رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

زنجیره کریدور شمال - جنوب تکمیل می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زنجیره کریدور شمال - جنوب تکمیل می شود

زنجیره کریدور شمال - جنوب تکمیل می شود

آزادراه اراک-بروجرد-خرم آباد به عنوان حلقه مفقوده زنجیره کریدور شمال - جنوب در دست اجرا است که این پروژه ضمن عبور از نزدیکی بروجرد زمینه تقویت زیرساختهای این شهرستان را نیز فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه ملی آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد به طول بیش از ۱۳۵ کیلومتر و با هدف تسهیل در حمل نقل و جابجایی کالا و مسافر همچنین اتصال محورهای اصلی شمال به جنوب کشور و بندرامام خمینی (ره) عملیاتی شده است.

این آزادراه در واقع دارای ۱۳۵ کیلومتر طول است که ۶۸ کیلومتر آن در حوزه استان مرکزی و ۶۷ کیلومتر دیگر آن در حوزه استان لرستان است که این پروژه یکی از حلقه های زنجیره کریدور شمال به جنوب محسوب شده و از این حیث بسیار حائز اهمیت است.

کارفرمای آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد وزارت راه و شهرسازی، دستگاه اجرایی آن معاونت ساخت و توسعه آزادراهها بود که با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و سرمایه گذاری نزدیک به هزار میلیارد تومانی عملیاتی شده است.

آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد در دو نقطه بروجرد را قطع می کند

مسلم پورقاسمیان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بروجرد شامگاه پنج شنبه در جلسه رسیدگی به مشکلات اجرای آزاد راه اراک - بروجرد- خرم آباد در محل فرمانداری ویژه بروجرد با اشاره به فعالیت های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در سطح کشور، اظهار داشت: این قرارگاه در سطح شهرستان کارهای عمده و زیربنایی را برنامه ریزی کرده است که امید می رود در آینده تحولی عظیم در بروجرد شکل گیرد.

وی افزود: طراحی آزادراه به عهده قرارگاه گذاشته شده بود که همین مهم سبب شد که در طراحی این پروژه پارامترهای جمعیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شهرستان بروجرد مدنظر قرار گیرد و این آزادراه از کمترین فاصله از بافت شهری بروجرد عبور کند.

پورقاسمیان تصریح کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) دو پروژه مهم را در شهرستان بروجرد برنامه ریزی کرده که پروژه آزاد راه در حال اجرا و پروژه راه آهن نیز در حال برنامه ریزی است که امید می رود پیش از بهمن ماه سال جاری کارگاه این پروژه تجهیز شود.

فرماندار ویژه شهرستان بروجرد اظهار داشت: آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد در دو نقطه بروجرد را قطع می کند که یک نقطه روستای دهکرد و یک نقطه کنار کارخانه سامان کاشی این شهرستان است که با توجه به ویژگی های یک آزادراه بهترین فاصله را با شهر به منظور توسعه همه جانبه شهرستان دارد.

پورقاسمیان تصریح کرد: در طراحی آزادراه منافع شهر بروجرد تامین شده که در نقطه اول از کنار روستای دهکرد کمتر از هشت کیلومتر با میدان حضرت آیت الله العظمی بروجردی فاصله دارد و در قطعه دوم از کنار کارخانه سامان کاشی حدود  ۱۲کیلومتر با شهر فاصله دارد که فاصله مناسبی بوده و و طی این مسیر با خودرو کمتر از ۶ دقیقه با شهر بروجرد فاصله دارد.

فرماندار شهرستان بروجرد یادآور شد: آزادراه ها باید فاصله منطقی با شهرها داشته باشند و این یک استاندارد است و آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد فاصله بسیار خوبی را با شهر بروجرد دارا است.

اراک - بروجرد - خرم آباد قطعه ای از مهم ترین شبکه آزادراهی کشور

مجری طرح آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد نیز در این جلسه با بیان اینکه آزادراه تهران - جنوب یک حلقه مفقود دارد که همان قطعه"اراک - بروجرد- خرم آباد" است اظهار داشت: با احداث این قطعه مشکل یکی از مهم ترین شبکه های آزادراهی کشور که تهران را به جنوب متصل می کند حل خواهد شد که این مهم هم سبب کاهش مصرف سوخت و هم کاهش زمان سفر می شود.

محمود جلالی تصریح کرد: در یک سال اخیر حدود ۵۰ کیلومتر از مسیر این آزادراه را تملک کرده ایم که این بخش از پروژه آماده برای اجرا است.

وی ادامه داد: اجرای آزاد راه را به دو قطعه تقسیم کرده ایم که یک قطعه از اراک تا روستای دهکرد بروجرد و قطعه دیگر از بروجرد تا خرم آباد است که به علت شناختی که از توپوگرافی منطقه داشتیم سخت ترین قسمت آزادراه که همان بروجرد به خرم آباد بود را در اولویت کار قرار دادیم.

جلالی با بیان اینکه قطعه بروجرد به اراک کم هزینه ترین مسیر آزادراه است، ادامه داد: آزاد راه اراک - بروجرد - خرم آباد طبق آخرین استانداردهای آزادراهی در حال احداث است که این آزادراه در شش خط اجرا خواهد شد.

اجرای آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد به صورت ۶ خطه

مجری طرح آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد گفت: آزادراه خرم آباد - پل زال چهارخطه اجرا شده است و ما قصد داریم با توجه به چشم انداز پروژه و ترافیک منطقه این آزادراه را شش خطه اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون یک مسیر چهارخطه بروجرد را به اراک متصل می کند، بیان داشت: با توجه به ترافیک منطقه و چشم اندازهای توسعه این نیاز دیده می شد که در مواقع بحرانی در صورت بسته شدن یا در دست تعمیر قرار گرفتن جاده کنونی مسیری جایگزین باشد که اجرای آزاد راه در دستور کار قرار گرفت.

جلالی تصریح کرد: در صورت جدیت در اجرای تونل های آزادراه امید می رود ظرف مدت سه سال این آزادراه زیر بار ترافیک برود که البته با شناختی که از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) داریم به طور قطع این پروژه با سرعت بالایی احداث خواهد شد.

وی عنوان کرد: انتخاب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) برای اجرای آزادراه "اراک - بروجرد - خرم آباد" تنها از این بابت بود که ما قصد داشتیم راندمان کار بالا رود که خوشبختانه شواهد نشان از این می دهد که پروژه با سرعت بالایی در حال اجرا است.

کمیته ای برای رفع مشکل معارضین تشکیل شد

جلالی با بیان اینکه احداث این آزادراه کاری بسیار بزرگ و سخت است افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) به قدرت جوانان انقلابی و کار جهادی ایمان دارد و کارهای سخت را سریع تر و با کیفیت انجام می دهد.

مجری طرح آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد در ارتباط با آزادسازی و تملک مسیر نیز گفت: تمام سعی و تلاش بر این است که نهایت کمک و تسهیلات را برای روستاییان منطقه برآورده کنیم.

جلالی با بیان اینکه در بحث آزادسازی مسیر و تملک سعی در بیشترین همکاری با مردم منطقه داریم تصریح کرد: به منظور اینکه آزادسازی در منطقه با سرعت بیشتری شکل گیرد و تعاملات افزایش یابد قرار بر این است کمیته ای به منظور رفع مشکل معارضان تشکیل و مشکلات دو طرفه حل شود.

بنابراین گزارش در پایان این جلسه وزارت راه و شهرسازی از تلاشهای بخشداری مرکزی شهرستان بروجرد به منظور تسهیل روند کار برای اجرای آزادراه اراک - بروجرد - خرم آباد تقدیر کرد.