رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

روحیه انقلابی بین اصحاب رسانه باید تقویت شود - نمایش محتوای خبر

 

 

روحیه انقلابی بین اصحاب رسانه باید تقویت شود

روحیه انقلابی بین اصحاب رسانه باید تقویت شود

امام‌جمعه پلدختر با بیان اینکه روحیه انقلابی بین اصحاب رسانه باید تقویت شود گفت: خبرنگار موفق ارزش‌های جامعه خود را رصد و در راستای مشکلات و مطالبات مردم تلاش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سوری شامگاه سه‌شنبه در آئین تجلیل از خبرنگاران این شهرستان با بیان اینکه خداوند به قلم و آنچه را که می‌نویسد سوگند یادکرده و پیامبران نیز پیام‌آور پیام الهی برای ابلاغ دین بودند اظهارداشت: امانت‌داری و ناصح بودن دو ویژگی مهم کار انبیا در انتقال مفاهیم بوده است.

وی ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، افزود: خبرنگار باید به کار خود علاقه‌مند، دارای استقلال فرهنگی، صادق و بدون هیچ اغراض شخصی انتقاد سازنده و منصفانه داشته باشد.

امام‌جمعه پلدختر رسالت خبرنگاری را  مقدس، حساس و پرمسئولیت دانست و عنوان کرد: در انجام این رسالت و در این راه ممکن است چالش‌ها و حساسیت‌هایی برای اهل‌قلم نیز وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: البته هر فردی بدون هیچ تخصص و تعهدی نمی‌تواند در این عرصه قلم‌فرسایی کند زیرا این امر سبب خدشه‌دار شدن جایگاه خبرنگار و منفی نگری جامعه نسبت به این قشر فرهیخته می‌شود.

سوری بابیان این‌که مهم‌ترین وظایف خبرنگاران خیرخواهی و هدایتگری جامعه به سمت رشد و تعالی است گفت: خبر باید آگاهانه و خبرنگار زبان تیغ نداشته باشد و مطالب را با عدالت مطرح کند و به آنچه می‌گوید و می‌نویسد عمل کند.

وی بابیان این‌که خبرنگاری در دنیا کار دشواری است تصریح کرد: خبرنگار موفق ارزش‌های جامعه خود را رصد و در راستای مشکلات و مطالبات مردم تلاش می‌کند.

امام‌جمعه پلدختر با بیان این‌که امروز رسانه‌ها نقش غیرقابل‌انکار در جامعه دارند خاطرنشان کرد: خبر باید با بیانی ساده زیبا به‌طوری‌که در آن از بهترین کلمات استفاده‌شده باشد دارای روح جوانمردی، سنجیده و عام‌پسند باشد.

وی خبرنگاران را منادیان عرصه اطلاع‌رسانی دانست و اظهار داشت: رسانه از مؤلفه‌های قدرت محسوب می‌شوند و خبرنگاری شغل سخت و دشواری است وکسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند باید انسان‌های متعهد، فعال و پایبند به اصول اخلاقی در جامعه باشند.

سوری رسالت خبرنگار را خطیر و باارزش دانست و افزود: خبرنگار باید در انتشار و انعکاس خبر خیلی دقیق و باصداقت کامل عمل کند و با انتقاد سازنده در جهت رشد و تعالی جامعه خود تلاش کند.

امام‌جمعه پلدختر با بیان اینکه روحیه انقلابی بین اصحاب رسانه باید تقویت شود عنوان کرد: افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید فرهیخته  و دارای حسن شهرت باشند زیراکسانی که تنها به‌صرف سرگرمی و داشتن شغلی وارد این عرصه می‌شوند این جایگاه را زیر سؤال می‌برند و دید افکار عمومی نسبت به زحمتکشان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی را منفی می‌کنند.

وی به آسیب‌های فضای مجازی اشاره کرد وگفت: فضای مجازی هم تهدید و هم فرصت است و مانند شمشیر دو لبه که هم استفاده صحیح دارد و هم ناصحیح که باید استفاده از آن هدایتگری شود و اهل‌قلم می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

امام‌جمعه پلدخترتصریح کرد: فضای مجازی یک فضای ذهنی و غیرواقعی است که افراد را شیفته خود می‌کند و آن‌ها به‌راحتی می‌توانند در این فضا ایده‌های خود را مطرح کنند که اصحاب رسانه در این فضا هدایت‌گری کنند.