رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

دبیرستان تاریخی بروجرد در آستانه تخریب - نمایش محتوای خبر

 

 

دبیرستان تاریخی بروجرد در آستانه تخریب

دبیرستان تاریخی بروجرد در آستانه تخریب

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد: دبیرستان تاریخی امام خمینی(ره) شهرستان بروجرد در آستانه تخریب است و این بنا در پیچ‌وخم ناکامی در میان ادارات متولی امر دست‌به‌دست می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) یکی از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های غرب کشور است که قدمتی نزدیک به 80 سال دارد.

دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد در دوران حکومت رضاخان به سال 1315 خورشیدی احداث شد و در سال 1377 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این بنای شاخص تاریخی که در نوع خود کم‌نظیر است از زمره نخستین مراکز آموزشی استان لرستان است که در زمینی به وسعت حدود 14 هزار مترمربع احداث‌شده و دارای یک ساختمان دوطبقه به عنوان فضای آموزشی و کلاسهای درس، سالن اجتماعات ‌و فضای وسیع حیاط است.

روند بازسازی دبیرستان امام خمینی بروجرد در سال‌های اخیر در سایه بی‌توجهی مسئولان امر به کندی پیش رفته و در بسیاری از مواقع بازسازی این بنا نادیده گرفته‌شده به گونه‌ای که بخش‌هایی از این بنا هم‌اینک در حال تخریب است.

جمشید ابوالفتحی مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد با اشاره به کمبود اعتبارات دولتی در حوزه آموزش‌وپرورش، اظهارداشت: متولی مرمت و نگهداری دبیرستان امام خمینی (ره) بروجرد سازمان نوسازی مدارس است که تجهیز، مرمت و تعمیرات مدارس را بر عهده دارد.

نوسازی مدارس و میراث فرهنگی متولی نگهداری دبیرستان تاریخی بروجرد

وی افزود: مدیریت سازمان نوسازی مدارس از آموزش‌وپرورش جدا است و به رغم اینکه اداره آموزش‌وپرورش دستگاه بهره‌بردار از این دبیرستان است اما متولی تعمیر و نگهداری از آن اداره کل نوسازی مدارس و سازمان میراث فرهنگی است.

مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد با بیان اینکه تأمین بخشی از اعتبارات تجهیز و مرمت این دبیرستان بر عهده سازمان میراث فرهنگی است، عنوان کرد: علاوه بر اختیارات سازمان تجهیز و نوسازی مدارس مرمت و بازسازی این مدرسه بر عهده اداره میراث فرهنگی این شهرستان به دلیل ثبت شدن این اثر در زمره آثار تاریخی کشور است.

وی بیان کرد: این دبیرستان برخلاف تصور عده‌ای در حال تخریب نیست و هم‌اینک هم به منظور برگزاری بسیاری از دوره‌های آموزشی در اداره آموزش‌وپرورش بروجرد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جوابگو نبودن اقدامات انجام‌شده برای مرمت دبیرستان امام خمینی (ره)

ابوالفتحی بابیان اینکه اداره میراث فرهنگی در سال‌های گذشته اعتباراتی به منظور مرمت این دبیرستان اختصاص داده است، تصریح کرد: با توجه به وسعت گسترده این بنا حجم بازسازی بالایی موردنیاز است که مجموعه اقدامات انجام‌ شده تاکنون جوابگوی نیاز این دبیرستان نبوده است.

وی گفت: این دبیرستان نیازمند اعتبارات کلان ملی برای بازسازی است بنابراین تلاش می‌شود با تأمین اعتبارات از این طریق عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی را انجام داد.

مدیر آموزش‌ و پرورش بروجرد خاطرنشان کرد: آموزش‌ و پرورش متولی آموزش است و متولی تعمیرات و نوسازی مدارس سازمان نوسازی مدارس است بنابراین با تخصیص اعتبارات لازم در این حوزه با مشارکت اداره میراث فرهنگی می‌توان نسبت به بازسازی این بنای تاریخی اقدام کرد.

حجت اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد در این رابطه به خبرنگار تسنیم در بروجرد، اظهار داشت: دبیرستان امام خمینی (ره) در یک مقطع زمانی ثبت آثار ملی شده و تا پیش از اینکه این دبیرستان به ثبت آثار ملی برسد به طور کامل تمام مسئولیت‌های آن متوجه دستگاه‌های بهره‌بردار و متولی سازمان نوسازی و اداره آموزش‌وپرورش بروجرد بوده است.

ثبت ملی دبیرستان امام خمینی (ره) بروجرد

وی افزود: پس‌ از اینکه این دبیرستان به ثبت آثار ملی رسید سازمان میراث فرهنگی نیز از متولیان نگهداری این دبیرستان شده و اقداماتی ازجمله آموزشی و مرمتی در این دبیرستان در چند فصل انجام شد که گزارش مرمت‌های آن موجود است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد ورود اداره میراث فرهنگی بروجرد را به معنای سلب مسئولیت از آموزش‌وپرورش ندانست و عنوان کرد: اداره میراث فرهنگی در کنار بهره‌برداران، مالکان و متصرفان آثار تاریخی وظیفه دارد مرمت آثار تاریخی را انجام دهد.

وی بیان کرد: در قانون به صراحت ذکرشده است دستگاه‌های دولتی که بهره‌بردار بناهای تاریخی هستند و این بناها در دست آن‌ها است مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده‌دارند بنابراین اگر بنایی ثبت آثار ملی شد به طور کامل مسئولیت آن به عهده سازمان میراث فرهنگی نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد قانون را حامی اصلی بناهای تاریخی برشمرد و تصریح کرد: اگر بنایی ثبت آثار ملی شد درصورتی‌که حادثه‌ای برای آن رخ دهد یا تغییرات، تعمیرات غیراصولی و یا تخریب‌های عمدی و یا سهوی در ساختار آن بنا شکل گیرد قانون حامی آن بنای تاریخی است براین اساس در مورد دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد هم وضعیت مشابهی حاکم است.

انجام اقدامات مرمتی برای دبیرستان تاریخی بروجرد

وی بابیان اینکه اداره میراث فرهنگی بروجرد با در دست داشتن منابعی که در اختیار دارد اقدامات مرمتی برای این دبیرستان را انجام می‌دهد، گفت: با توجه به اینکه اعتبارات حوزه میراث فرهنگی در سال‌های اخیر به شدت کاهش‌یافته و براین اساس اعتبارات برخی پروژه‌های این اداره که در زمره پروژه‌های مرمتی تقریباً مستمر بوده است حذف‌شده‌اند، این اداره نمی‌تواند به صورت کامل اعتبارات مرمتی ویژه این دبیرستان را تأمین کند.

یارمحمدی بابیان اینکه اداره میراث فرهنگی در حال پیگیری به منظور دریافت ردیف اعتباری برای این دبیرستان است، اظهارداشت: تلاش می‌شود و از اعتبارات موجود اقدامات مرمتی را استمرار داده و از مجموعه دبیرستان و مجموعه آموزش‌وپرورش و سازمان نوسازی می‌خواهیم که در روند بازسازی و مرمت این دبیرستان مشارکت بیشتری داشته باشند.

به‌ رغم اظهار نظرات متفاوت مسئولان امر در زمینه بازسازی دبیرستان تاریخی امام خمینی(ره) شهرستان بروجرد به نظر می‌رسد عملیات بازسازی این هنر معماری گذشته همچنان در پیچ‌وخم ناکامی در میان ادارات متولی امر دست‌به‌دست می‌شود.

ضرورت بازسازی بناهای تاریخی که به نوعی می‌توان از آن‌ها به شناسنامه شهر یادکرد بر کسی پوشیده نیست اما به گفته مسئولان کمبود اعتبار و نیز مشخص نبودن متولی بازسازی آن‌ها می‌تواند مانعی بر سر راه نوسازی این بناها باشد و خطر تهدید تخریب آن‌ها را جدی کند.