جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان در لرستان تشکیل شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان در لرستان تشکیل شود

سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان در لرستان تشکیل شود

استاد دانشگاه لرستان گفت: با توجه به جمعیت زیاد بانوان در استان متأسفانه تعداد تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان کم است که باید سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان تشکیل و مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، طاهره صادقی در نشست صمیمانه نمایندگان بانوان در دستگاه‌های اجرایی لرستان با استاندار که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: اگر تاریخ این سرزمین را ورق بزنیم می‌بینیم که موقعیت‌های مناسبی به اندازه مردان برای زنان مهیا نشده است، چراکه وقتی تاریخ فرهنگ و ادبیات را مرور می‌کنیم متوجه می‌شویم که تعداد زنان بسیار کمتر از مردان است.

وی با اشاره به این‌که دوره مشروطه نقطه عطفی در تاریخ زنان محسوب می‌شود، افزود: در این دوره برای نخستین بار از زن، مسائل مربوط به زنان، معضلات و حقوق زنان نام برده شد و شعرا در حوزه زنان سروده‌هایی داشته‌اند.

استاد دانشگاه لرستان بیان کرد: رویکرد غربی که در زمان رضاشاه و طاغوت در حوزه زنان انجام شد، سنت‌های ملی و دینی را زیر سؤال برد که با پیروز شدن انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی دیدگاه‌های خود را در رابطه با زنان بیان کرد و زن را رکن اصلی نظام نامیدند.

وی با بیان این‌که از جمله مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه مطالبات بانوان، پشتوانه قانونی و ضمانت اجرایی است، بیان کرد: از زمان پیروزی انقلاب تا امروز شاهد روند رو به رشد جایگاه زنان هستیم و آرزوی ما این است که در مطالبات زنان بسامد، موضوع و مضمون زن کم باشد، آن زمان است که می‌توان گفت زنان مشکلات چندانی ندارند.

صادقی با اشاره به این‌که در لرستان در مورد زنان، مسائل مختلفی وجود دارد، تصریح کرد: نیاز به تشکیل مرکز زنان در لرستان وجود دارد چرا‌که در مورد مسائل زنان مانند آمار خودکشی، خشونت‌های زبانی و فیزیکی علیه زنان، بیکاری بانوان، هویت‌یابی، تحقیقاتی در استان به‌صورت پراکنده وجود دارد اما نیازمند بانک اطلاعاتی هستیم.

وی با بیان این‌که نیازمند توجه ویژه به زنان نخبه هستیم، خاطر‌نشان کرد: افراد نخبه در استان زیاد هستند و نباید نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشیم و ضمن حمایت از این بانوان، عضو افتخاری شورا‌های استانداری باشند.

استاد دانشگاه لرستان تقویت و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد بانوان را مهم دانست و گفت: با توجه به جمعیت زیاد بانوان در استان متأسفانه تعداد تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان کم است بنابراین ضرورت دارد سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بانوان تشکیل و مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اشاره به این‌که تشکیل کارگروه خانواده و محیط زیست یکی از کارگروه‌هایی است که ضرورت تشکیل آن در استان احساس می‌شود، بیان کرد: بانوان خانه‌دار به‌عنوان الگوی رفتاری در خانواده‌ها هستند و نیازمند حضور بانوان در سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست هستیم چرا‌که منابع ما در حال نابودی است.

صادقی با بیان این‌که عدم توازن و تناسب در پست مدیریت برای بانوان در استان وجود دارد، عنوان کرد: توقع داریم که بانوان نقش بیشتری داشته باشند چرا‌که مانند آقایان می‌توانند موفق باشند و سیستم را به صورت سالم‌تر و پاک‌تر اداره کنند.

وی با اشاره به این‌که فضای نقد و نقادی و تضارب‌آرا در لرستان کمرنگ است و جایگاهی ندارد، گفت: متأسفانه ظرفیت برای پذیرش نقد در استان بسیار پایین بوده و درحالی‌که نقد سازنده، روشنگر و هدایت‌گر منشأ خیر و برکت می‌شود و نبود این نوع نقد سبب شده خلاقیت و تولید فکر و اندیشه در استان نیز تا حدودی ضعیف باشد.

استاد دانشگاه لرستان اظهار داشت: تفکر قومی و قبیله‌گی را باید در استان کمرنگ کنیم چرا‌که یکی از موانع عدم توسعه‌یافتگی استان بوده و سبب بروز معضلات می‌شود.