رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

رودخانه خرم‌آباد ساماندهی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

رودخانه خرم‌آباد ساماندهی می‌شود

رودخانه خرم‌آباد ساماندهی می‌شود

استاندار لرستان گفت: کمیته‌ای برای ساماندهی رودخانه خرم‌آباد تشکیل‌شده و به‌محض اینکه مطالعات لازم توسط مشاور پروژه به پایان برسد روند تکمیل و ساماندهی این رودخانه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در آیین معارفه شهردار خرم‌آباد که در سالن اجتماعات بانک صادرات برگزار شد، اظهار داشت: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به نام «دولت و ملت همدلی و هم‌زبانی» نام‌گذاری شده، شاید دور از ذهن نباشد اگر بگوییم رمز موفقیت لرستان در تمام عرصه‌ها، همین همدلی و هم‌زبانی است.

وی افزود: منویات مقام معظم رهبری در قالب شعار سال می‌تواند زمینه‌ساز رونق اقتصادی، رشد سیاسی و یأس و ناامیدی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.

استاندار لرستان با اشاره به تفاهم سیاسی میان ایران و 1+5 در مورد مسائل هسته‌ای، عنوان کرد: پیروزی افتخار آفرین ایران مقابل شش قدرت جهان، مرهون حمایت‌های بی‌دریغ و فتوای تاریخی مقام معظم رهبری مبنی بر حرام شمردن ساخت بمب هسته‌ای، تدبیر ریاست جمهوری و تلاش‌های گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که زبان تحریم و تهدید را به زیبا تکریم تبدیل کرد.

وی در رابطه با مباحث شهرسازی، تصریح کرد: شهرداری برای انجام وظایف خود در حوزه شهرسازی بیش از آنکه به پول و منابع مادی نیاز داشته باشد، به برنامه‌ریزی، تفکر و سلیقه احتیاج دارد کما اینکه بسیاری از پروژه‌های انجام‌شده در استان به‌صرف اتکا به منابع مالی محقق نشده بلکه به‌واسطه ایده جذب سرمایه‌گذار بوده است.

بازوند بابیان این‌که شهرداری‌ها باید به سمت منابع درآمدی پایدار بروند، خاطرنشان کرد: وقتی تأمین هزینه‌ خدمات شهرداری از طریق فروش پیکره شهر باشد با این کار شاید آسایش مردم فراهم شود ولی قطع به‌یقین آرامش لازم محقق نمی‌شود در نتیجه مهاجرت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مسائلی که باید موردتوجه شهرداران قرار بگیرد توجه به مبلمان شهری است؛ در مبلمان شهری مطلوب، یک نفر نمی‌تواند پیاده‌رو را پارکینگ خصوصی خود تلقی کند و آرامش را از سایر شهروندان سلب کند، بنابراین باید با افرادی که سبب ناسازگاری در مبلمان شهری می‌شوند برخورد شود.

استاندار لرستان در رابطه با رودخانه شهر خرم‌آباد، گفت: رودخانه خرم‌آباد یکی از فرصت‌های بی‌نظیر شهر خرم‌آباد است که می‌تواند سبب نشاط‌بخشی به مردم جامعه باشد ولی متأسفانه امروز مورد بی‌مهری‌های فراوانی قرار‌ گرفته و اگر این روند ادامه یابد حتی ممکن است به یک تهدید هم تبدیل شود.

وی بابیان اینکه وزارت راه‌ و شهرسازی متعهد شده که نسبت به ساماندهی 10 کیلومتر از رودخانه خرم‌آباد اقدام کند، افزود: کمیته‌ای متشکل از معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون سازمان میراث فرهنگی و استاندار و شهردار برای ساماندهی رودخانه خرم‌آباد تشکیل‌شده و به‌محض اینکه مطالعات لازم توسط مشاور پروژه به پایان برسد روند تکمیل و ساماندهی این رودخانه آغاز می‌شود.

بازوند با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی توسط شهرداران، عنوان کرد: یک شهرداری زمانی موفق عمل می‌کنند که شهروندان آن سرانه درآمدی بالایی داشته باشند، بنابراین شهرداری باید امسال در راستای این مهم تبادل و چرخه اقتصادی شهر را افزایش دهد.

وی نقش شهرداری‌ها را در تبدیل استان لرستان از معبر گردشگری به مقصد گردشگری بسیار مهم و اساسی برشمرد و تصریح کرد: تبدیل‌شدن لرستان به مقصد گردشگری نیز مستلزم جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

استاندار لرستان مشارکت مردم در شهرسازی را یکی از الزامات پیشبرد اهداف شهرداری دانست و خاطرنشان کرد: امسال اجرای 10 پروژه عمرانی برای شهرداری خرم‌آباد تعریف‌شده که شاید هزینه انجام آن‌ها شش برابر درآمد شهرداری باشد ولی در آینده‌ای نزدیک، این اقدام درآمدزایی‌های به‌مراتب بیشتری برای شهرداری به ارمغان می‌آورد.

وی با بیان اینکه صنعت ساختمان در استان باید از حالت رکود خارج شود، بیان کرد: شهرداری‌ها باید از سخت‌گیری‌های بی‌جا پرهیز کنند تا امکان سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ساختمان نیز در استان فراهم شود؛ از طرفی باید از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی نیز جلوگیری به عمل آورد.

بازوند اظهار کرد: ایجاد شهر مطلوب و جلب رضایت شهروندان همکاری و تعامل همه دستگاه‌های اجرایی استان را می‌طلبد.