جهش تولید | چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹

سازمان‌های مردم‌نهاد با رویکرد حفاظت از محیط‌زیست در بروجرد تشکیل می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سازمان‌های مردم‌نهاد با رویکرد حفاظت از محیط‌زیست در بروجرد تشکیل می‌شود

سازمان‌های مردم‌نهاد با رویکرد حفاظت از محیط‌زیست در بروجرد تشکیل می‌شود

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد گفت ان جی او های فعال با رویکرد حفاظت از محیط‌زیست به‌دوراز هرگونه فعالیت سیاسی و اقتصادی در شهرستان بروجرد با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان تشکیل می‌شود.

مصطفی مصطفی‌وند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهار داشت: تقویت و توسعه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد با موضوع حفاظت و حراست از محیط‌زیست از برنامه‌های این اداره است که با جدیت دنبال می‌شود و به همین منظور با فعالان دغدغه مند عرصه حراست از محیط‌زیست رایزنی‌هایی صورت گرفته است تا این نهادها به‌صورت رسمی بتوانند در کنار نهادهای دولتی به حفاظت از عرصه‌های محیط‌زیست بپردازند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر برخی  NGO های فعال در شهرستان بروجرد تخصصی درزمینهٔ حراست از محیط‌زیست ندارند، افزود: به دنبال این هستیم تا افرادی که درزمینهٔ محیط‌زیست تخصص دانشگاهی داشته و یا در این زمینه فعالیت‌های مدونی انجام داده‌اند برای همکاری و تعامل در سازمان‌های مردم‌نهاد جذب کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد تصریح کرد: در حوزه حفاظت از محیط‌زیست افرادی که به‌دوراز هرگونه دغدغه سیاسی و یا اقتصادی قصد تلاش و فعالیت دارند می‌توانند مثمر ثمر بوده و کاری مفید انجام دهند بنابراین کسانی که محیط‌زیست را مأمنی برای حفاظت از سایر منابع طبیعی کشور اعم از منابع معدنی، گیاهی و جانوری بدانند در این راستا فعالیت ثمربخشی خواهند داشت.

وی نگهداری از آب، هوا و خاک در عرصه‌های زیست‌محیطی را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: به‌منظور حفاظت از عرصه‌های زیست‌محیطی با گروهی از هنرمندان و شعرا رایزنی شده تا یک NGO در خصوص حراست و حفاظت از محیط‌زیست تشکیل شود تا با مجوز رسمی از فرمانداری این شهرستان بتواند فعالیت‌های زیست‌محیطی را به‌صورت رسمی و با حضور علاقه‌مندان انجام دهد.

مصطفی‌وند وجود دغدغه‌های سیاسی و اقتصادی را مانعی برای فعالیت در سازمان‌های مردم‌نهاد حفاظت از محیط‌زیست دانست و گفت: در حال حاضر برخی گروه‌ها با مقاصد مختلف داعیه حفاظت از محیط‌زیست را سر می‌دهند اما عملاً در این زمینه کاری انجام نداده‌اند و تنها به دنبال باندبازی و کارهای سیاسی هستند همچنان که در حال حاضر دغدغه‌ای درزمینهٔ مشکل دفع غیراصولی پسماندهای شهری و یا فضای سبز این شهرستان وجود ندارد.

به گفته وی سازمان‌های مردم‌نهاد باید مطالبه گر باشند و از مسئولان بخواهند مشکلات زیست‌محیطی را رفع کنند و در کنار محیط‌زیست بدون ریا و سیاسی‌کاری و یا مسائل اقتصادی کار انجام دهند که این افراد به‌عنوان سازمان‌های مردم‌نهاد به فرمانداری جهت اخذ مجوز رسمی فعالیت معرفی می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد بیان کرد: در حال حاضر تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد درزمینهٔ پاک‌سازی محیط‌زیست و در فصل سرما حفاظت از پرندگان مهاجر و یا یاری‌رساندن به عرصه‌های طبیعی و مراتع جنگلی در هنگام آتش‌سوزی و یا ممانعت از آلایندگی آب‌وهوا فعالیت‌هایی را در این شهرستان انجام می‌دهند.