رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

سالانه ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج می‌‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج می‌‌شود

سالانه ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج می‌‌شود

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: سالانه ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از استان لرستان خارج ‌شود و هیچ برنامه‌ای نیز برای مهار این روان‌آب‌ها وجود ندارد.

سید سعید طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: منابع تأمین آب در استان لرستان فقط به چشمه، چاه و سراب محدود شده ‌که اگر زمانی خشکسالی رخ دهد برای تأمین آب شرب با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

وی افزود: درسال‌های گذشته که خشکسالی روی داد 50 تا 60 درصد چشمه‌های استان خشک شد و چاه‌های آبرفتی و نیمه‌عمیق، خشک یا بسیار کم آب شدند و نهایتاً برخی از آنها کیفیت آب خود را از دست دادند.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان عنوان کرد: با توجه به بحرانی بودن وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی، با استفاده از آب باران برای بخش غیر شرب خانگی در روستاها، می توان تا حدودی برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی را تعدیل کرد چرا که آب باران می‌تواند یکی از منابع جایگزین برای آب‌های شیرین موجود باشد.

وی بیان کرد: با روش‌های علمی جمع‌آوری آب باران از سطوح آبگیر مناسب به‌ویژه بام‌ها، می‌توان به ذخیره آب باران پرداخت تا این آب به عنوان یکی از منابع کمکی آب مصرفی خانگی، در محیط‌های شهری و به ویژه روستایی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین با ذخیره آن در سطوح مناسب موجود در مزارع می‌توان  از این آب ذخیر شده، برای آبیاری سیستم‌های گلخانه‌ای نیز استفاده کرد.

طاهری خاطرنشان کرد: البته این امر مستلزم فراهم کردن مقدمات از جمله مطالعه تکمیلی در جهت بررسی توجیه فنی و اقتصادی با توجه به شرایط مختلف است.

وی گفت: به هر حال ما باید این واقعیت را بپذیریم که هرچقدرهم اعتبار داشته باشیم نمی‌توانیم آب تولید کنیم، چون کشور ما مثل کشورهای پیشرفته نیست که حتی از هوا هم آب بگیرد، پس باید خشکسالی و کم‌آبی را جدی بگیریم و از همین منابع موجود استفاده کنیم.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اظهارداشت: اما متأسفانه برای استفاده از همین منابع هم زیرساخت نداریم، مثلاً هنوز سدی در استان به بهره‌برداری نرسیده که از آب آن برای تأمین آب شرب روستاها استفاده شود و این سبب شده که سالانه 13میلیارد مترمکعب آب از استان خارج ‌شود و هیچ برنامه‌ای هم برای مهار این رواناب‌ها وجود ندارد.

وی افزود: زمانی که عملیات ساخت سد مروک دورود آغازشد، چند سال بعد نیز پروژه ساخت سد کمال صالح اراک شروع شد اما سد کمال صالح که دیرتر شروع به کار کرد، زودتر به بهره‌برداری رسید و بخشی از حوزه آبریزی که قرار بود وارد استان شود به سد کمال صالح منتقل شد.

طاهری عنوان کرد: یعنی آبی که قرار بود وارد استان ما شود، پشت سد آنها جمع شد، البته در وزارت نیرو تصویب شد که از همین سد یک میلیون مترمکعب در سال به ما آب بدهند اما متأسفانه هنوز اجرایی نشده و بهانه آن‌ها هم این است که چون به‌علت خشکسالی آب سد کم شده پس به همان نسبت هم باید سهم شما کم شود، اما ما قانع نشدیم و همچنان پیگیری می‌کنیم.