جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

ردپای فروش اراضی ملی در لرستان/ قبرستانی که منابع طبیعی را دفن می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

ردپای فروش اراضی ملی در لرستان/ قبرستانی که منابع طبیعی را دفن می‌کند

ردپای فروش اراضی ملی در لرستان/ قبرستانی که منابع طبیعی را دفن می‌کند

اراضی ملی منطقه گل‌سفید خرم‌آباد توسط برخی افراد سودجو تبدیل به قبرستان و اقدام به خریدوفروش قبر در این منطقه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد طی سال‌های اخیر تغییر کاربری در برخی مناطق استان لرستان به واقعیت تلخی تبدیل‌شده به‌ طوری‌که پدیده زمین‌خواری و تخریب طبیعت توسط سودجویان تنها مختص به تغییر کاربری بخش کشاورزی و ویلا سازی نیست بلکه در برخی موارد پای تصرف اراضی ملی برای ایجاد قبرستان نیز به میان کشیده می‌شود.

در بالادست منطقه گل‌سفید شهرستان خرم‌آباد بخشی از اراضی طبیعی به‌ صورت غیرقانونی تبدیل به قبرستان شده، این در حالی است که استان لرستان طی سالهای اخیر درگیر مهمان ناخوانده‌ای به نام گردوغبار شده که برای رفع این پدیده نیاز به کاشت درخت و ایجاد کمربند سبز است.

فروش قبر به قیمت نابودی اراضی ملی

حال برخی افراد سودجو کمربند سبز در منطقه گل‌سفید خرم‌آباد را تخریب و تبدیل به قبرستان کرده‌اند، دست‌درازی سودجویان در این امر به شکلی پیش رفته که دلالان زمین‌ بر روی در و دیوار این منطقه جملاتی مانند «فروش قبر به قیمت پایین‌تر» نوشته‌اند.

پدیده مخرب زمین خواری می‌تواند به‌ عنوان یک تهدید جدی در تخریب اراضی ملی ضربات جبران‌ناپذیری به طبیعت و محیط‌زیست وارد کند که نیازمند توجه متولیان امر در این زمینه است.

حسن آذری رئیس شورای شهر خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بازدیدی که از منطقه گل‌سفید خرم‌آباد انجام شد متأسفانه برخی افراد سودجو زمین‌هایی که مربوط به منابع ملی است را با چیدن سنگ محدوده بندی کرده‌اند.

تبدیل کمربند سبز به قبرستان

وی افزود: این منطقه طی سنوات گذشته تبدیل به کمربند سبز شده ولی در حال حاضر توسط برخی افراد تبدیل به قبرستان شده است.

رئیس شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: برخی افراد سودجو بعد از کوه خواری و زمین‌خواری اقدام به قبر خواری می‌کنند چرا که ارزش قبر رو به افزایش است.

وی بیان کرد: این افراد زمین‌هایی که مربوط به اراضی ملی است را به‌ صورت غیرقانونی تصرف و با مشخص کردن محدوده زمین با چیدن سنگ، قول‌نامه برای خود صادر و اقدام به خریدوفروش می‌کنند.

حریم بندی منطقه با کاشت درخت

آذری با عنوان اینکه صحبت‌هایی با مدیر آرامستانها انجام شد که بنا است قبرستان ایجادشده را تخریب کنند ولی تاکنون در این زمینه اقدامی انجام‌نشده است تصریح کرد: مسئول آرامسانها باید در این زمینه نظارت داشته و از طرف دادستانی مجوز گرفته و اقدام به تخریب قبرهای ایجاد شده کند.

وی خاطرنشان کرد: باید درختان مقاومی در این منطقه کاشت شود تا حریم این منطقه مشخص تا افراد نتوانند این اراضی ملی را تصرف کنند.

یحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: عده‌ای در این منطقه محدودیت بندی‌هایی در راستای ایجاد قبرستان انجام داده‌اند که با شدت با این افراد برخورد می‌شود.

عدم اجازه دفن اموات در زمین‌های تصرف شده

وی افزود: تحت هیچ شرایطی شهرداری و دادستانی اجازه دفن اموات در زمین‌هایی که مربوط به منابع ملی است را نمی‌دهد و با متخلفان و افرادی که شناسایی شوند از طریق مراجع قضایی برخورد می‌شود.

شهردار خرم‌آباد با اشاره به اینکه مدیرعامل آرامستان‌ها موظف به حفظ و حراست این منطقه است عنوان کرد: در این منطقه منبع آب‌زده شده و در آینده نزدیک درخت‌کاری در این محدوده آغاز می‌شود.

مهرداد سیاهپور مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم‌آباد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سال گذشته در این منطقه منبع آبی برای ایجاد کمربند سبز در تپه یک شهدا احداث شد.

ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از زمین خواری

وی افزود: چون متأسفانه مردم زمین‌های این منطقه را تصرف می‌کردند برای احداث فضای سبز از طریق این منبع آب لوله‌کشی انجام شد تا این منطقه تبدیل به کمربند سبز شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: بعد از ایجاد کمربند سبز دوباره اقدام به تصرف غیرقانونی اراضی ملی شد که با مجوز دادستان تخریب زمین‌ها صورت گرفت.

وی بیان کرد: حد فاصل بین منابع ملی و زمین‌های قدیم خضر جاده‌ای احداث‌شده تا از این ناحیه به سمت بالا تصرف انجام نشود ولی متأسفانه باز اقدام به تصرف زمین شد که تخریب نیز صورت گرفت.

برخورد قانونی با زمین خواران منطقه گل‌سفید خرم‌آباد

سیاهپور تصریح کرد: جدیداً هیچ‌گونه دفنی در این منطقه انجام‌نشده ولی در سنوات گذشته افرادی در این منطقه دفن شده‌اند که باید با مجوز قانونی نبش قبر شوند ولی در حال حاضر از طرف دادستان اجازه تخریب زمین‌هایی که دفنی در آن‌ها صورت نگرفته داده‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: روزانه نیروهای این سازمان در این منطقه نظارت می‌کنند بنابراین در هرجایی که گزارشی در راستای زمین خواری داده شود با زمین‌خواران برخورد می‌شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم‌آباد بابیان اینکه این موضوع به ‌صورت ویژه پیگیری و اقدام به تخریب می‌شود گفت: به‌ هیچ‌ عنوان اجازه دفن به افرادی که اقدام به خرید قبر در این مناطق می‌کنند داده نمی‌شود.

وی اظهار داشت: به مردم توصیه می‌شود از خریدوفروش اراضی ملی خودداری کنند، این موضوع  پیگرد قانونی دارد و به ‌صورت جدی با این افراد برخورد می‌شود.