سرنجه گیرو

استان لرستان به دلیل تاریخ و فرهنگ بومی خاص از سنت‌های زیادی برخوردار است؛ سنت‌هایی که ریشه در باور و اعتقاد مردم این سرزمین دارد. سنت‌هایی که گاه مردم این منطقه را در سراسر استان چنان به هم نزدیک کرده که پیوندهایی براساس همین آیین‌ها به وجود آمده و دل‌ها را یکی ساخته است.

لرستان به سبب شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن خود، محل ییلاق و قشلاق ایل‌‌ها و عشایر استان‌های اطراف است .به طور کلی عشایر ایران که معیشت و آداب و رسوم خاص خود را دارند در ایران یکی از جذاب ‌ترین شیوه‌‌های زندگی اجتماعی به شمار می‌‌آیند. عشایر و طایفه‌‌های لرستان به دو بخش لر و لک تقسیم می‌شوند که از نظر لهجه، سنن، آداب و رسوم و برخی مسائل مذهبی با یکدیگر تفاوت دارند. ناف(ناف بری)، نامزدی(دستگیرو)، سنجش عروس(سرنجه گیرو)، شیرینی نامزدی(شیرینی حرونی)، توافق قرارداد بین خانواده عروس و داماد(دس بوسو)، حنابندان و غیره از مراسمی هستند که در شهرهای مختلف استان اجرا می‌شوند.

با توجه به قدمت لرستان در اجرای آداب و رسوم چه در مراسم و چه در روزهای خاصی چون شب یلدا و ایام نوروز در یک دهه اخیر بسیاری از این سنت‌ها با آمدن تکنولوژی به دست فراموشی سپرده شده اند. این در حالی است که گرد فراموشی سنت‌ها در زندگی مردم این دیار صمیمیت ها، دور هم جمع شدن‌ها و گرمای محبت‌ها را تا حدودی در بین خانواده‌ها کمرنگ کرده است. اگر فرهنگ بومی از طریق آموزش‌های خانواده‌ها و نهادهای مربوط آموزش داده و تقویت شود، کارکرد مثبت و مطلوب خود را در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی حفظ خواهد کرد. به طوری که سیر شتابان رشد تکنولوژی و فرهنگ مدرن باعث از بین رفتن سنت‌ها نخواهد شد.

یکی از مراسم های قبل از ازدواج سرنجه گیرو است. واژه سرنجه در زبان لری به معنی سنجد است .هنگامی که دختری در لرستان به سن ازدواج رسید و به مناسبت های مختلف از سوی خانواده ها و اقوام و آشنایان به عنوان دختر دم بخت به دیگران معرفی و پیشنهاد گردید ، زنان بزرگ فامیل  از طرف خانواده ی  داماد به بهانه های مختلف به منزل دختر دم بخت می روند تا ضمن دیدن از نزدیک با شگردهای خاص  ، او را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند . این مرحله در اصطلاح لری سرنجه گیرو (Serenje Giro) نامیده میشود .

Loading the player...