جهش تولید | پنج‌شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۹

ذخیره سازی سالانه 2 میلیون متر مکعب بااجرای طرح های آبخیزداری در کوهدشت - نمایش محتوای خبر

 

 

ذخیره سازی سالانه 2 میلیون متر مکعب بااجرای طرح های آبخیزداری در کوهدشت

ذخیره سازی سالانه 2 میلیون متر مکعب بااجرای طرح های آبخیزداری در کوهدشت

آبخیزداری بهترین راهکار برای مهار سیلاب و تغذیه سفره های زیر زمینی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، طی سالهای اخیر خشکسالی همچون بسیاری از نقاط ایران گریبانگیر لرستان بوده و اثرات ناشی از این پدیده با وقوع بارش های تند و سیل آسا بیشتر نمایان شده چراکه به دلیل فقرپوشش گیاهی و عدم اجرای طرح های آبخیزداری، وقوع سیلاب درلرستان مسئله ساز شده است.

این درحالیست که آبانماه امسال باران های سیل آسا دراستان موجب وقوع سیل و کشته شدن سه نفر و میلیاردها تومان خسارت به بخش های مختلف زیرساختی و کشاورزی در شهرستان کوهدشت شد .

محمدی فرماندار کوهدشت با بیان اینکه درمدت 2 ساعت، 260 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد شد، افزود: رویدادی تلخ که درکنارعوامل طبیعی و نبود زیرساختها، آن را رقم زد.

آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان هم گفت: به علت ضعف زیرساختها ونبود سدها، هرلحظه ممکن است در هر نقطه از استان اتفاقی بیفتد که البته تا الان در طول سنوات گذشته هم اتفاق افتاده منتهی باید روی بحث زیر ساختها کار جدی صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: این استان در حوضه آبریز درجه دو رودخانه های کرخه و کارون بزرگ (دز) واقع است و قسمت اعظم آب این دو رودخانه از سر شاخه ها و رودهای فرعی که از ارتفاعات زاگرس در محدوده استان سرچشمه می گیرند، تامین می شود.

از سویی قرار گرفتن کوهدشت در مسیر چند حوزه آبریز همواره این شهرو روستاهای آن را در معرض وقوع سیلاب قرار داده است .

در سال 1375 بود که نخستین سامانه پخش سیلاب (سامانه ای با دو کاربرد مختلف) در منطقه داوود رشید کوهدشت ساخته شد .

چمن پیرا کارشناس آبخیزداری، کاهش سیلاب و دیگری تغذیه آب، تغذیه مصنوعی برای سفره های زیر زمینی که بسیار مهم هستند را از کاربردهای مهم سامانه برشمرد.

گودالهایی پر آب این سامانه حالا قرار است اندک اندک قطرات ارزشمند آب را به دل دشتی تزریق کنند که خشکسالی و برداشتهای بی رویه 27 متر سطح آن را پائین بردند.

چمن پیرا کارشناس آبخیزداری افزود: آبی که قراربود به سیلاب و روان آب تبدیل شود و به عرصه های کشاورزی، دامی و مسکونی صدمه وارد کند در این منطقه ذخیره شده و ما می توانیم به وسیله آن بهره برداریهای مختلف انجام بدهیم .

شاکرمی کارشناس آبخیزداری گفت: سالانه در این حوزه توانستیم دو میلیون متر مکعب به صورت میانگین آب ذخیره و نفوذ بدهیم که رقم بسیار بالا و چشم گیری است .

چمن پیرا کارشناس آبخیزداری اظهار داشت: مصالح ای که در این حوزه به کار رفته چیزی نیست جز خاک و سنگهایی که در این منطقه است.

محمدی فرماندار کوهدشت افزود: هر جایی که آبخیزداری و بخش سیلاب داشتیم یک قطره آب اضافه داخل روستا نرفته است.

با وجود مزیتهای طرح آبخوان داری چند سالی است که اجرای آنها دچار رکود شده است .

نوری یزدان دیگر کارشناس آبخیزداری گفت: طرح هایی که می بایست طی 5 سال تمام شود به علت کمی و نبود اعتبارات بیش از 10 سال طول می کشد.

بیش از یکصد نقطه در استان لرستان برای اجرای طرح هایی از این دست شناسایی شدند، طرح هایی که بدون نیاز به ابزاری پیچیده و پر هزینه تنها با خاک و سنگ اجرا می شوند. در شرایط فعلی بحران آب آیا غفلت از اجرای اینگونه طرحها اشتباه جبران ناپذیری نیست؟