جهش تولید | چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹

ده هزار هکتار از اراضی دولتی الیگودرز سنددار شدند - نمایش محتوای خبر

 

 

ده هزار هکتار از اراضی دولتی الیگودرز سنددار شدند

ده هزار هکتار از اراضی دولتی الیگودرز سنددار شدند

رئیس اداره منابع طبیعی الیگودرز گفت: 16 هکتار از اراضی دولتی الیگودرز بلاتکلیف است که تاکنون برای 10 هزار هکتار از این اراضی به نفع دولت سند صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از الیگودرز، مهرداد رضایی در جمع خبرنگاران ضمن گرامی‌داشت هفته منابع طبیعی گفت: در حال حاضر حدود 6 هزار هکتار از اراضی بلاتکلیف هستند که بیشتر در حاشیه و مرزهای شهرستان با استان‌های همسایه هستند که پیگیری برای دریافت اسناد آن‌ها ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه امسال 18 هزار و 800 نهال توسط منابع طبیعی وارد شهرستان شده است، ادامه داد: تامین نهال و نظارت به عهده منابع طبیعی است اما در بحث کاشت هم همکاری داریم و یقینا با توجه به وضعیت مناسب آب و خاک در الیگودرز توسعه فضای سبز نیز از ظرفیت خوبی برخوردار است که متاسفانه به دلایلی در سال‌های گذشته به این مهم توجه نشده است.

رئیس اداره منابع طبیعی الیگودرز از احداث پارک 700 هکتاری در جنوب این شهر خبر داد و عنوان کرد: با پیگیری نماینده الیگودرز مجوز‌های لازم احداث این پارک نهایی شده و مقرر شده که 100 لیتر آب از سد حوضیان به این طرح اختصاص یابد.

وی با اشاره به موقعیت کم‌نظیر ذخیره‌گاه‌های الیگودرز در کشور گفت: در الیگودرز ذخیره‌گاه‌های سرو کوهی شول‌آباد، گردوی دورک، ارژن گایکان و لرک وجود دارد که در سطح کشور کم‌نظیر هستند.

این مسئول به وظایف واحد حفاظت و حمایت منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: از وظایف این واحد احداث جایگاه‌های سوخت فسیلی، حفر کمربند و کانال حفاظتی، اعطای لوازم گازسوز به مردم، تجهیز ساختمان‌های حفاظتی به لوازم ارتباطی، احداث ساختمان‌های حفاظتی و مبارزه با آفات و بیماری‌ها است.

وی افزود: اعطای لوازم گازسوز شامل اجاق گاز، تابه نان‌پزی گازی و سیلندر گاز شارژ شده به همراه کلیه متعلقات آن از قبیل شیلنگ فورگولاتور به مردم روستاهای عرف کمرکپ و دره دنگ به تعداد 120 خانوار و همچنین احداث کمربند حفاظتی حایل منابع ملی و زراعتی در دو پلاک ازنا مهلمک و مغانک علیا و مبارزه با گیاه انگلی دارواش در ذخیره‌گاه ارژن گایکان از جمله اقدامات واحد حفاظت و حمایت در سال‌جاری است.

رضایی به توجه منابع طبیعی به بحث سرمایه‌گذاری اشاره کرد و افزود: با توجه به آمار موجود بیکاری در این شهر هر سرمایه‌گذاری که وارد الیگودرز شود تا جایی که در حیطه اختیارات منابع طبیعی باشد از آن‌ها حمایت می‌کند که در همین رابطه تاکنون در بحث اجرای راه‌آهن، گاوداری 2 هزار راسی و پالایشگاه زمین مورد نظر از سوی منابع طبیعی واگذار شده است.

وی اطلاع‌رسانی و نقش رسانه‌ها را برای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی غیرقابل انکار دانست و افزود: از تمامی رسانه‌ها برای آگاهی‌بخشی به جامعه در رابطه با نقش منابع طبیعی در زندگی امروزی در خواست همکاری داریم.