رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

سبک زندگی اسلامی ایرانی در میان خانواده های خرم آباد مطالعه شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سبک زندگی اسلامی ایرانی در میان خانواده های خرم آباد مطالعه شد

سبک زندگی اسلامی ایرانی در میان خانواده های خرم آباد مطالعه شد

از سوی آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان پژوهشی با عنوان «بررسی و مطالعه سبک زندگی اسلامی - ایرانی در بین خانواده های شهر خرم آباد» انجام شد.

مهیاره صادقی مدیر آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان و یکی از مجریان این طرح در گفتگو با مهر هدف از انجام این پژوهش را شناسایی نوع  زندگی خانواده های شهر  خرم آباد و برنامه ریزی  بر اساس داده های بدست آمده عنوان کرد.

وی یادآور شد: در این پژوهش تلاش شده بخش های محدودی از سبک زندگی شاخص سازی و میزان دوری و نزدیکی خانواده ها به این شاخص محقق ساخته مشخص شود.

وی  اظهار داشت: با توجه به افزایش امار طلاق در خرم آباد ٰافزایش ناسازگاریها و اختلافات خانوادگی، کاهش امار ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج در دختران و پسران، مشاهده و شکل گیری روابط در خارج از چارچوب خانواده در بین مجردها و متاهلین به نظر می رسد این نهاد تحت تاثیر عوامل مخرب قرار گرفته  که برخی از این عوامل نشات گرفته از مسائل برون مرزی استفاده از ماهواره و برخی تحت تاثیر متغیرهای داخل جامعه است.

وی اضافه کرد: همچنین تغییر نگرشی ارزشی افراد جامعه (مدرن شدن ارزشها) نیز بی تاثیر نبوده است.

صادقی عنوان کرد: به نظر می رسد مشخص کردن یک الگوی اسلامی ایرانی و قرار دادن  این الگو در جامعه آماری مورد نظر می توان  میزان نزدیکی یا دور بودن از الگو را نشان دهد و در صورت مشاهده  دور بودن  از الگوی مورد نظر به تبع می توان برای حل این مساله راهکارهایی ارائه و تدبیر اندیشید.

مجری این پژوهش با بیان اینکه  انجام این تحقیق حدود یکسال از اواخر سال ۹۲ تا اسفند ۹۳ به طول انجامیده است گفت: این پژوهش با روش پیمایشی انجام شده و گروههای هدف در این تحقیق از طریق نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شده اند.

مدیر  آموزش و پژوهش حوزه هنری لرستان افزود: هدف کلی انجام این طرح به دست آوردن اطلاعات جدید و افزودن به دانش عمومی است و در این تحقیق نیز فراهم کردن داده های بنیادی در زمینه شکل سبک زندگی اسلامی ایرانی برای برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان سازمانهای اجتماعی و فرهنگی استان لرستان مد نظر بوده است.

وی، دکتر  آرمین امیر را از دیگر مجریان انجام  این طرح عنوان کرد و افزود: دکتر مجتبی پور ترکارانی نیز ناظر انجام تحقیق بوده است که در این پژوهش  تلاش های بسیاری از سوی این افراد صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در زمینه سبک زندگی پژوهش ها و مقالاتی انجام شده که هر کدام با توجه به گستردگی سبک زندگی به بخش محدودی از آن پرداخته شده است اما در این پژوهش تلاش شده به جنبه های گوناگونی از سبک زندگی در طیف های مختلف توجه شود.

وی یادآور شد: با توجه به داده های گردآوری شده از خانواده های شهر خرم آباد مشاهده می شود که بخش عمده ای از خانواده ها به طور ناآگاهانه سبک زندگی را انتخاب کرده اند که اطلاع چندانی از آن و یا پیشینه تاریخی فرهنگی آن ندارند.

صادقی افزود: همچنین مشاهده شد خانواده های خرم آباد در سال ۹۳ به مقدار زیادی از شاخص های ساخته شده در این پژوهش در ابعاد رفتار مصرفی، استفاده از وسایل ارتباط جمعی، نگرش ها و ارزش ها و نحوه گذراندن اوقات از مدل ایرانی و اسلامی دور هستند.