رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

سالانه ۹۰ هزار تُن میوه در بروجرد تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه ۹۰ هزار تُن میوه در بروجرد تولید می‌شود

سالانه ۹۰ هزار تُن میوه در بروجرد تولید می‌شود

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: با توجه به میزان تولید ۹۰ هزارتُنی میوه در سال در بروجرد، نیاز به احداث صنایع سردخانه و تبدیلی مهم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، رضا امینی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه این شهرستان اظهار داشت: شهرستان بروجرد سال جاری را در حالی آغاز می‌کند که به پانزدهمین سال خشک‌سالی در آن واردشده است که این معضل تنها به دلیل کاهش شدید بارندگی‌ها در این منطقه است.

وی با اشاره به تحمیل فشارهای زیاد بر بخش کشاورزی این شهرستان، افزود: کشاورزی مبتنی بر آب است که کاهش آب لطمات و خسارات جبران‌ناپذیری به این بخش وارد می‌کند بنابراین تنها راه جبران خسارات ناشی از کم‌آبی مدیریت بهینه استفاده از منابع آب در کشور و شهرستان بروجرد است.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد از وجود یک هزار و 500 دهنه قنات در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: شهرستان بروجرد با دارا بودن بیشترین تعداد قنات در استان لرستان همچنان از کم‌آبی رنج می‌برد که می‌توان با مدیریت مصرف، آب بیشتری به بخش کشاورزی اختصاص داد.

امینی عنوان کرد: حدود 6 هزار کیلومتر کانال آب‌رسانی درجه سه و چهار در این شهرستان حفرشده که می‌توان با انجام عملیات بر روی این کانال‌ها مصرف آب را بهینه کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه آبیاری تحت‌فشار خاطرنشان کرد: از میان یک هزار و 500 قنات موجود در این شهرستان حدود 800 قنات لایروبی شده اما به دلیل افت شدید منابع آب زیرزمینی بسیاری از قنات‌های موجود در شمال این شهرستان خشک‌شده‌اند و لایروبی هم در این قنات‌ها اثربخش نبوده است.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد گفت: از کانال‌های سه و چهار حدود 151 کیلومتر بهسازی شده و با احداث کانال آب‌رسان با استفاده از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتباری که از سوی دولت به این بخش اختصاص داده‌شده حدود 24 کیلومتر کانال آب‌رسانی  دیگر در دست احداث است.

امینی احداث صنایع جانبی و سردخانه‌ای را یکی از نیازهای مهم وجدی این شهرستان دانست و اظهار داشت: در این شهرستان ظرفیت ایجاد سردخانه 25 هزار تنی وجود دارد که تاکنون ظرفیت سردخانه‌ای این شهرستان 4 هزار تن بوده است و در حال حاضر دو واحد سردخانه به ظرفیت 5 و 6 هزار تنی در این شهرستان در حال احداث است.

وی با اشاره به هزینه بربودن احداث سردخانه و صنایع تبدیلی، بیان کرد: به‌منظور احداث یک واحد سردخانه حدود شش میلیارد تومان تسهیلات لازم است که برای دریافت این مقدار تسهیلات از بانک‌های عامل نیاز است که یک ونیم برابر این مقدار ضمانت در اختیار بانک قرار گیرد.      

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد افزود: با توجه به میزان تولید 90 هزارتنی میوه در سال در این شهرستان، نیاز به احداث صنایع سردخانه و تبدیلی مهم و ضروری است.

امینی عنوان کرد: از این میزان میوه، 40 هزار تن را سیب تولیدی این شهرستان به خود اختصاص داده است که در هنگام برداشت میوه قیمت به پایین‌ترین حد خود می‌رسد که این به سود کشاورز نیست اما چنانچه ظرفیت سردخانه‌ای در این شهرستان افزایش یابد کشاورز می‌تواند با نگهداری محصول خود در این سردخانه‌ها در زمان مناسب محصول خود را به فروش رسانده و یا محصول خود را به شکل‌های مختلف فرآوری کند.

وی ضعف سرمایه‌گذاری در این زمینه را علت اصلی کمبود زیرساخت‌های صنایع جانبی در این شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 42 میلیارد تومان تسهیلات برای احداث سردخانه در این شهرستان در نظر گرفته شد که تنها هفت 7 و نیم  میلیارد تومان از این مقدار به بانک‌ها معرفی شد.