جهش تولید | شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹

سرگذشت نامعلوم "بهارستان" خرم‌آباد/ پروژه‌ای که فقط ویرانی بر جای گذاشت - نمایش محتوای خبر

 

 

سرگذشت نامعلوم "بهارستان" خرم‌آباد/ پروژه‌ای که فقط ویرانی بر جای گذاشت

سرگذشت نامعلوم "بهارستان" خرم‌آباد/ پروژه‌ای که فقط ویرانی بر جای گذاشت

پروژه "بهارستان" یکی از جنجالی ترین پروژه‌های شهری خرم‌آباد است که باوجود سر و صدای زیاد تکلیف آن معلوم نشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، جلسه بررسی قرارداد شهرداری و قرارگاه خاتم‌الانبیاء شامگاه یکشنبه با حضور محمد اصلانی معاون امور عمرانی استاندار لرستان، یحیی عیدی بیرانوند شهردار خرم‌آباد، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر خرم‌آباد در سالن جلسات شورای اسلامی شهرستان خرم‌آباد برگزار شد.

عدم توجه به‌ قرار دادهای اولیه پروژه‌ها مشکل‌ساز شد

حسن آذری رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد در این جلسه اظهار داشت: در زمان  گذشته اگر بحث‌هایی در زمینهٔ زیرگذر بهارستان انجام می‌شد به شورا اطلاع داده نمی‌شد و همین سبب بروز مشکل شد.

وی افزود: در روزگاری ونک پارک را واگذار کردند کاری بر روی آن انجام نشد و نزدیک به چهار میلیارد روی دست شهرداری گذاشتند که با شرکت معین کوثر فعالیت شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد بیان کرد: در گذشته نیز میراث فرهنگی مدتی به دلیل عدم تنظیم درست قرارداد اولیه سعی کرد هتل شهرداری را بگیرد که با گرفتن وکیل این کار نتیجه نگرفت.

وی عنوان کرد: حدود 12 سال پیش چهار هکتار از اراضی ورودی شهر خرم‌آباد را به شرکت مهستان برای مسکن‌سازی واگذار کردند که نتیجه‌ای نیز نداشت ولی به دلیل اینکه سند به شرکت داده‌شده بود، شهرداری از آن چهار هکتار هیچ‌چیز ندارد و دلیل مطرح کردن این موضوعات این است که قراردادهای جدید محکم‌تر بسته شود تا نقطه‌ضعفی در این رابطه نداشته باشیم.

مشکل بهارستان نامعلوم بودن آن بود

جافر وفایی عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه اظهار داشت: انتخابات در شهر خرم‌آباد با کمترین حاشیه برگزار شد و جای تبریک دارد.

وی افزود: شورای شهر خرم‌آباد در جلسه گذشته طرح دوفوریتی دادند که از همه عوامل اجرایی انتخابات به تعداد 120 نفر پاداش داده شود که شهردار را مکلف کردیم این کار را انجام دهد و در جلسه‌ای در شهرداری این اتفاق افتاد و از این عزیزان تجلیل شد.

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد بیان کرد: بحث و مشکلی که در رابطه با پروژه بهارستان به وجود به خاطر این بود که خیلی از موارد برای ما روشن نبود .

وی گفت: این چهار پروژه قرارگاه خاتم از نیازهای اولیه شهر خرم‌آباد است اما با توجه به نیازهایی که از زبان مردم شنیده و مراجعات مردم، می‌شود با صرف هزینه‌های کمتر در برخی از پروژه‌ها خدمات بهتری را ارائه داد.

احداث فرهنگ‌سرا نیاز شهر خرم‌آباد است

جافری بیان کرد: با توجه به هزینه زیادی که در پل شاپوری می‌شود بهتر است این پل  به‌عنوان ورودی شهر در نظر گرفته شود.

وی بابیان اینکه پروژه معین کوثر  سرمایه‌ای است که می‌خواهیم بماند چراکه هرچقدر بماند ارزش‌افزوده در پی دارد، عنوان کرد: الآن از مشکلات استان ما گره‌های ترافیکی است که ما بهتر است موافقت کنیم از سرمایه‌ای که در استان داریم استفاده کنیم تا خدمات خوبی ارائه دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد به‌ عنوان یک پیشنهاد، افزود: شهر خرم‌آباد فاقد یک فرهنگ‌سرا است و اگر ممکن است در پروژه پل شاپوری فرهنگ‌سرایی را بگنجانند.

وی اظهار داشت: چهار منطقه محروم در استان شامل منطقه فلک‌الدین، ماسور و انتهای اسدآبادی و انتهای دره گرم  فاقد امکانات ورزشی و آسیب‌پذیر اجتماعی هستند و انتظار داریم در کارگروه‌های ورزشی کمبود امکانات ورزشی در این مناطق بیان شود.

عبدالله عزیزپور عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز گفت: کل بودجه شهرداری در سال آینده 124 میلیارد است و در رابطه با تأمین این بودجه  150 میلیارد تومانی که بنا است برای پروژه‌ها قرارگاه خاتم اجرا کنیم منابع اعتباری نداریم.

سرگذشت نامعلوم بهارستان و سوال‌های مردم

علی جهان‌آرا عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه عنوان کرد: بارها قراردادهایی را بسته‌ایم ولی زمان اجرای قراردادها به مشکلاتی برخورده‌ایم و حق همه مردم است که در رابطه با قراردادهایی مانند پروژه بهارستان و سرگذشت پروژه سؤال داشته باشند.

وی افزود: نمی‌دانیم شهرداری و استانداری در بحث هزینه و 50 درصدها به چه سطحی می‌خواهند برسند و ما نیز نمی‌توانیم پاسخگوی سوالات مردم در این زمینه باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد بیان کرد: در امر حوزه مدیریت شهری پروژه‌هایی داریم که نیمه‌تمام هستند و حتی زمانی دوفوریتی تصویب کردیم که شهرداری کلید پروژه جدیدی را نزند چرا که ما از زمانی که به شورا آماده‌ایم هنوز نتوانستیم پروژه‌ای را تمام کنیم.

ضرورت مطالعه و کارشناسی در پروژه‌های کلان و جدید

وی عنوان کرد: فقط پروژه 9 دی به اتمام رسید که آن پروژه نیز شروع نشده مزه شیرینی بر دهان ما تلخ شد چرا که قسمت‌هایی از آن ریزش کرد و مقصر آن نیز پیدا نشد.

جهان‌آرا گفت: پل مازیار، پل جهادگران و پایانه نیز پروژه‌هایی از این قبیل هستند  و اگر می‌خواهیم پروژه‌های کلان و جدید تعریف شود مطالعه و کار کارشناسی بیشتری روی آن انجام داده که زودتر تکمیل شود.

وی عنوان کرد: قراردادها باید شفاف شود تا به سرنوشت پروژه‌های قبلی دچار نشود.

رضا حاصلی دیگر عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز بیان کرد: همه ما با یک نیت در کارها شرکت می‌کنیم و تنها موضوع قابل‌طرح چگونگی اجرای کار است که هم واقع‌بینانه به موضع نگاه کنیم و نیز نتیجه‌بخش باشد.

عضو شورای اسلامی شهر بیان کرد: کل مجموعه کشور به این نتیجه رسیدند که عاقلانه و با تدبیر باید با موضوعات برخورد کرد.

نبود طرح جامع ترافیکی مشکل بزرگ خرم آباد

وی عنوان کرد: هدف از ساخت‌ و ساز زیرگذر یا روگذر و هر چیزی  روان‌سازی ترافیک و شکیل کردن مبلمان شهری است و بخشی از تقاطع‌های غیر هم‌سطح احساس می‌شود و نیاز شهر است.

حاصلی تصریح کرد: اگر 10 سال زمان بگذارند نمی‌توانند پروژه‌هایی که سال‌های سال است بلاتکلیف است راحل کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهر خرم‌آباد چند پروزه از ضروریات و نیازهای شهر است بیان کرد: از ضروریات شهر تکمیل پل مازیار، نه دی و جهادگران است که به لطف خدا و همت دوستان پیشرفت‌های خوبی داشته است.

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد گفت: نبود طرح جامع ترافیکی از دیگر ضروریات شهر است و حتی در نامه‌ای از سوی وزارت کشور نیز توبیخ شهردارانی که به موضوع ترافیک توجه نکرده‌اند آمده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 94 کل بودجه شهرداری 107 میلیارد بوده که بعید می‌دانم در خوش‌بینانه‌ترین حالت 70 درصد آن تحقق پیدا کند و پیش‌بینی‌ها برای سال 95 نهایتاً 25 درصد متمم بودجه اضافه می‌شود.

حاصلی با بیان اینکه انتظار داریم تفاهم‌نامه‌ای در رابطه با پروژه ها رد و بدل شود بیان کرد: نیاییم توقعاتی را به وجود آوریم که توان مالی  آن را نداریم و ما باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که نه توقع نا به‌جا برای مردم به وجود آید و نه در حد یک حرف باقی بماند.

وی افزود: اجرای پروژه های دوفوریتی به‌مراتب رضایتمندی بیشتری در بین مردم دارد.