جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

رعایت حقوق شهروندی ما را به حکومت اسلامی نزدیک می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

رعایت حقوق شهروندی ما را به حکومت اسلامی نزدیک می‌کند

رعایت حقوق شهروندی ما را به حکومت اسلامی نزدیک می‌کند

حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد با بیان این‌که مقام معظم رهبری در سخنان خود فرمودند: گام نهایی حکومت اسلامی است و تا تحقق آن فاصله زیادی داریم، عنوان کرد: یکی از گام‌های بلندی که ما را به حکومت اسلامی نزدیک می‌کند رعایت حقوق شهروندی است.

حجت‌الاسلام سیدجعفر هاشمی‌نژاد، امام جمعه شهرستان دلفان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به این‌که اولین چیزی که پس از تشکیل اجتماع پدید می‌آید حقوق افراد است، گفت: با دقت در دستورات دینی می‌بینیم که به این بحث پرداخته شده است که نمونه آن‌را می‌توان رساله حقوق امام سجاد(ع) دانست.

وی ادامه داد: امام سجاد(ع) در این کتاب درمورد شاخه‌های مختلف حقوق بحث کرده است، مباحثی مانند حق خدا، رهبر و امام بر مردم، حق اعضاء بدن بر انسان، حق همسایه بر همسایه، حق فرزند بر والدین و برعکس حق والدین بر فرزند.

حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد تأکید کرد: بیان مطالب کتاب رساله حقوق امام سجاد(ع)، دستورات اسلام و همچنین قوانینی که در مجلس شورای اسلامی وضع شده است و تبیین این موضوع در منابر توسط روحانیون و دانشگاه‌ها و مدارس به فرهنگ‌سازی و آموزش در زمینه حقوق و رعایت حقوق شهروندی کمک می‌کند.

امام جمعه شهرستان دلفان با بیان این‌که اعتقادات و تفکرات افراد از نظر مبنایی می‌تواند در نهادینه کردن این موضوع تأثیر داشته باشد، عنوان کرد: کسی‌که به خداوند، روز قیامت و بهشت و جهنم باور و اعتقاد داشته باشد در رعایت حقوق دیگران و نهادینه کردن آن در جامعه کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: بعضی از افراد می‌گویند که برای انجام کارهای مختلف باید به اعتقادات و افکار افراد توجه کنیم، چراکه اگر فکر و عقیده اشتباه باشد در رفتار او بروز پیدا می‌کند و اگر فکر و عقیده او درست و صحیح باشد در رفتار و گفتار او بروز و ظهور پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد با اشاره به این‌که این افراد می‌توانند از نظر مبنایی در ترویج مسائل فکری و اعتقادی در زمینه حقوق شهروندی تأثیرگذار باشند، بیان کرد: آن‌ها می‌توانند در تبیین و نظارت بر قوانین حقوق شهروندی و فرهنگ‌سازی در این زمینه و جاری و ساری شدن حقوق عام تأثیرات مثبتی داشته باشند.

امام جمعه شهرستان دلفان با بیان این‌که بخشی از دستورات ما به‌عنوان جامعه اسلامی مربوط به مسائل حقوقی است، اظهار کرد: در این زمینه فقط دولت و یا فقط مردم وظیفه رعایت حقوق شهروندی را ندارند بلکه همه باید این حقوق را رعایت کنند این درحالی است که 80 درصد حقوق مردم در ادارات و سازمان‌های دولتی است که با تکریم مردم، تسریع در انجام کار مردم و جمع شدن بروکراسی اداری می‌توان درصدی از این حقوق را احقاق کرد.

وی با اشاره به تشکیل سازمان‌های مردم نهاد در سطح کشور، ادامه داد: این سازمان‌ها می‌توانند در بخش نرم‌افزاری و تبلیغ رعایت حقوق دیگران مؤثر باشند و همچنین در عمل نیز می‌توانند مؤثر باشند که جامعه ما مانند نامش واقعاً جامعه‌ای اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد با بیان این‌که مقام معظم رهبری در سخنان خود فرمودند: گام نهایی حکومت اسلامی است و تا تحقق آن فاصله زیادی داریم، عنوان کرد: یکی از گام‌های بلندی که ما را به حکومت اسلامی نزدیک می‌کند رعایت حقوق شهروندی است لذا با رعایت مسائل حقوقی که در قرآن و سیره اهل بیت‌(ع) آمده است می‌توانیم گام مؤثر و بلندی را در راستای تحقق حکومت اسلامی برداریم.