جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

در ازدواج سنتی نقش خانواده پررنگ بوده است - نمایش محتوای خبر

 

 

در ازدواج سنتی نقش خانواده پررنگ بوده است

در ازدواج سنتی نقش خانواده پررنگ بوده است

یکی از کارشناسان مذهبی لرستان گفت: در ازدواج سنتی نقش خانواده پر رنگ بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، حجت‌الاسلام محمدرضا خدایی در جمع خبرنگاران، افزود: در ازدواج به شکل سنتی، نقش خانواده یعنی پدر، مادر و گاهی خواهران و برادران بسیار پررنگ بوده است، در زمینه‌هایی چون مشورت‌دهی، مشارکت در انتخاب همسر و حمایت‌های پس از ازدواج، نقش خانواده سنتی بسیار پررنگ و محسوس بوده است.

وی اظهار کرد: در چنین ازدواجی بدون طی شدن مرحله موافقت خانواده، اصولاً ازدواج محقق نمی‌شده  یا با سختی‌های فراوان روبه‌رو بوده است، این نوع ازدواج با وجود مزایایی که دارد، در مواردی استقلال و اعتماد به نفس زوجین و شناخت بهتر آنان از همسر آینده‌شان را تهدید می‌کرده است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: در ازدواج به روش مدرن، برعکس روش سنتی، سهم خانواده در ازدواج کم‌رنگ می‌شود و افراد با نوع نگاه خود اقدام به انتخاب همسر می‌کنند و حتی از کارکرد مشورتی خانواده استفاده نمی‌کنند.

حجت الاسلام خدایی اضافه کرد: در روش مدرن، اغلب شاهد روابط صمیمانه قبل از انعقاد عقد شرعی هستیم که این امر به سهم خود برای جوانان بسیار پرخطر و آسیب‌زاست، همچنین در ازدواج به سبک مدرن به علت کم‌شدن و یا قطع شدن حمایت خانواده، خطرات دیگری نیز زوجین را تهدید می‌کند.

وی در رابطه با محاسن و نقاط مثبت ازدواج سنتی، گفت: مشارکت بیشتر خانواده در ارائه مشورت و راهنمایی به جوانان، رعایت حق پدر در صدور جواز برای ازدواج دختر تاجایی که مصلحت و سعادت دختر تأمین شود، محفوظ ماندن حجب و حیای دختر و پسر و همراهی و پشتیبانی خانواده در رفع مشکلات پس از ازدواج از جمله مزایای ازدواج به سبک سنتی است.

کارشناس مذهبی با اشاره به محاسن ازدواج مدرن، افزود: به حداقل رسیدن دخالت و مخالفت دیگران، امکان شناخت بهتر به‌واسطه رابطه نزدیک و بیشتر طرفین ازدواج و استقلال پسر و دختر در تصمیم‌گیری ازدواج و جلوگیری از ازدواج‌های تحمیلی، کمااینکه احتمالاً برخی از جوانانی که به این روش روی می‌آورند، تجربه ناموفق والدین خود در ازدواج سنتی را پیش‌رو دارند.

حجت الاسلام خدایی اظهار کرد: در ازدواج مدرن دو دسته اشکالات ماهوی و محتوایی و ایرادات ساختاری و شکلی به چشم می‌خورد، یعنی اینکه یک دسته از نقاط ضعف ازدواج مدرن به ماهیت(چیستی) و محتوای این نوع ازدواج برمی‌گردد و یک طیف دیگر از این ایرادها به شکل و چگونگی این شیوه وارد است.

وی تصریح کرد: از اشکالات محتوایی آن می‌توان به نبود پشتوانه و حیانی و دینی، نابسامانی خانواده و پذیرش بی‌چون و چرای فرهنگ بیگانه اشاره کرد و خواستگاری و شروع نادرست، برقراری رابطه پنهانی و آسیب‌های و تبعات منفی آن حتی بعد از ازدواج، از عیوب شکلی ازدواج مدرن محسوب می‌شوند.

این کارشناس اضافه کرد: یکی از آسیب‌های ازدواج که موجب بسیاری از پس‌لرزه‌ها در زندگی جوانان می‌شود، وجود انگیزه‌های نادرست و نامعقول مانند، اشباع غریزه جنسی، بهره‌بردن از زیبایی، کسب موقعیت مالی، کسب موقعیت شغلی و تحصیلی، دست‌یابی به موقعیت اجتماعی یا سیاسی و داشتن فرزند و لذت آن در ازدواج است در حالی‌که حکمت و فلسفه‌ای که موجب شده تا خداوند حکیم به ازدواج سفارش کند، هیچ‌کدام از موارد مذکور نیست.

حجت الاسلام خدایی خاطرنشان کرد: چه‌بسا افرادی که در سنین بالای زندگی و با اینکه جاذبه‌های جنسی کاهش می‌یابد مانند یک روح در دو بدن به یکدیگر عشق می‌ورزند، پس غریزه جنسی نمی‌تواند و نباید انگیزه اصلی ازدواج باشد و فرزندآوری هم همین‍‌‌طور، کم نیستند افرادی‌که سالیان سال را بدون فرزند تا آخر عمر در کنار یکدیگر سپری کردند و امام صادق(ع) فرمود وقتی مردی برای زیبایی یا مال زنی با او ازدواج کند به آن(مال و زیبایی) واگذار می‌شود.

وی با اشاره به نگاه قرآن و دین به فلسفه ازدواج، گفت: از دیدگاه قرآن کریم، مسئله ازدواج اصولاً موضوعی جسمی که با پول یا موقعیت اجتماعی ـ سیاسی قابل توجیه و تفسیر باشد، نیست، بلکه گرایش به جنس مخالف، از فطریات و روحیات بشر است و گویی در خلقت بشر نهفته و سرشته شده است که همواره به‌دنبال نیمه گمشده‌اش بگردد تا آن را بیابد.

این کارشناس یادآور شد: نخستین آسیبی که از سوی دنیای مدرن، ازدواج را تهدید می‌کند، انگاره‌ها و انگیزه‌های نادرست در امر ازدواج است؛ مانند میل جنسی، پول و ثروت همسر، زیبایی همسر، موقعیت سیاسی و اجتماعی، مدرک علمی، شغل و... قرآن کریم ضمن آن‌که ازدواج را از امور فطری و خلقتی انسان می‌داند، انگیزه اصلی ازدواج را کسب آرامش معرفی می‌کند.

وی گفت: راه‌حل‌های سنتی و مدرن در ازدواج، مشکلات خاص خود را دارند، البته هیچ‌کدام از روش‌های مذبور نماینده روش قرآن و اسلام نیست کمااینکه خداوند متعال در آیه 9 سوره مبارکه اسرا می‌فرماید «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا؛ قطعا این قرآن به [آئینى] که خود پایدارتر است راه می‌‏نماید و به آن مؤمنانى که کارهاى شایسته مى‏‌کنند مژده مى‌‏دهد که پاداشى بزرگ برایشان خواهد بود»، به‌راستی که جامعه ما هم به‌جای روی‌آوردن به روش‌های دنیای مدرن و پسامدرن و یا حتی برخی روش‌های منسوخ گذشتگان، باید به سفارش‌های کتاب آسمانی، پیامبر(ص) و امامان مراجعه کند.