رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

سالانه بیش از ۱۶ هزار نفر تلفات تصادف در ایران ثبت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه بیش از ۱۶ هزار نفر تلفات تصادف در ایران ثبت می‌شود

سالانه بیش از ۱۶ هزار نفر تلفات تصادف در ایران ثبت می‌شود

مدیرکل آمار و ترافیک سازمان حمل و نقل جاده‌ای گفت: سالانه ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر کشته‌ ناشی از تصادفات در تمامی راه‌های درون و برون‌شهری کشور به ثبت می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد جواد هدایتی در ششمین نشست تخصصی کارگروه ایمنی و ترافیک کشور که با حضور روسای 12 استان کشور در لرستان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی زاگرس و تمرکز جمعیتی استان‌های غرب کشور متأسفانه در دوره‌های ارزیابی 10 سال گذشته کمترین آهنگ کاهش تلفات در این استان‌ها مشاهده‌ شده است.

وی افزود: این در حالی  است که استان لرستان استثنا بوده و توانسته در طول برنامه پنجم با متوسط کاهش 9 درصد سالیانه رتبه سوم کشور را کسب کند.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور عنوان کرد: ضرورت توجه به لرستان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌های حمل‌ونقلی، این نشست در استان لرستان برگزار شد.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این نشست وضعیت موجود ایمنی و کاهش تلفات ناشی از تصادفات است که متأسفانه سالانه هفت درصد از تولید ناخالص داخلی به این حوادث اختصاص می‌یابد.

هدایتی بابیان اینکه سالانه 16 هزار و 500 نفر کشته‌ ناشی از تصادفات در تمامی راه‌های درون و برون‌شهری کشور ثبت می‌شود، تصریح کرد: به‌طور سالانه 320 هزار نفر مجروح و مصدوم که بعضاً مصدومیت‌ها مادام‌العمر است نیز ثبت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای حفظ سرمایه انسانی کشور بحث ایمنی نکته‌ای بسیار مهم و دغدغه‌ای جهانی است تصریح کرد: در کشور ما باوجود کمیسیون ایمنی راه‌ها و هدف‌گذاری برنامه پنجم توسعه و برنامه ششم باید این آمار را به کمتر از 10 هزار نفر در سال برسانیم.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور بابیان اینکه برای تحقق این هدف‌گذاری باید تمهیدات مناسبی اندیشیده شود گفت: با ادغام راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ظرفیت جدیدی ایجادشده است و با توجه به شرایط اجرایی کشور و مضایق بودجه‌ای باید برنامه‌ریزی و اقدامات متناسب با شرایط و امکانات اجرایی کشور برای تحقق این هدف‌گذاری داشته باشیم که این ضرورت بحث آمار را به‌عنوان یک نکته بسیار مهم و کلیدی نشان می‌دهد.

وی بابیان اینکه به دنبال احصاء راهکارها در مرحله پایلوت و تعمیم آن به کشور هستیم که باید کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی را داشته باشد اظهار داشت: آمار بهترین ابزار در تمام دنیا برای مدیریت ایمنی، رصد وضعیت موجود و شناسایی نقاط آسیب‌پذیر  اولویت‌بندی و اقدامات اجرایی و تخصیص بودجه است.

هدایتی افزود: تا زمانی که اطلاعات و آمار درست، دقیق و باکیفیتی نداشته باشیم معمولاً رسیدن به هدف با فراز و نشیب همراه و ممکن است با خطا روبه رو شود.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور عنوان کرد: برای ادامه روند از 16 هزار نفر کشته در سال به کمتر از 10 هزار نفر که سخت‌تر از مرحله اول است نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌ و جدی است که ضرورت برداشت آماری را بیش‌ازپیش روشن می‌سازد.

وی بیان کرد: این طرح برای اولین بار در کشور به‌صورت پایلوت در استان اصفهان اجرا و بعد به‌کل کشور تعمیم داده می‌شود و با یک برنامه مدون به سمت آن می‌رویم تا بر اساس ارزیابی موجود برنامه اجرایی سازمان را برای ورود به برنامه ششم توسعه تدوین می‌کنیم.

هدایتی تصریح کرد: ایمنی نیاز روز کشور است که در حال حاضر بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات به ازای هر 100 هزار نفر در دنیا 17.5 نفر است که این شاخص در شرق مدیترانه که ایران نیز جزء آن است19.5  نفر و در ایران 21 نفر است که نسبت به دنیا وضعیت خیلی بدی نداریم.

وی گفت: 45 درصد کشته‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای جوان هستند و باوجوداینکه گروه سنی جوان بین 20 تا 40 سال به‌عنوان نیروی مولد کشور و سرمایه انسانی، بیشترین آمار کشته‌ها را به خود اختصاص داده سرنوشت کشور را به مخاطره می‌اندازد و آسیب‌های جبران‌ناپذیری از نظر اقتصادی و هم اجتماعی در پی دارد.