رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

زیرساخت‌های اقامتی در استان لرستان تقویت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زیرساخت‌های اقامتی در استان لرستان تقویت می‌شود

زیرساخت‌های اقامتی در استان لرستان تقویت می‌شود

استاندار استان لرستان گفت با اشاره به این که تحقق شعار "لرستان باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود"، نیازمند 300 تا 400 میلیارد تومان اعتبار است، گفت: زیرساخت‌های اقامتی در استان لرستان تقویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در جلسه کارگروه گردشگری استان لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: کارگروه گردشگری، یکی از کارگروه‌هایی است که می‌تواند برای درصد قابل‌توجهی از ظرفیت‌های بزرگ لرستان، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: ما نزدیک به دو سال است که شعاری را مطرح کرده‌ایم مبنی بر«لرستان باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود» که تحقق این شعار نیازمند برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی برای جذب سرمایه‌گذاری 300 یا 400 میلیارد تومانی است.

استاندار لرستان عنوان کرد: به منظور توسعه گردشگری در لرستان، باید زیرساخت‌های رفاهی و اقامتی در استان ایجاد شود، شرایط برای هتل‌سازی فراهم شود، به معرفی جاذبه‌های استان پرداخته شود و در کنار جاذبه‌های طبیعی موجود در استان، جاذبه‌های دست‌ساز نیز طراحی شود.

وی با اشاره به احداث پارک شاپوری در اطراف پل شکسته خرم‌آباد، تصریح کرد: پس از شش ماه پیگیری با همکار شهرداری بنا شد که در یک سایت 31 هکتاری یک پارک مینیاتوری که در آن پل‌های تاریخی با مقیاس کوچک طراحی‌شده، در اطراف پل شاپوری (شکسته) احداث شود.

بازوند خاطرنشان کرد: سه و نیم میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد پارک شاپوری اختصاص داده‌ شده است، یک دریاچه با وسعت هشت هکتار در آن  تعبیه‌ شده تا به نوعی یک مکان تفریحی مانند پارک کیو نیز در این منطقه احداث شود.

وی بیان کرد: از میراث فرهنگی انتظار داریم که برای سال آینده، یک برنامه جدی برای بازسازی پل شاپوری داشته باشد و برای احیای آن از سازمان میراث فرهنگی اعتباری بین هفت‌ تا 10 میلیارد تومان دریافت کند، چون این پل یکی از جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر استان لرستان است که در کنار آن پارک و دریاچه‌ای که قرار است در اطراف آن ایجاد شود، می‌تواند یک منطقه فوق‌العاده برای جذب گردشگر باشد.

استاندار لرستان با اشاره به بام لرستان، گفت: در این محل 280 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام‌شده ولی اشتباهی که در این رابطه انجام‌ شده این بوده که تمام 700 هکتار این منطقه به عرصه جنگلی تبدیل‌شده و سرمایه‌گذاری در این منطقه بر اساس قانون امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: برای رفع مشکل بام لرستان، به شورای عالی منابع طبیعی پیشنهاد دادیم که 200 هکتار از این منطقه را آزاد کند تا آن را برای سرمایه‌گذاری در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم که این پیشنهاد اکنون در شورای عالی منابع طبیعی در حال بررسی است، به هر حال وقتی یک جاذبه تعریف می‌شود و هزینه‌ای برای نگه‌داری آن پرداخت می‌شود، در برابر باید سوددهی لازم را نیز به همراه داشته باشد.

بازوند پارک مخمل کوه را یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی بسیار خوب استان دانست و عنوان کرد: باید برای واگذاری این پارک به بخش خصوصی برنامه داشته باشیم، از طرفی اگر قرار است این منطقه به عنوان یک مرکز گردشگر پذیر مطرح باشد باید زیرساخت‌های اقامتی نیز در آن تعبیه شود.

وی تصریح کرد: با توجه به کمبود زیرساخت‌های اقامتی در استان، بنا داریم که تا سال 1397، هزار تخت در خرم‌آباد داشته باشیم و در زمان حاضر نیز ساخت سه یا چهار هتل در دستور کار است.

استاندار لرستان با بیان اینکه ما در استان باید از کارهای سطحی و زودگذر عبور کنیم و توسعه عمیق را موردتوجه قرار دهیم، خاطرنشان کرد: گر چه انجام کارهای زیربنایی زمان‌بر است اما این‌ها اقداماتی است که بسیاری از استان‌ها در سال‌های گذشته انجام داده‌اند و ما پس از 30 سال که از انقلاب می‌گذرد، هنوز در زیرساخت‌های استان مشکل‌داریم و فرودگاه ما به تازگی فعال‌شده است.

وی با بیان اینکه جاذبه‌های طبیعی لرستان منجر به ایجاد شغل در استان نشده، گفت: اگر امروز ظرفیت‌های گردشگری بزرگ لرستان از جمله آبشار نوژیان، آبشار بیشه و دریاچه گهر، برای استان درآمدزایی و اشتغال‌زایی ندارند، به دلیل نبود زیرساخت‌های گردشگری در این مناطق است و تا زمانی که این زیرساخت‌ها تأمین نشود نباید انتظار داشته باشیم که شغل ایجاد شود.

بازوند با بیان اینکه گردشگری تنها حوزه‌ای است که سود حاصل از آن به‌ طور مستقیم به جیب مردم می‌رود، افزود: افزایش سرانه درآمدی مردم، مهم‌ترین هدف ماست و توسعه واقعی زمانی محقق می‌شود که میزان درآمد مردم افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه بهترین روش افزایش سطح درآمدی مردم، جذب سرمایه‌گذاری است، عنوان کرد: حوزه گردشگری باید بتواند بخشی از مشکل بیکاری لرستان را حل کند.