سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

دوچرخه سوار جانباز وارد خرم‌آباد شد - نمایش محتوای خبر

 

 

دوچرخه سوار جانباز وارد خرم‌آباد شد

دوچرخه سوار جانباز وارد خرم‌آباد شد

دوچرخه‌سوار جانباز با ورود به‌شهر خرم‌آباد به ‌مزار شهدای گمنام لرستان جهت ادای احترام به‌مقام شامخ شهدای استان رفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سیدمسعود طباطبایی، دوچرخه‌سوار جانباز با ورود به شهر خرم‌آباد به مزار شهدای گمنام لرستان جهت ادای احترام به مقام شامخ شهدای استان رفت.

این دوچرخه‌سوار با استقبال جمعی از مسئولان استان و هنرمندان و دوستداران روبه‌رو شد و اقدام به کاشت نمادین چند نهال بلوط در جوار قبور شهدای گمنام کرد.

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل محیط‌زیست استان نیز در حاشیه استقبال از دوچرخه‌سوار که در تپه شهدای گمنام حضور داشتند در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: آقای طباطبایی از جانبازان جنگ تحمیلی است که با شعار «بحران‌های زیست‌محیطی را جدی بگیریم» از طوس تا شلمچه رکاب‌زنی می‌کند و ما در تپه شهدا به نیت تجدید میثاق با شهدا و نیز جا افتادن فرهنگ زیست‌محیطی که امروزه سلامت جامعه را به مخاطره انداخته، در بین مردم هستیم.

وی افزود: امروزه بحث زیست‌محیطی در سطح استان‌های غرب کشور مطرح است و اگر مسائل زیست‌محیطی را جدی نگیریم سلامت همه زیست‌مندان به خطر می‌افتد و این کار فرهنگی قابل‌تقدیر است.

مدیرکل محیط‌زیست استان بیان کرد: این کار حتماً تأثیرگذار است چراکه دوچرخه‌سواری یک ورزش پاک است و برای مردم الگو می‌شود و کاشت درخت نیز در هر مکان، کار جالب و زیست‌محیطی است.

وی عنوان کرد: بالای حدود 90 درصد ریزگردها متأثر از کانون‌های خارج استان هستند و اداره کل محیط‌زیست کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد ولی اقداماتی مانند نهضت درختکاری و احیاء تالاب‌ها برای مقابله را می‌توان در دستور کار قرارداد.

فتحی بیرانوند در زمینهٔ جنگل‌های استان تصریح کرد: جنگل‌ها در این سال‌ها حال و روز خوشی را ندارند و هجوم آفات و بیماری‌های جنگل‌های زاگرس در چند سال گذشته بخش اعظمی از این سرمایه‌های ملی را به مخاطره انداخته‌اند و با تشکیل کارگروهی در استان و حساسیت‌هایی که در سطح ملی به وجود آوردیم و امیدواریم با اقدامات عملی و تخصیص اقدامات لازم بتوانیم بیماری‌ها را کنترل کنیم.

وی با اشاره به این‌که آتش‌سوزی، زغال‌گیری و تغییر کاربری  نیز از دیگر آفت‌های جنگل‌ها هستند، خاطرنشان کرد: سطح جنگل‌های استان حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار است که سطح زیادی است و قطعاً با کمبود محیط‌بان و جنگل‌بان مواجه هستیم.

مدیرکل محیط‌زیست استان بابیان این‌که نیاز به محیط‌بان مجوزهای ملی را لازم دارد و آنچه برای ما از همه مهم‌تر است بحث فرهنگ‌سازی است، عنوان کرد:  مردم خود را به‌عنوان صاحبان این سرمایه بدانند و در زمینهٔ نیاز محیط‌بانان موضوع را انتقال دادیم و اگر اعتبار و مجوز لازم صادر شود می‌توانیم در این زمینه پیش برویم.

وی در زمینهٔ جذب محیط‌بان، بیان کرد: بخش اعظم تشکیلات ابلاغ‌ شده خالی است و با توجه به وضعیت اعتبارات و سیاست‌های دولت که سیاست‌های انقباضی است ما آمادگی این را داریم که محیط‌بانان را  جذب کنیم و این نیازمند اعتبارات است ولی استان‌ها به‌ویژه لرستان با وجود نیاز خود هنوز موفق به کسب مجوز نشده‌اند.