رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

رکود در بخش معادن استان لرستان/ مواد معدنی به‌‌صورت خام و با کمترین ارزش افزوده از استان خارج می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

رکود در بخش معادن استان لرستان/ مواد معدنی به‌‌صورت خام و با کمترین ارزش افزوده از استان خارج می‌شود

رکود در بخش معادن استان لرستان/ مواد معدنی به‌‌صورت خام و با کمترین ارزش افزوده از استان خارج می‌شود

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان لرستان گفت: عدم‌استفاده از ماشین‌آلات، تکنولوژی‌های جدید و نیز عدم‌بهره‌گیری از دانش فنی سبب رکود معادن استان لرستان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ظهیر حیدری‌نژاد در همایش راهکارهای توسعه معادن و ژئوتوریسم استان لرستان که در سالن همایش اداره کل صنعت و معدن استان لرستان برگزار شد، در رابطه با سنگ‌های تزئینی استان لرستان، گفت: سالیان متمادی این ماده معدنی به‌‌صورت خام و با کمترین ارزش افزوده  از استان خارج می‌شود در حالی که در برخی از استان‌ها با به‌کارگیری روش‌های مدرن از هر تن سنگ صادراتی بیش  از 18 متر سنگ تولید و از ضایعات آن در تولید پودر سنگ، صنایع کاشی، سرامیک و کاغذسازی استفاده می‌شود.

وی افزود: در استان لرستان از هر 10 تن سنگ حداکثر 10 متر سنگ تولید می‌شود و برای بهره‌گیری از ضایعات ایجادشده نیز هیچ اقدامی انجام نمی‌شود.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان  عنوان کرد: عدم‌استفاده از ماشین‌آلات، تکنولوژی‌های جدید و نیز عدم‌بهره‌گیری از دانش فنی سبب رکود معادن استان لرستان شده که البته وقتی سخن از این موضوع به میان می‌آید همه از عدم‌وجود منابع بانکی و تسهیلات برای نوسازی ناوگان سخن می‌گویند تا وضعیت کنونی را توجیه کنند.

وی بیان کرد: گواه این موضوع تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات معدنی است که در سال گذشته ایمیدرو، بانک ملت و  صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی منعقد شده و تا 80 درصد قیمت ماشین‌آلات معدنی در قالب تسهیلات بلندمدت یارانه‌ای به معدنکاران اعطا می‌شود.

حیدری‌نژاد تصریح کرد: ضرورت اکتشاف ذخایر معدنی بر کسی پوشیده نیست به‌‌نحوی که دست‌اندرکاران  بخش معدن از این حلقه به عنوان گلوگاه معدنکاری یاد می‌کنند که البته این موضوع از چند زاویه قابل‌بررسی است چون عده‌ای از نبود ذخایر معدنی و غیراقتصادی بودن آن سخن می‌گویند درحالی که تا قبل از سال 92 هیچ‌گونه عملیات اکتشاف مدونی در استان انجام‌نشده و اندک کارهای انجام‌ شده در قالب فعالیت‌های  دانشجویی، پایان‌نامه و رساله بوده است.

وی گفت: نهادهایی مانند سازمان زمین‌شناسی کشور با توجه به رویکرد کلی مقوله معدن در کشور به‌دنبال اکتشاف ذخایر بزرگ و با اولویت ذخایر فلزی هستند در حالی که ذخایر موجود در استان لرستان بر اساس شواهد زمین‌شناسی از نوع ذخایر متوسط، کوچک و عمدتاً ذخایر غیرفلزی هستند بنابراین انتظار خارق‌العاده از نهادهای یادشده راه به جایی نمی‌برد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان خاطرنشان کرد: اگر یک نگاه کارشناسی و دقیق به جایگاه معدنی استان و  شرایط موجود کشور داشته باشیم درمی‌یابیم که راه‌حل متناسب با این شرایط حضور هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری معدنی است که به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش و کسب انتفاع حداکثری هستند.

وی با بیان اینکه اقدامات مؤثری در سازمان صنعت و معدن استان لرستان در حال انجام است، اظهار داشت: تدوین بسته اکتشاف ذخایر معدنی استان با رویکرد حضور بخش خصوصی، تدوین بسته فرآوری و ایجاد صنایع پایین‌دستی، تدوین بسته صادرات مواد معدنی و تجاری‌سازی آن‌ها و تدوین بسته نوسازی ناوگان معدنی و صنایع معدنی ازجمله اقدامات در حال انجام است.

حیدری‌نژاد در رابطه با بیمه فعالیت‌های اکتشافی، افزود: در این راستا با هماهنگی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و یکی از شرکت‌های بیمه به دارندگان پروانه اکتشاف تا 70 درصد مبلغ مندرج در پروانه اکتشاف را به‌‌صورت تسهیلات قرض الحسنه دریافت می‌کنند و فعالیت‌های اکتشافی آن‌ها توسط صندوق بیمه می‌شود تا در صورت عدم‌موفقیت عملیات اکتشاف و نرسیدن به ذخیره خسارت احتمالی به حداقل برسد.