سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سرنوشت نامعلوم اجرای ۴ تقاطع خرم‌آباد/ استانداری به تعهد خود عمل نکرد - نمایش محتوای خبر

 

 

سرنوشت نامعلوم اجرای ۴ تقاطع خرم‌آباد/ استانداری به تعهد خود عمل نکرد

سرنوشت نامعلوم اجرای ۴ تقاطع خرم‌آباد/ استانداری به تعهد خود عمل نکرد

چهار تقاطع غیرهم‌سطح در خرم‌آباد در حالی هنوز اجرا نشده که شهرداری و شورای شهر عدم‌تعهد استانداری را دلیل این کار می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، شامگاه یکشنبه در یکصد و هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد با موضوع‌های مختلفی اعم از تعریض حرم امام‌زاده زیدبن علی(ع)، ارائه جریمه دوربین‌های سطح شهر به متخلفان، فروش اتوبوس‌های بخش دولتی به بخش خصوصی و تکلیف پروژه چهار زیرگذر در سالن اجتماعات ساختمان شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد.

وضعیت 4 تقاطع خرم‌آباد

محمد حسین‌پور عضو شورای شهر خرم‌آباد در مورد وضعیت 4 تقاطع خرم‌آباد اظهار کرد: در زمینهٔ چهار زیرگذر بنا بود توسط قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) ــ بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بسته‌شده ــ بعد از برآورد اولیه آغاز به کار کند ولی درحالی که ارائه جزئیات نداده تجهیزات کارگاهی خود را مستقر کرده است.

یحیی عیدی بیرانوند، شهردار خرم‌آباد در این رابطه نیز گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء مطمئن است که قرارداد منعقد می‌شود و در حین برآورد،  قرارگاه خاتم کارهای تجهیز کارگاهی را نیز انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه استانداری 30 درصد خود را پرداخت نمی‌کند، گفت: تنها راه ما این است که خود ما طرف قرارگاه خاتم باشیم و کل هزینه را بدهیم.

استانداری به تعهد خود عمل نکرد

بیرانوند در مورد احداث چهار تقاطع در سطح شهر خرم‌آباد توسط قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: روگذر اتصال خیابان 60متری به 80متری بلوار ولایت، روگذر اتصال خیابان شریعتی به‌سمت کوی فلسطین،  زیرگذر بهارستان، و روگذر 60متری به مسکن مهر چهار تقاطع مدنظر است.

شهردار خرم‌آباد بیان کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء درخواست پیش‌پرداخت دارد و ما این پول را نداریم، با توجه به درخواست قرارگاه خاتم، خود قرارگاه پیشنهاد پرداخت 10 میلیارد تومان وام را به ما می‌دهد.

وی گفت: براساس تفاهم‌نامه بنا بود 30 درصد اول را استانداری متقبل شود و مابقی از املاک باشد که این کار را استانداری انجام نداده، و تا پیش‌پرداخت داده نشود قرارگاه خاتم فعالیت خود را آغاز نمی‌کند.

تقاطع خرم‌آباد معطل استانداری

علی جهان‌آرا، عضو شورای شهر خرم‌آباد با ابراز "ما مجبور به قبول کردن طرح‌های قرارگاه خاتم الانبیاء هستیم"، خاطرنشان کرد: این کار مانند کمک به خیبر است که شورا داده درحالی که بقیه فکر می‌کنند استانداری این کار را انجام داده است.

حسن آذری عضو شورای شهر خرم‌آباد گفت: می‌توان با مذاکره با قرارگاه خاتم الانبیاء به دو پروژه زیرگذر گلدشت و 60متری اولویت ساخت دهیم و دو پروژه دیگر را در اولویت پایین قرار دهیم.

یحیی عیدی بیرانوند، شهردار خرم‌آباد نیز عنوان کرد: پروژه 60متری به 80متری اگر اجرا نشود با گره ترافیکی شدیدی برخورد می‌کنیم.

وی عنوان کرد: استانداری لرستان در زمینهٔ پرداخت 30 درصد ساخت چهار پروژه روگذر اتصال بلوار شهید شفیع‌پور به مسکن مهر، روگذر اتصال بلوار شهید شفیع‌پور به بلوار ولایت، روگذر نعل‌اسبی اتصال خیابان شریعتی به کوی فلسطین و زیرگذر بلوار بهارستان گلدشت به تعهدات خود عمل نکرده است.

همکاری نیروی انتظامی و شهرداری در مورد تخلفات رانندگی

شهردار خرم‌آباد در رابطه با ارائه تخلف ثبت‌شده در دوربین‌های سطح شهر خرم‌آباد به رانندگان متخلف توسط شهرداری خرم‌آباد، عنوان کرد: دوربین‌های سطح شهر جریمه‌های بالایی را در خصوص تخلف‌ها ثبت می‌کند ولی به دست صاحبان مالکان خودرو نمی‌رسد، پلیس هم چون منبع درآمدی ندارد از شهرداری خواسته تا در این رابطه به آنها کمک کند.

وی تصریح کرد: براساس برآورد انجام شده هزینه برای توزیع این جریمه‌ها سه میلیون تومان است و مهم‌ترین دلیل انجام این کار نظم‌دهی به شهر می‌باشد چراکه بیشتر مردم خرم‌آباد ثبت تخلف توسط این دوربین‌ها را قبول ندارند.

عیدی بیرانوند با بیان اینکه پاکت‌هایی برای این کار طراحی شده که آرم شهرداری و پلیس به‌روی آن حک‌شده خاطرنشان کرد: در رابطه با جرائم رانندگی تاکنون هزینه‌ای به شهرداری نداده‌اند ولی امسال به استان یک‌میلیارد تومان داده‌اند که سهم شهرداری خرم‌آباد 500 میلیون تومان است.

محمد حسین‌پور عضو شورای شهر خرم‌آباد اظهار داشت: درآمد حاصل از فروش وسایل نقلیه به بخش خصوصی و واگذاری اتوبوس در محل عمرانی، خرید قطعات و سوخت هزینه می‌شود.

با فروش یکی از اتوبوس‌های شهرداری موافقت نشد

این عضو شورای شهر افزود: قبلاً اتوبوسرانی درخواست فروش چهار دستگاه را داده‌اند که با یکی از آنها موافقت نشده است و درآمد حاصله از فروش در بحث تجهیز ناوگان حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌شود.

عبدالله عزیزپور، عضو دیگر شورای شهر خرم‌آباد در این رابطه عنوان کرد: سه میلیون مبلع زیادی در مقابل 500 میلیون تومان نیست چراکه به سطح شهر نظم می‌دهد.

وی با اعلام اینکه این درآمدها متمرکز هستند، بیان کرد:  چون منبع و منشئی برای اینکه مردم بدانند دوربین جریمه می‌کند و جرائم درب منزل آنها می‌رود  وجود ندارد این کار می‌تواند مفید باشد و این کار در راستای همکاری با پلیس است.

توزیع جریمه دوربین‌های سطح شهر سبب نظم در شهر می‌شود

رضا حاصلی دیگر عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز در این رابطه گفت: جرائم راهنمایی و رانندگی در اختیار استان نیست بلکه به حساب خزانه می‌رود و قانون مشخص کرده که از برنامه کلی چند درصد به نیروی انتظامی و چند درصد به شهرداری‌ها تعلق دارد.

وی خاطرنشان کرد: حساب‌وکتاب مالی در نیروی انتظامی وجود ندارد و شهرداری یا راهنمایی و رانندگی دخل و تصرفی در آن ندارد.

جافر وفایی عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز در این رابطه گفت: اگر هدف کمک به نیروی انتظامی است نیروی انتظامی می‌تواند با هزینه کمتری در یک سامانه پیامکی تخلف فرد را برای او ارسال کند تا فرد از جریمه شدن توسط دوربین مطلع شود.