رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

دوازده میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شهرک گلخانه‌ای کوهدشت نیاز است - نمایش محتوای خبر

 

 

دوازده میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شهرک گلخانه‌ای کوهدشت نیاز است

دوازده میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شهرک گلخانه‌ای کوهدشت نیاز است

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان گفت: ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شهرک گلخانه‌ای کوهدشت نیاز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید علی نادر دهقانی الوار در جلسه ستاد تسهیل استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی لرستان تلاش می‌شود با اجرای پروژه‌هایی که می‌تواند در راستای توسعه استان مؤثر باشد اقداماتی انجام شود.

وی با اشاره به اجرای پنج پروژه در حوزه اقتصاد مقاومتی استان لرستان توسط جهاد دانشگاهی این مرکز افزود: این طرح‌ها شامل راه‌اندازی پنج شرکت دانش‌بنیان در قالب راه‌اندازی مرکز درمانی رویان، مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی بام لرستان، راه‌اندازی مرکز آموزش و شهرک گلخانه‌ای در کوهدشت است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان عنوان کرد: شهرک گلخانه‌ای کوهدشت در سال 86 توسط سازمان جهاد کشاورزی استان خریداری‌شده و در سال 94 به شهرک شرکت‌های کشاورزی کشور نیز واگذار شد و نهایتاً در شهریور 95 توسط جهاد دانشگاهی استان خریداری شد و با توجه به مشکلات موجود حدوداً مهرماه امسال تحویل این مرکز شد.

وی بیان کرد: مساحت این شهرک حدود 10.6 هکتار است که عملیات برق‌رسانی به‌صورت کامل و بخشی از گازرسانی و سیستم آب‌رسانی زیرزمینی آن نیز انجام‌شده است.

دهقانی الوار با تشریح برخی مشکلات مهم این شهرک گلخانه‌ای تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل این شهرک تخریب چاه آن است که باید حتماً چاه جدیدی در این شهرک حفاری شود و پیگیری‌ها برای رفع مشکلات دیگر به‌منظور واگذاری انشعابات موردنیاز انجام شود.

وی اضافه کرد: این گلخانه یک گلخانه CRA  به معنی طرح تجاری، پژوهشی، آموزشی است که 12 میلیارد تومان برای احداث آن در نظر گرفته‌شده و تأمین چهار میلیارد تومان از این اعتبار توسط دفتر مرکزی تصویب‌شده و برای تأمین مابقی این اعتبار از دفتر مرکزی استان اعتباراتی در نظر گرفته می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان از استاندار لرستان خواست نسبت به تأمین هشت میلیارد تومانی که قرار است از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شود، اقدامات لازم را انجام داده و گفت: در حدود 700 متر از این گلخانه به‌منظور انجام اقدامات تحقیقاتی معادل پنج درصد و 80 درصد از پروژه نیز باهدف تولید تجاری و ایجاد اشتعال و راه‌اندازی آزمایشگاه و اقدامات پژوهشی در نظر گرفته‌شده که بر اساس برنامه زمان‌بندی تا بهمن 96 تکمیل می‌شود.