رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

روند برگزاری استیضاح شهردار خرم‌آباد قانونی نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

روند برگزاری استیضاح شهردار خرم‌آباد قانونی نیست

روند برگزاری استیضاح شهردار خرم‌آباد قانونی نیست

شهردار خرم‌آباد گفت: آماده پاسخ‌گویی به سؤالات اعضای شورای شهر هستم اما روند برگزاری استیضاح شهردار توسط شورای شهر خرم‌آباد قانونی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، یحیی عیدی بیرانوند شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران این شهرستان در رابطه با استیضاح شهردار خرم‌آباد اظهار داشت: پرسیدن سؤال از شهردار راهکار قانونی دارد و بر اساس قانون سؤال عضو شورا از شهردار باید شفاف توسط رئیس شورا تذکر داده شود و شهردار پاسخگو باشد و اگر قانع نشد مجدد سؤالات توسط چند نفر از اعضای شورا ارسال و مجدد در جلسات شورا باید پاسخ داده شود و درصورت قانع نشدن به شکل استیضاح مطرح می‌شود.

وی افزود: اینکه یک قسمت موضوع با عجله‌ توسط اعضای شورا حذف شود، قبول نداریم چون اگر بنا است کاری انجام شود باید روند آن کاملاً صحیح و قانونی انجام شود و اگر  یک‌زمان کاری به  نفع کسی باشد و قانون دور زده شود در یک‌زمان دیگر  به ضرر آن شخص تمام می‌شود پس بهترین کار این است که این موضوع روال قانونی خود را طی کند.

شهردار خرم‌آباد عنوان کرد: تابع قانون هستم و عملکرد خود را شفاف می‌بینم و آنچه وظیفه بوده در حد توان انجام داده‌ام، وجدانم آرام است و آماده پاسخ‌گویی هستم.

آماده پاسخ‌گویی به سؤالات اعضای شورا هستم

وی بیان کرد: آماده پاسخ‌گویی به سؤالات اعضای شورا شهر هستم ولی روند کار باید کاملاً قانونی انجام شود و اگر بنا است استیضاح انجام شود باید به شکل درست باشد.

عیدی بیرانوند بیان کرد: شورا مربوط به مردم است و شهردار یک جایگاه قانونی دارد بنابراین در الفاظ و کلمات باید حرمت‌ها نگه‌داشته شود.

وی تصریح کرد: اگر تعدادی از اعضای شورا بخواهند شهردار نباشد هر سؤالی پرسیده می‌شود پس سؤال‌ها بیشتر یک بهانه است و اگر تیم شورا به 9 نفر برسند می‌توانند هر سؤالی بپرسند و شهردار هر پاسخی بدهد قانع نشوند.

شهردار خرم‌آباد با بیان اینکه تعداد زیادی از اعضای شورا از عملکرد شهردار خرم‌آباد راضی هستند، گفت: در حدی که توانستم کار انجام دادم اگر واقعاً 9 نفر شورا عدم رضایت خود را اعلام کنند یا مدیر قوی‌تری در نظر دارند یا منابع درآمدی بهتری دارند و یا اینکه خودشان بهتر می‌توانند شهر را اداره کنند، این کار انجام شود.

وی اظهار داشت: شهرداری یک ارگان خدماتی است و اعضای شورا حق‌دارند سؤال بپرسند و بنده نیز تابع قانون هستم فقط در خواست دارم روند کار قانونی باشد نه اینکه عضو شورای شهر شهردار را دروغ‌گو خطاب کند و اتهام بزند.

عیدی بیرانوند افزود: درآمدهای شهرداری از محل کمیسیون‌های مختلف است، کمیسیون‌هایی اعضای شورای شهر عضو این  کمیسیون‌ها هستند و در تصمیم‌گیری‌های سازمان‌ها به‌طور حتم باید عضو شورا حضور داشته باشد اما زمانی که این پروسه طولانی می‌شود درآمد شهرداری کاهش پیدا می‌کند برای مثال سال گذشته سه ماه جلسه کمیسیون برگزار نشد و این سه ماه یعنی تعطیلی درآمد شهرداری، سه ماه سرگردانی ارباب‌رجوع بنابراین درخواست داریم شورای شهر هرچه سریع‌تر نماینده کمیسون‌ها را انتخاب و به شهرداری معرفی شوند تا به کار شهرداری لطمه وارد نشود.

 

وی عنوان کرد: هرکسی نباید استنباط خود را در حوزه مدیریت شهری به شکل دلخواه بیان کند بلکه آن استنباط باید چارچوب قانونی داشته باشد.

اعضای شورا حق دخالت در انتصابات داخلی شهرداری را ندارند

شهردار خرم‌آباد تصریح کرد: شهردار شهردار حق‌ دارد مدیرانش را انتخاب کند از طرفی در قانون نیز مطرح شده است که اعضای شورا حق دخالت در انتصابات داخلی شهرداری را ندارند و ما نیز به دنبال مدیرانی هستیم که همگام با ماحرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی مدیران ابتدای کار آمادگی خود اعلام می‌کنند و در ظاهر با توجه به سوابق و تحصیلات نشان می‌دهند که پای‌کار هستند اما در میانه راه که کار سنگین می‌شود همگام با ما حرکت نمی‌کنند پس باید آن‌قدر تغییر انجام شود  تا مدیران مورد نظر  پیدا شوند.

عیدی بیرانوند اظهار داشت: ازآنجاکه شهر خرم‌آباد ازنظر خدمات شهری عقب است باید از فرصت‌ها استفاده کرد و مدیرانی انتخاب شوند که توانمندی کار را داشته باشند اما ممکن است مدیرانی که برکنار می‌شوند دوست یا آشنای اعضاء شورای شهرباشند و این موضوع سبب دلخوری آن‌ها شود بنابراین این امر طبیعی است پذیرفته می‌شود ولی برای اینکه به شهر خود خیانت نکنم مجبور هستم مدیران ضعیف را کنار بگذارم.

وی افزود: شهرداری مدیران جوانی دارد که تاکنون سابقه مدیریتی نداشتند بنابراین می‌خواهیم این افراد را در فضای واقعی شروع به کار کنند و به آنها فرصت داده شود.