جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

دستگاه‌های آموزشی لرستان از برنامه‌های نهضت سوادآموزی حمایت کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

دستگاه‌های آموزشی لرستان از برنامه‌های نهضت سوادآموزی حمایت کنند

دستگاه‌های آموزشی لرستان از برنامه‌های نهضت سوادآموزی حمایت کنند

معاون استاندار لرستان گفت: ظرفیت دستگاه‌های آموزشی لرستان برای پشتیبانی از برنامه‌های نهضت سوادآموزی به کار گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در خرم‌آباد، مهرداد غضنفری صبح امروز در جلسه شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد با بیان اینکه جلسه‌های شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی بدون انضباط تشکیل می‌شوند اظهارداشت: از ابتدای سال تاکنون شاهد رویه منظم برگزاری جلسات شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی نبوده‌ایم درصورتی‌که معتقد هستیم سوادآموزی به‌عنوان یک اساس و پایه مطرح است و باید خودمان در برگزاری جلسات تصمیم‌گیری مقید باشیم.

وی افزود: برای برگزاری جلسات شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی نباید زمان را از دست داد چون وقتی نظم و انضباط در برگزاری جلسات ستاد رعایت نشود طبیعتاً در شهرستان‌ها نیز از این رویه تبعیت خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار لرستان با اشاره به اینکه هر دستگاه اجرایی مخاطبین خاص خود را دارد، عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اهداف خود نیاز به مخاطب باسواد دارند زیرا اجرای اهدافشان در جامعه  بهتر و کیفی‌تر محقق می‌شود.

وی بابیان اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند علاوه بر سیستم‌های تشویقی از سیستم‌های تحریمی در راستای سوادآموزی استفاده کنند، بیان کرد: درصورتی‌که افراد بدانند از خدمات و مواهب موجود بی‌بهره می‌شوند، انگیزه‌ای برای دنبال کردن موضوع پیدا می‌کنند.

غضنفری با تأکید بر اینکه صداوسیما استان می‌تواند در ایجاد تقاضا در جامعه مخاطب نقش داشته باشد،گفت: صداوسیما به‌عنوان دستگاهی که پوشش گسترده‌ای دارد می‌تواند در بین جامعه مخاطب خود نقش به سزایی داشته باشد بنابراین انتظار می‌رود صداوسیما استان درزمینهٔ پشتیبانی نهضت سوادآموزی از منابع خود بیشتر استفاده کند.

وی بابیان اینکه هریک از دستگاه‌های اجرایی ظرفیت‌های بسیار بالایی برای افزایش سطح سواد آموزی دارند، عنوان کرد: قسمت‌هایی از دستگاه‌های اجرایی وظیفه آموزشی دارند که می‌توانند در این زمینه  فعالیت داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان با اشاره به اینکه تراکم افراد بی‌سواد در روستاها بیشتر است، بیان کرد: دستگاه‌هایی که در روستاها مسئولیت خدمات‌رسانی دارند نقش پررنگ‌تری در راستای سوادآموزی دارند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌هایی که مسئولیت خدمات‌رسانی به روستاها را دارند برای انتقال دانش در حوزه کشاورزی و روستایی نیازمند این هستند که مخاطبشان به طور حتم باسواد باشد و فنون و روش‌های جدید را بپذیرند.

غضنفری بابیان اینکه می‌توان موضوع سوادآموزی را به درون خانواده‌ها انتقال داد، اظهارداشت: در خانواده‌هایی که فرد باسواد دارند می‌توان از خانواده‌ها در راستای سوادآموزی کمک گرفت.

وی به رتبه‌بندی دستگاه‌های اجرایی در زمینهٔ سوادآموزی اشاره کرد و افزود: متأسفانه در مکان‌هایی که دستگاه‌ها جنبه رقابتی داشته باشند در راستای نشان دادن قدرت و قابلیت خود، جنب‌وجوش بیشتری دارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان با تأکید بر اینکه از ظرفیت دستگاه‌هایی که تکالیف آموزشی برای مخاطبین خود دارند باید استفاده شود، عنوان کرد: صداوسیما در حوزه ایجاد تقاضا در جامعه می‌تواند بسیار مؤثر باشد زیرا این دستگاه با مدیریت زمان جلو می‌رود و با پوشش گسترده‌ای که دارد می‌تواند خیلی از افراد را در زمینهٔ سوادآموزی آشنا کند.

وی با اشاره به اینکه در سال 96 به یک منبع مالی قابل‌اطمینان و اتکا در راستای سوادآموزی نیاز است، عنوان کرد: منابع پراکنده‌ای در همه دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که این منابع عظیم و قابل‌توجه است که می‌تواند در مسیر آموزش به کار گرفته شوند.

غضنفری با بیان اینکه برای در زمینه سواد آموزی باید از ظرفیت دستگاه‌های خدمات رسان در روستاها استفاده شود بیان کرد: باهمت دستگاه‌های اجرایی و افراد می‌توان به حداقل نرم بی‌سوادی در استان رسید.