمند محل آرامی برای معرفی این حقیقت است.

مدیر امور دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور با بیان این‌که هبوط حضرت آدم و حوا و بعثت آخرین پیامبر (ص) نیز در سرزمین مکه بوده است، گفت: بنابراین اجداد همه ما در مکه بوده‌اند اما با گذر زمان و افزایش فرزندان حضرت آدم و حوا اختلافاتی به وجود آورده و از یکدیگر فاصله گرفتند و سبب شد که فرهنگ اصیل الهی و زادگاه خود را فراموش کنند و همین امر سبب به وجود آمدن زبان شد.

وی با اشاره به این‌که در دنیا بیش از پنج هزار زبان زنده وجود دارد، افزود: کتاب انجیل نزدیک به سه هزار زبان زنده دنیا ترجمه شده اما ما قرآن را به حدود 120 زبان زنده ترجمه کردیم و این تعدد زبان سبب شده که دانشجویان ما زبان را ملاک قرآن نخواندن خود بدانند.

پوررضا با اشاره به این نکته که در شرایط امروز زبان، اقلیم، اقوام و طوایف اصل شدند و پدر و مادر فراموش شدند، بیان کرد: در دانشگاه‌ها کار‌های زیادی داریم چرا‌که اگر دانشمندان معنوی و بر پایه دیانت پرورش ندهیم، بر سر دنیا همان بلایی می‌آید که امروز قدرتمندان به وجود آورده‌اند.

وی عنوان کرد: زمانی که انسانیت، اخلاق، درستی، پاکی صداقت و حقوق بشر به حقیقت دیده نشود و با استاندارد‌های چندگانه دیده شود، همان اتفاقی که امروزه در دنیا شاهد هستیم، اتفاق می‌افتد.

مدیر امور دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور تصریح کرد: ملت ما به دنبال کسب علم همراه با دیانت است چراکه فطرت بشر و تمدن اصیل اسلام نیز ظلم و سلطه‌گری را نمی‌پذیرد.

وی با بیان این‌که هدف ما گسترش شرافت و بزرگی و راه اسلام ناب است، گفت: به تعبیر امام خمینی (ره)، جمهوری اسلامی یگانه راه سعادت تمام انبیاء است اما ما قدردان این گنجینه معنوی نیستیم و روزی از ما برای گسترش و زنده نگه‌داشتن شرافت و بزرگی سوال می‌شود ولی اکنون در دانشگاه‌ها باید با وجود اساتید راه معنویت را باید به نحوه دقیق نشان دهیم.