رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸

ریزگردها عامل قطعی برق در لرستان، ایلام و خوزستان بود - نمایش محتوای خبر

 

 

ریزگردها عامل قطعی برق در لرستان، ایلام و خوزستان بود

ریزگردها عامل قطعی برق در لرستان، ایلام و خوزستان بود

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان به قطعی برق در سه استان لرستان، ایلام و خوزستان اشاره کرد و گفت: بعد از حضور ریزگردها، یک‌لایه رسوبی بر روی سیستم‌های انتقال برق نشسته بود که بارش باران بر روی این لایه‌ها سبب قطعی برق شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، رضا آریایی پنج‌شنبه شب در جلسه ستاد بحران لرستان اظهار داشت: 12 سال است که لرستان درگیر مسئله خشک‌سالی است و سال آبی خوبی را نیز از نظر بارش‌ها سپری نمی‌کنیم و وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی لرستان که قبل از این نیز وضعیت خوبی نداشتند، در آینده با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب تمام نقاط استان لرستان در موضوع بارش‌ها تصریح کرد: در حوزه آب شرب و آب کشاورزی در همه استان با مشکل مواجه هستیم و تنها پنج استان در کشور وضعیت نرمالی در این زمینه دارند.

مدیرکل حوادث ستاد بحران استان لرستان افزود: هشت سال است که کشور با مشکل ریزگردها مواجه است و در 12 روز گذشته استان خوزستان بیش از هرسال دیگری در این زمینه مشکل و بحران داشته است که البته اگر بارش باران نبود استان لرستان با این مشکل مواجه می‌شد.

آریایی به قطعی برق در سه استان لرستان، ایلام و خوزستان اشاره نمود و گفت: بعد از حضور ریزگردها، یک‌لایه رسوبی بر روی سیستم‌های انتقال برق نشسته بود که بارش باران بر روی این لایه‌ها سبب قطع برق در این استان‌ها شد.

وی اظهار داشت: تنها 10 درصد گرد و غبار موجود کانون شکل‌گیری آن ایران است و نزدیک به 90 درصد در خارج از مرزهای کشور شکل می‌گیرد و دو کشور عراق و سوریه کانون‌های اصلی ریزگردهای موجود در ایران هستند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون به دلیل پوشش گیاهی موجود در لرستان کانون گرد و غبار نداریم عنوان کرد: چند روش برای مقابله با بحث ریزگردها در لرستان می‌تواند به‌کار برده شود که یکی از آنها مسئله حفظ پوشش گیاهی است که می‌تواند در مقابله با ریزگردها بسیار موثر باشد و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.