رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

رونمایی از کتاب "مسافر ملکوت" در استان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از کتاب "مسافر ملکوت" در استان لرستان

رونمایی از کتاب "مسافر ملکوت" در استان لرستان

کتاب "مسافر ملکوت" زندگی‌نامه و خاطرات طلبه و دانشجوی شهید علی عباس حسین‌پور در خرم‌آباد رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، کتاب «مسافر ملکوت» زندگی‌نامه و خاطرات طلبه و دانشجوی شهید علی عباس حسین‌پور شامگاه شنبه با حضور معاون فرهنگی سپاه استان لرستان، مسئول بسیج طلاب استان، مدیرکل صنعت و معدن لرستان و همرزم شهید حسین‌پور و جمعی از پیشکسوتان دفاع مقدس در محل «پاتوق کتاب»شهرستان خرم‌آباد رونمایی شد.

فاطمه سپهوند گردآورنده کتاب «مسافر ملکوت» و مدیر موسسه فرهنگی مذهبی گنج عظیم در این مراسم، اظهار داشت: کتاب «مسافر ملکوت» توسط موسسه فرهنگی مذهبی گنج عظیم جمع‌آوری شده و کار تهیه زندگینامه شهید از آبان ماه 93 آغاز و تا آبان 94 به پایان رسید و چاپ این کتاب ارزشمند را نیز گروه فرهنگی «ابراهیم هادی» انجام داده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در هفته دفاع مقدس سال 94، فرمودند، گذشت زمان نتوانسته و نخواهد توانست جلوه نام و یاد شهدای عزیز را کم‌فروغ سازد؛ شهید و شهادت در فرهنگ اسلامی مظهر حیات، حضور و درخشندگی است و این ماییم که با اتصال به این مفهوم برای خود، کشور خود بلندی و ماندگاری به دست آوریم.

کوتاهی در معرفی شهدای لرستان

گردآورنده کتاب «مسافر ملکوت» عنوان کرد: با عنایت به لطف خداوند متعال، نظر شهید علی عباس حسین‌پور به ‌ویژه همکاری و حمایت‌های معنوی خانواده شهید و تلاش‌های خالصانه و به وقفه خادمان شهداء در اقدامی شریف و شایسته به پاس قدرانی از شأن و مقام شهید گران‌قدر علی عباس حسین‌پور پاره‌ای از خاطرات به‌ جامانده از شهید در کتاب مسافر ملکوت گردآوری شد.

وی بیان کرد: مجموعه مسافر ملکوت مربوط به زندگی‌نامه دلاور مردی از خطه لرستان است که در عرصه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مجاهدت کرد.

سپهوند بابیان اینکه کتاب به همت موسسه مردم‌نهاد فرهنگی مذهبی گردآوری‌شده است، عنوان کرد: در حق معرفی شهدای استان و به‌ ویژه شهدای اثرگذار کوتاهی شده چراکه شخصیت‌های اثرگذاری در استان داریم و از معرفی آن‌ها غافل شده‌ایم.

گردآوری کتاب «مسافر ملکوت» کاری مردمی است

وی گفت: برای معرفی شهداء کارهای محدودی انجام‌ شده اما لازم است در رابطه به هر شهیدی بهتر و جامع‌تر به بیان شخصیت و خاطرات شهدای استان پرداخته شود.

گردآورنده کتاب «مسافر ملکوت» خاطرنشان کرد: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، دفاع مقدس اقیانوسی است که هر چه از آن استخراج شود باز هم بی‌نهایت است، بنابر این سعی کردیم از اقیانوس دفاع مقدس استان لرستان زندگی‌نامه شهید علی عباس حسین‌پور را استخراج‌ کنیم.

سرهنگ ناصر فرید معاون فرهنگی سپاه استان لرستان در این مراسم، اظهار داشت: در بحث فرهنگ شهادت شاید از همان روزهای نخست این مقوله نیاز جامعه اسلامی بوده به‌ طوری‌که در ابتدای تاریخ اسلام پیامبر اکرم(ص) در جزیره العرب با یک انقلاب بین جاهل‌ترین جامعه حرکتی را شروع کرد و از همان روزهای ابتدایی تاریخ اسلام تا به نتیجه گرفتن انقلاب اسلامی شهید داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه فرهنگ شهادت چراغ راه، المان و نمادی است که به ما امید می‌دهد، افزود: بنا به فرمایش قرآن شهداء زنده‌اند بنابراین در هر کجا که مشکلی داشته باشیم به ما کمک می‌کنند و خیلی از افراد زنده‌ بودن شهداء را درک کرده‌اند.

فرهنگ شهادت نیاز و پیشبرد جامعه دینی

معاون فرهنگی سپاه استان لرستان عنوان کرد: فرهنگ شهادت نیاز و پیشبرد جامعه دینی ما است از این‌ رو هم کسی که در این مسیر است و هم کسانی که برای این فرهنگ کار می‌کنند به‌ طور یقین کار آن‌ها فراموش نمی‌شوند.

وی به شهادت شیخ نمر اشاره کرد و گفت: شیخ نمر با شهادت فراموش نمی‌شود بلکه تازه شروع‌ شده است بنابر این معتقدم هر جا مشکلی پیش آید با دادن شهید راه بازتر می‌شود.

فرید خاطرنشان کرد: شهداء علاوه بر اینکه خودشان را بزرگ و مطرح می‌کنند ما را هم در عقبه راه خود می‌کشانند که این نشان‌دهنده خون شهدا و اثر باطنی خون شهید است پس به‌طور یقین فرهنگ شهادت در جامعه ضرورت دارد.

مردم در معرفی شهدا پیش‌قدم شوند

وی گفت: در راستای معرفی شهداء لازم است مردم در این عرصه پیش‌قدم شوند چرا که شهید از مردم است نهادهای دولتی و مذهبی چه در فضای معنوی و مادی ظرفیت محدودی دارند.

معرفی شهداء در امتداد راه کربلا

معاون فرهنگی سپاه استان لرستان با اشاره به اینکه معرفی شهداء در امتداد راه کربلا است، اظهار داشت: در این راه معرفی هر شهید به منزله یک چراغ و شمع راهی است که در ادامه مسیر کربلا آمده است.

وی افزود: در بحث معرفی شهداء وظایف نهادهای دولتی و فرهنگی آماده کردن زیرساخت‌های لازم است و ما نباید برای چاپ کتاب شهید مشکل اداری داشته باشیم پس لااقل می‌توانند روند کار را تسریع کنند.

به گزارش تسنیم، شهید علی عباس حسین پور از شهدای طلبه و دانشجوی لرستان است که در سال 1345 در خرم‌آباد متولد شد و تحصیلات ابتدایی او مقارن با زمان تبعید شهید محراب آیت‌الله مدنی به خرم‌آباد و مقطع راهنمایی را در حالی به پایان برد که انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

انتقال پیکر شهید به مشهد و طواف حرم امام رضا (ع)

علی عباس حسین پور دانش‌آموز سال سوم دبیرستان بود که برای ادای تکلیف عازم جبهه شد و در نخستین مأموریت خود در تاریخ 30 بهمن 1361 در خرمشهر مجروح شد و با آغاز عملیات خیبر دوباره به خط مقدم طلائیه رفت و برای بار دوم مجروح شد.

وی برای استقبال از شهادت، 40 روز روزه گرفت و به‌عنوان غواص و خط‌شکن در عملیات والفجر 8 شرکت کرد و در غروب 23 بهمن 1364 در فاو، در حال وضو گرفتن بود که از ناحیه گلو مورد اصابت ترکش بمب شیمیایی قرار گرفت و یا زهرا (س) گویان به شهادت رسید.

پیکر مطهر شهید علی عباس حسین پور باید به زادگاهش لرستان می‌آمد اما به‌اشتباه پیکرش بعد از شهادت به مشهد منتقل می‌شود و به‌عنوان نخستین شهید دانشگاه علوم اسلامی رضوی توسط هم‌دانشگاهیانش در حرم امام رضا (ع) طواف داده می‌شود.

بعد از انتقال پیکر شهید به مشهد و طواف حرم امام رضا (ع)، متوجه می‌شوند که شهید اهل مشهد نیست و فقط اعزامی از مشهد است و با خرم‌آباد تماس می‌گیرند و پیکر شهید سه روز بعد وارد خرم‌آباد می‌شود.