رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

سبک زندگی اسلامی ایرانی در معرض تحریف قرار گرفته است - نمایش محتوای خبر

 

 

سبک زندگی اسلامی ایرانی در معرض تحریف قرار گرفته است

سبک زندگی اسلامی ایرانی در معرض تحریف قرار گرفته است

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات امور استان‌های حوزه هنری گفت: سبک زندگی اسلامی و ایرانی در معرض تهدید و تحریف قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدقاسمی پور در نشست تخصصی «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» که در سالن اجتماعات حوزه هنری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: باوجوداینکه بسیاری از وقایع، پندها و اندرزهای گذشتگان از طریق نقل شفاهی به نسل‌های بعدی منتقل‌شده، امروزه شاهد کمرنگ شدن این فرهنگ در جامعه هستیم.

و بابیان اینکه هرکس که حضوری هرچند کوتاه و مقطعی در دوران دفاع مقدس داشته، می‌تواند راوی بخشی از خاطرات شهدا باشد، افزود: خاطرات هیچ رزمنده‌ای تکراری نیست، حتی اظهارات تک‌ تک افرادی که دریک عملیات، زمان و مکان مشترک حضورداشته‌اند، نیز شنیدنی است زیرا هرکس از دریچه فکر و نگرش خود وقایع را تحلیل می‌کند.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات امور استان‌های حوزه هنری عنوان کرد: به‌منظور ثبت هرچه بهتر خاطرات شهدا، همدلی، درک صحیح و آشنایی باشخصیت و زندگی‌نامه رزمندگانی که راوی خاطرات و وقایع جنگ تحمیلی هستند، الزامی است.

وی با اشاره به‌ضرورت پرداختن به جزئیات در روایتگری و بیان خاطرات دفاع مقدس، تصریح کرد: در بسیاری از موارد، رزمندگان بنا به دلایلی ازجمله، پرهیز از ریا و خودنمایی، از بیان جزئیات و فعالیت‌های جنبی خود در جبهه‌، خودداری می‌کنند درحالی‌که بیان این جزئیات رمزگشا سبب زیبایی، جذابیت، شیوایی و خواندنی‌تر شدن آثار و کتاب‌های دفاع مقدس می‌شود.

قاسمی پور خاطرنشان کرد: خاطراتی که هنوز مکتوب نشده از طریق گفت‌وگوی شفاهی، ثبت‌شده، سپس تنظیم و منتشر می‌شود و امروز تعداد قابل‌توجهی از کتاب‌های دفاع مقدس، ازجمله «دا» و «نورالدین پسر ایران» به این روش گردآوری و نوشته‌شده‌اند.

وی بیان کرد: نباید رزمندگان را فقط به‌عنوان مرد جنگی معرفی کرد، بلکه لازم است که به تمام جنبه‌های زندگی و فعالیت‌های آن‌ها در عرصه‌های مختلف پرداخته شود، حتی زندگی همسران و خانواده‌های شهدا نیز حاوی نکات درس‌آموز فراوانی است.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات امور استان‌های حوزه هنری افزود: امروز که به‌واسطه تهاجمات فرهنگی، سبک زندگی اسلامی و ایرانی ما در معرض تهدید و تحریف قرار دارد، ضرورت ترویج و نشر سبک زندگی شهدا و آشنایی هرچه بیشتر جوانان و دانشجویان باارزش‌های ناب دفاع مقدس، بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه ترس از عدم مهارت و توانایی در نوشتن نباید مانع از خاطره‌نویسی رزمندگان شود، گفت: هرکدام از رزمندگان در حد توان مشاهدات عینی خود را ثبت و ضبط کنند، سپس آن را به مرجع و متولی مربوطه تحویل دهند تا با نظارت آن‌ها در ردیف اسناد و آثار دفاع مقدس بایگانی شود.

قاسمی پور با اشاره به لزوم پرهیز از نقل‌قول در خاطره‌نویسی دفاع مقدس، تصریح کرد: بیان خاطرات باید بر اساس واقعیت و مشاهدات عینی باشد و هر رزمنده‌ای که خاطرهای را تحت عنوان آثار دفاع مقدس منتشر می‌کند، در مقابل نوشته خود مسئول است و باید در روز قیامت نیز در پیشگاه پروردگار پاسخگو باشد.