رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

دستگاه قضایی استان لرستان با مجرمان فضای مجازی برخورد می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

دستگاه قضایی استان لرستان با مجرمان فضای مجازی برخورد می‌کند

دستگاه قضایی استان لرستان با مجرمان فضای مجازی برخورد می‌کند

مدیرکل دادگستری استان لرستان گفت: پلیس فتا با رصد شبکه‌های اجتماعی، افرادی را که مرتکب جرائم کلاهبرداری، انتشار شایعات و تصاویر مستهجن، در فضای مجازی می‌شوند را به دستگاه قضایی معرفی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، جعفر بدری در همایش پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی که در سالن اجتماعات دانشگاه علمی کاربردی لرستان برگزار شد، اظهار داشت: به‌ موازات پیشرفت تکنولوژی، آسیب‌های جدید و پیچیده‌ای نیز پدیدار شده که باید راه‌حل‌هایی برای پیشگیری از این آسیب‌ها و مخاطرات اتخاذ شود.

وی افزود: متأسفانه در کشور ما ابتدا یک بحران فراگیر می‌شود، سپس به چاره‌اندیشی برای آن می‌پردازیم و از مسئله پیشگیری غفلت می‌شود.

مدیرکل دادگستری لرستان با بیان اینکه نمی‌توان با تکنولوژی مبارزه کرد، عنوان کرد: اینکه ما بخواهیم مانع استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و ماهواره شویم، در واقع پاک کردن صورت‌ مسئله است و به‌ جای آن باید درصدد رفع آسیب‌های آن‌ها در جامعه باشیم.

وی بیان کرد: فضای مجازی، دومین انقلاب بزرگ اطلاعاتی در جامعه بشری است و فرصتی را برای دسترسی آسان به اطلاعات پیش روی ما قرار داده است که باید از این فرصت بهره‌ ببریم.

بدری با بیان اینکه عضویت در شبکه‌های اجتماعی در حال گسترش است، تصریح کرد: آمار کاربران فیس‌بوک در زمان حاضر یک میلیارد و 300 میلیون نفر است و ما در ایران با فیلترینگ و کاهش سرعت، به دنبال محدود کردن دسترسی‌ مردم به آن هستیم، در حالی‌که این راهکار درستی نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید ببینیم کشورهای توسعه‌یافته و آن دسته از کشورهایی که آسیب‌های اجتماعی کمی دارند، چگونه با این شبکه‌های اجتماعی سازگار شده‌اند و بدون فیلترینگ و ایجاد محدودیت، از آسیب‌های آن جلوگیری کرده‌اند، چرا شبکه‌های اجتماعی در کشور ما اعتیاد جوانان به فضای مجازی و افت تحصیلی دانشجویان را به همراه داشته ولی در سایر کشورها چنین نبوده است.

مدیرکل دادگستری لرستان گفت: امروز فضاهای مجازی زندگی ما را در همه ابعاد تحت تأثیر قرار داده و روابط خانوادگی، طایفه‌ای و اجتماعی ما تضعیف‌ شده و در برخی از موارد گوشه‌نشینی و انزوای نوجوانان و جوانان را در پی داشته است، به‌طوری‌که نسل امروز ما در برخی از موارد قادر به برقراری ارتباط نیست.

وی اظهار داشت: امروز به‌ واسطه این شبکههای اجتماعی، دشمن قادر است به خلق‌ و خوی مردم ما، اعتقادات، خواسته‌ها و روحیات و میزان رضایتمندی آن‌ها از حکومت آگاهی پیدا کند ولی این سبب نمی‌شود که ما  درها را به روی تکنولوژی ببندیم، بلکه باید یک چاره‌اندیشی علمی و اصولی در این رابطه داشته باشیم.

بدری افزود: پلیس فتا اکنون در حال بررسی و رصد جرائم فضای مجازی است و ما به دستگاه قضایی اعلام کرده‌ایم که با افرادی که به ترویج شایعه، تهمت، انتشار تصاویر مستهجن، تخریب شخصیت‌ها و کلاهبرداری می‌پردازند، برخورد کند و به آن‌ها اخطار دهد و نیز برای آن‌ها تشکیل پرونده بدهد تا قبل از اینکه به مرحله خطرناکی برسد.

وی عنوان کرد: باید افسران جنگ نرم فعالیت مجرمانه افراد را در شبکه‌های اجتماعی خنثی کنند که البته خوشبختانه سایت‌هایی نیز ایجاد شده که با ریشه‌یابی شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود به پاسخگویی صحیح به آن‌ها و روشنگری در شبکه‌های اجتماعی و مجازی می‌پردازند.

مدیرکل دادگستری لرستان بیان کرد: امروز شبکه‌های اجتماعی به خانه مردم راه پیداکرده و دیگر نمی‌توان به مقابله با آن پرداخت، بلکه باید خطرات آسیب‌های آن را به مردم گوشزد کنیم تا این شبکه‌ها را به‌ منزله حریم شخصی برای خود تلقی نکنند و بدانند که اطلاعات با نرم‌افزارهایی مانند واتس‌آپ و وایبر، همه اطلاعات خصوصی آن‌ها در اختیار سازندگان و طراحان آن‌که صهیونیستی هستند، قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: به‌ صرف برگزاری چند همایش و سمینار نمی‌توان به اهداف مورد نظر در جهت کاهش آسیب‌های فضای مجازی پرداخت، بلکه باید با برنامه‌ریزی وارد عمل شویم و از این فرصت بهره بگیریم.