جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

دولت و مجلس وابستگی به نفت را کاهش دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

دولت و مجلس وابستگی به نفت را کاهش دهند

دولت و مجلس وابستگی به نفت را کاهش دهند

عضو کمیسیون اجتماعی گفت: اگر نفت به نصف قیمت فعلی نیز برسد باز میتوانیم کسری بودجه نداشته باشیم.

عباس قائدرحمت در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: در حال حاضر کشور شرایط متفاوتی نسبت به سالهای قبل دارد. سنوات گذشته 2.5 میلیون بشکه میزان تولید ما بود که حال به یک میلیون بشکه کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: میزان تولید ما دو پنجم سال گذشته است. قبلاً هر بشکه 100 تا 120 دلار به فروش میرسید اما حال به زیر 50 دلار رسیده است.

قائدرحمت ادامه داد: بودجه 94 زمانی بسته شد که قیمت نفت بالاتر از 50 دلار بود اما حال سیر نزولی یافته است که ای توطئهای از جانب آمریکا، برخی کشورهای عربی و هم‏پیمانهای آنهاست تا ایران را دچار آسیب کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی افزود: در شرایط فعلی برای حفظ استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و حفاظت ار آنها باید دولت و مجلس وابستگی به نفت را کاهش دهند. در فرامین مقام معظم رهبری نیز بر این نکته بارها سفارش شده است.

وی گفت: همچنین در قوانین بالادست آمده که وابستگی به نفت را باید کاهش داد چرا که به کشور و استقلال آن لطمه وارد میکند. در حال حاضر نیز در بودجه وابستگی به نفت یک سوم است که با توجه به درآمدهای نفتی باید چارهاندیشی کنیم.

قائدرحمت تصریح کرد: اگر نفت به نصف قیمت فعلی نیز برسد باز میتوانیم کسری بودجه نداشته باشیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس خاطرنشان کرد: البته روند کاهش وابستگی به نفت در بودجه را برخی معتقدند که باید تدریجی صورت گیرد و بعضی نیز میگویند که باید به یکباره انجام شود که مجلس در حال بررسی موضوع است و در این مسیر تمام نمایندگان سعی خود را میکنند که وابساگی به نفت را به صفر و یا حداقل برسانند.

وی افزود: میتوان با کاهش هزینههای جاری کشور، صرفهجویی و بهرهوری بالا و همچنین تأمین کسری بودجه را به خاطر کاهش درآمدهای نفتی از محل صندوق ملی توسعه تأمین کرد و با مدیریت صحیح راهکارهایی را یافت که هم بودجه را به خوبی مدیریت و هم وحدت ملی را حفظ کرد.