سریال رستاخیز تفنگ‌ها

سریال رستاخیز تفنگ‌ها از برنامه های تامینی سیمای مرکز لرستان است که هر شب ساعت 21:30 به مدت 45 دقیقه از شبکه افلاک پخش می شود.

داستان آن روایت مقاومت و قیام مجموعه‌ای از جوانان روستایی به نام «المالکیه» در جبل عامل است که تحت اشغال نیروهای استعمارگر هستند و قیام‌شان کل بلاد شام را در برمی‌گیرد.

این روستای اشغالی نقطه‌ای محوری برای ارتباط شخصیت‌های انقلابی، علمی و نظامی از جنوب لبنان و دیگر مکان‌هاست که از آنجا دیگر تحولات این سریال و خط آن دنبال می‌شود.

خط اصلی این سریال بر محوریت اوضاع جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جبل عامل و بروز طرح صهیونیستی درباره فلسطین و شکل‌گیری نخستین شهرک‌های صهیونیستی در این کشور و نقش استعمار فرانسه و انگلیس در این باره است که منجر به شکل‌گیری انقلاب‌های متعددی تا سال ۱۹۲۶ می‌شود تا نهایتا جبل عامل بر اساس تصمیم استعمار فرانسه به لبنان متصل می‌شود.

در این سریال که احمد الزین بازیگر مشهور لبنانی بازی می‌کند قیام‌ها در جهان عرب علیه استعمار غرب و بسیاری از شخصیت‌های برجسته جبل عامل در آن دوران از جمله «ادهم خنجر» چهره مقاوم جنوب لبنان در دوران عثمانی‌ها و قیمومیت فرانسه در این کشور، «محمود بزی»، «صادق حمزه»، «ملحم قاسم» و به‌ویژه سیدعبدالحسین شرف‌الدین مرجع عالی شیعیان لبنان و جبل عامل را به تصویر می‌کشد.

عمار رضوان دو هدف «بازگشت به دوران همکاری اجتماعی و همدلی فکری ـ فرهنگی» و «چگونگی زندگی در آن زمان در سایه فقر و استعمار و با فرهنگ انقلابی و مقاوم» را از اهداف ساخت این سریال عنوان کرده و می‌گوید: این روزها نیز سایه اشغالگری و طائفه‌گری در لبنان و سوریه دیده می‌شود و این سریال نمی‌تواند خالی از پیامی به زمان حاضر باشد؛ امروز تاریخ گویا تکرار شده است و منطقه شاهد جنگ طائفه‌ای است و از این رو ضروری می‌دانیم که سریال‌های لبنانی همچنان در جو مقاومت باقی بماند.

Loading the player...
سال تولید: 1397
عوامل تولید:

نویسنده: محمد النابلسی

کارگردان: عمار رضوان

بازیگر: احمد الزین، پیر داغر، باسم مغنیه، مازن معضم، بولین حداد و …