سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ساخت ۱۰۰ هزار مترمربع پروژه بهداشتی درمانی در لرستان آغاز می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت ۱۰۰ هزار مترمربع پروژه بهداشتی درمانی در لرستان آغاز می‌شود

ساخت ۱۰۰ هزار مترمربع پروژه بهداشتی درمانی در لرستان آغاز می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: ساخت ۱۰۰ هزار مترمربع پروژه بهداشتی درمانی هفته آینده با حضور وزیر بهداشت در لرستان آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دلفان، کوروش ساکی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات فرمانداری دلفان و با حضور وزیر کشور برگزار شد اظهار داشت: بحث بهداشت، درمان و سلامت استان نسبتاً به شاخص‌های کشوری عقب است به‌طوری‌که عمق عقب‌ماندگی خیلی زیاد است و شهرستان نیز در این زمینه مضاعف عقب‌افتاده است.

وی افزود: برای اینکه استان لرستان در عرصه بهداشت و درمان به نرم کشوری برسد  100 هزار مترمربع پایگاه‌های اورژانس، پایگاه سلامت و خانه‌های بهداشت در استان باید ساخته شود اما بااعتباری که هرساله اعتباری برای سه یا چهارخانه بهداشت پرداخت می‌شود عملاً کاری نمی‌شود کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان عنوان کرد: برای رفع مشکلات درمانی استان به این عرصه ورود پیدا کردیم اما چون منابع اعتباری خاصی در اختیار نداشتیم با وزیر بهداشت این موضوع مطرح شد که با نهایی شدن پروژه‌ها  مقررشده هفته آینده با حضور وزیر بهداشت استارت کار 100 هزار مترمربع در استان زده شود.

وی بیان کرد: هم اکنون در 50 هزار مترمربع هفت یا هشت پروژه مربوط به شهرستان دلفان است و مابقی در کل استان راه‌اندازی می‌شوند.

ساکی گفت: میزان تخت به سرانه جمعیت در کشور هزار نفر به  1.5 تخت است و در استان این تخت‌ها وجود دارند اما  کیفیت لازم را ندارند و بیمارستانی که در استان 50 سال از ساخت آن می‌گذرد جوابگوی مردم نیست.

وی با شاره به اینکه ساخت هر تخت بیمارستانی 300 میلیون تومان هزینه دارد، اظهار داشت: در استان  لرستان  برای ساخت  330 تخت 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان بابیان اینکه 400 میلیارد تومان پروژه اکنون در استان لرستان دست اجرا است، افزود: ساخت  100 تخت شروع‌شده و در صورت تخصیص منابع کار ساخت 500 تخت شروع می‌شود.

وی عنوان کرد: شهرستان دلفان بر اساس شاخص هزار تخت به 1.5 نفر تقریباً 125 تخت  کم دارد بنابراین شرایطی فراهم می‌شود تا این کسری جبران شود.

ساکی عنوان کرد: در بحث طرح تحول سلامت با منابعی که داشتیم بیش از 13 میلیارد تومان در قالب 7 بسته هزینه شده است که بسته هتلینگ تقربیا  نیم درصد 13 میلیارد است.

وی با بیان اینکه  10 میلیارد تومان پروژه بهداشت و درمان در دلفان که اجرا می‌شود، بیان کرد: دو برابر این 13 میلیارد تومان اعتبار لازم است تا بهداشت و درمان دلفان به سطح شهرستان‌های دیگر برسد.