جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

سرانه فضای کتابخانه ای در لرستان پایین است - نمایش محتوای خبر

 

 

سرانه فضای کتابخانه ای در لرستان پایین است

سرانه فضای کتابخانه ای در لرستان پایین است

مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان گفت: در بحث سرانه فضای فیزیکی کتابخانه ها لرستان جز چهار استان آخر در کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بروجرد و کمیه نهضت مطالعه مفیدمدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان افزود: کتابخانه ها محلی برای ترویج فرهنگ مطالعه و فعالیتهای فرهنگی دیگر است.

مختار پور تصریح کرد: مسئولان فرهنگی باید خانواده ها را به سمت مطالعه مفید ترغیب کنند تا با استفاده از فضای کتابخانه ها فرزندان نیز به سمت کتاب و کتابخوانی سوق پیدا کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر کتابخانه های عمومی فضایی نامناسب دارند و فعالیت آنها در حالت ایستایی قرار دارد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان گفت: مناسب است برای استفاده حداکثری از فضاهای کتابخانه ها با آموزش و پرورش و کانون پرورشی فکری کودکان نیز تفاهم نامه ای منعقد شود.

مختار پور اظهار داشت: برای ایجاد کتابخانه های الکترونیکی باید ابتدا زیر ساخت های یک کتابخانه استاندارد را ایجاد کنیم تا به هدف مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: اما برخی نیز به بهانه دیجیتال شدن کتابخانه ها سعی در برچیده شدن کتابخانه ها دارند که این درست نیست و ریشه زدن به تیشه کتابخانه ها است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر از بین ۳۱ کتابخانه عمومی لرستان تنها سه کتابخانه به عنوان کتابخانه ساخته شده اند و مابقی با تغییر کاربری امروز به کتابخانه تبدیل شده اند.

مختار پور گفت: ابتدا باید پایه های کتابخانه ها را در استان تقویت کنیم بعد به دنبال الکترونیکی کردن منابع برویم.

وی ادامه داد: در بخش سرانه فضای فیزیکی کتابخانه ها لرستان جز چهار استان آخر در کشور است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان در پایان در رابطه با ساخت پروژه آسانسور کتابخانه شهید صارمی بروجرد یاد آور شد: هم اکنون از محل بودجه تامین و تجهیز اعتباراتی در نظر گرفته شده پیمانکار مشخص شده و سعی می کنیم این پروژه  اول مهر ماه سال جاری به اتمام برسد.

مسلم پور قاسمیان فرماندار بروجرد نیز در این جلسه اظهار داشت: نحوه پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها توسط شهرداری و بدهی سال گذشته این نهاد به امور کتابخانه های عمومی بروجرد در جلسه بعدی مشخص شود.

وی اظهار داشت: همچنین چگونگی پرداخت سهم نیم درصدی سال ۹۴ توسط شهرداری بروجرد با استفاده از جدول و نمودار تعیین شود.

وی ادامه داد: از اداره اوقاف نیز می خواهیم مکانهایی را به منظور ایجاد کتابخانه وقف شده در اختیار امور کتابخانه های عمومی بروجرد واگذار کند.

فرماندار بروجرد تاکید کرد: این واحدها باید هر چه سریعتر شناسایی و تحویل داده شوند تا مورد تجهیز و تعمیر امور کتابخانه های عمومی شهرستان قرار گیرند.

پور قاسمیان همچنین در ادامه خواستار رسیدگی به زمین های واگذار شده شهرداری به منظور ایجاد کتابخانه های جدید شد و اظهار داشت: تمام زمین هایی که شهرداری برای احداث کتابخانه در سطح شهر تحویل داده است احصاء و نقشه آن تعیین و از محل اعتبارات فرهنگی برای ساخت پیگیری شوند.