جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

روستای "گوشه" لرستان جابه‌جا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

روستای "گوشه" لرستان جابه‌جا می‌شود

روستای "گوشه" لرستان جابه‌جا می‌شود

روستای "گوشه" شهرستان دورود براثر سر ریز شدن آب سد کمال صالح زیر آب رفت و اکنون استان لرستان خواستار جابه‌جایی روستا و فراهم شدن امکانات لازم برای مردم این منطقه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، اردیبهشت‌ماه امسال بود که با سرریز شدن آب سد کمال صالح استان مرکزی، روستای " گوشه" شهرستان دورود زیرآب رفت و با تخریب این روستا خسارت زیادی به اهالی آن وارد شد.

پیش از تخریب این روستا با شروع ساخت‌وساز سد مروک بناشده بود که مردم روستای گوشه به منطقه دیگری انتقال پیدا کنند اما فراهم نشدن زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، مدرسه، مسجد، خانه بهداشت و نیمه‌کاره بودن منازل مسکونی سبب شد تا مردم روستا را ترک نکرده و خواستار امکانات اولیه و مطالبات خود شوند.

با زیرآب رفتن روستای گوشه و پناه بردن مردم به کوه خبرگزاری تسنیم نهم اردیبهشت‌ماه امسال بر آن شد تا مشکلات مردم این روستا را در گزارشی تحت عنوان «روستایی در لرستان که زیرآب رفت/ پناه بردن مردم به کوه» پیگیری کند اما علی‌رغم پیگیری‌ها مشکلات مردم این منطقه پابرجا بود تا اینکه پس از درخواست مجدد مردم از این خبرگزاری، گزارش دیگری با عنوان «ماجرای دنباله‌دار روستایی در لرستان که زیرآب رفت/ مردمی که حاضر به ترک روستای خود نیستند» در 26 اردیبهشت‌ماه منتشر شد.

پس از گذشت چند ماه بالاخره پیگیری‌های این خبرگزاری نتیجه داد و امروز استاندار لرستان با حضور در روستای گوشه خواستار جابه‌جایی این روستا و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای مردم این منطقه شد.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در حاشیه این بازدید اظهار داشت: برای ایجاد سد مروک باید روستای گوشه و روستاهای اطراف سد مروک جابجا می‌شد اما برای جابجایی این روستا متأسفانه زیرساخت‌هایی که برای روستاها باید احیا می‌شد و در تعهدات وزارت نیرو بوده محقق نشده است.

وی بابیان اینکه اعتبار زیرساخت‌های روستای گوشه باید توسط وزارت نیرو پرداخت شود، افزود: دستگاه‌های اجرایی استان مکلف شده‌اند نسبت به احیای زیرساخت‌هایی نظیر مدرسه، خانه بهداشت، آسفالت معابر، برق‌رسانی، تسهیلات مسکن اقدام کنند.

استاندار لرستان عنوان کرد: به این منظور در بودجه سال 95 اعتبار لازم برای این اقدامات دیده‌شده اما تاکنون تخصیصی صورت نگرفته بر این اساس مقرر شد اعتبار لازم برای این کار از منابع داخلی استان به‌صورت تنخواه در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار داده شود تا پس از دریافت تنخواه ملی جایگزین شود.