رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سعدی، سفیر علم و ادب و پیام‌آور اخلاق برای مردم بود - نمایش محتوای خبر

 

 

سعدی، سفیر علم و ادب و پیام‌آور اخلاق برای مردم بود

سعدی، سفیر علم و ادب و پیام‌آور اخلاق برای مردم بود

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور لرستان گفت: سعدی سفیر علم و ادب و پیام‌آور اخلاق برای مردم بود حتی تبلیغ دین هم انجام می‌داد و در مجامع علمی شرکت می‌کرد و تمام تلاش او بر این بود که آموزه‌هایی از دین را یاد دهد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از لرستان، حجت‌الاسلام سید محسن موسوی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان عصر چهارشنبه، دوم اردیبهشت در مراسم هشتصد و سی و یکمین نکوداشت سعدی که در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور خرم‌آباد برگزار شد، ضمن تسلیت وفات امام هادی(ع) گفت: از سخنان این امام این است که به‌جای حسرت خوردن نسبت به عدم موفقیتی که در گذشته داشته‌اید به فکر و تدبیر در آینده باش چرا که بر آن‌چه که از دست داده‌ای نباید حسرت بخوری و تدبیری برای آینده خود بجوی تا موفق  شوی.

وی افزود: سعدی بنا به روایات در بین سال 600 تا 610 در شهر شیراز به دنیا آمده او در زمان حمله مغول به ایران زندگی می‌کرد و در شرایط سختی بزرگ شد و شیفته علم آموزی بود و مراحل تکامل علمی خود را در بغداد پشت سرگذاشت و بعد از فراغت از تحصیل به سیر و سفر پرداخت.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور لرستان بیان کرد: سعدی در سفر خود سفیر علم و ادب و پیام‌آور اخلاق برای مردم  بود حتی تبلیغ دین هم انجام می‌داد و در مجامع علمی آن دیار شرکت می‌کرد و تمام سعی و تلاش او بر این بود که  آموزه‌هایی از آموزه‌های دین را یاد دهد.

وی عنوان کرد: آن‌چه برای ما مهم است این است که شهره عام و خاص  سفیر ادبیات و ادب و فرهنگ برای کشور ایران بوده است.

موسوی  با بیان این‌که  در همه جای دنیا سعدی، خیام و حافط نام دارند، تصریح کرد: اردیبهشت ماه 94 ماه پر فضیلتی است چرا که با ولادت امام محمد باقر(ع)  و ماه رجب آغاز و امروز هم در فرهنگ غنی ادبیات شور و نشاط ایران شاهد نکوهشت سعدی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سعدی آثار فراوانی داشته و در دسترس‌ترین آن کلیات سعدی است و برخی از شعر‌های سعدی در دنیا نصب‌العین هستند مانند شعر معروف «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» که بر سردر سازمان ملل متحد نصب شده است.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور لرستان گفت: آموزه‌های دینی ما نیز بر همین منوال است که گاهی علی‌رغم این‌که ما باید پیام‌آور دین باشیم اما آموزه‌های دینی مهجور می‌مانند.