جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

دلیل عدم پذیرش مدرک علمی کاربردی توسط نظام مهندسی - نمایش محتوای خبر

 

 

دلیل عدم پذیرش مدرک علمی کاربردی توسط نظام مهندسی

دلیل عدم پذیرش مدرک علمی کاربردی توسط نظام مهندسی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در جمع خبرنگاران لرستانی از دلیل پذیرفته نشدن مدرک این دانشگاه توسط سازمان نظام مهندسی کشور گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اخباری عصر امروز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در حاشیه مراسم افتتاحیه ساختمان جدید دانشگاه علمی کاربردی لرستان اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در دولت گذشته از اصل خود که مهارت بود دور شد و در رقابت کاذب با دانشگاه های نظری به سمت مدرک گرایی سوق پیدا کرد.

وی با بیان اینکه باید رصد شود که دانش آموخته ما به کجا رفته و در چه شغلی مشغول به کار شده است عنوان کرد: در این راستا و از ابتدای انتصاب خود سه کارگروه تشکیل دادیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بررسی فرآیندها را یکی از اعمال در دستور کار خود بیان کرد و ادامه داد: در سال۹۴ مرکز آموزش مدرسان علمی کاربردی برای ارتقای مهارت مدرسان افتتاح شد که قدم موثر و مفیدی در راستای مهارت محوری بود.

اخباری با بیان اینکه باید نظارت بر مراکز به صورت عام و تقویم دار باشد تصریح کرد: یک دستورالعمل در حال تهیه است که با برگزاری آزمون از اساتید اگر استادی صلاحیت تدریس نداشته باشد در این دانشگاه پذیرفته نشود.

وی در خصوص نپذیرفتن مدرک علمی کاربردی در سازمان نظام مهندسی گفت: نظام مهندسی کشور یک چهارچوب برای خود تعیین کرده است که طبق آن دانشجو باید ۷۵ درصد از دروسی که تعیین کرده اند را بگذراند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه دروس تعیین شده از سوی نظام مهندسی کشور نظری هستند خاطرنشان کرد: نظام مهندسی در نظام نظری سیر می کند و باید جامعه نظری را کنار گذاشته و به سمت مهارت گرایش پیدا کند.

اخباری با بیان اینکه امروز در کشورهای توسعه یافته دنیا ۲۵ هزار شغل تعریف شده و این رقم در ایران هشت هزار است بیان داشت: باید گرایشات هر رشته به صورت جداگانه و تخصصی آموزش داده شوند.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی بزرگترین دانشگاه خصوصی در وزارت علوم است افزود: وظیفه ما فقط ساخت مراکز استانی بوده و احداث ساختمان مراکز آموزشی به عهده ما نیست.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور با بیان اینکه ۷۵۰ رشته در هزار کد رشته در این دانشگاه وجود دارد که ۳۵۶ رشته کاردانی و مابقی کارشناسی است ادامه داد: برای مراکز متخلف علمی کاربردی تعطیلی وجود ندارد به طوریکه این مراکز فریز شده و دانشجو به آنها داده نمی شود که در سال گذشته ۵۰ مرکز فریز شده داشته ایم.

اخباری با بیان اینکه مراکز رشد دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در حال افزایش است بیان داشت: با مجموعه با پارک های علم و فناوری و معاونت فناوری رئیس جمهور برای افزایش این مراکز وارد مذاکره شده ایم.