رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

سند استانی مقابله با گرد و غبار در لرستان تدوین شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سند استانی مقابله با گرد و غبار در لرستان تدوین شد

سند استانی مقابله با گرد و غبار در لرستان تدوین شد

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سند استانی مقابله با گردوغبار استان لرستان تدوین‌شده که امیدواریم بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سعید متصدی  روز چهارشنبه در حاشیه نشست مدیران محیط‌زیست کشور که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط‌زیست در بحث مقابله با خشکسالی، گردوغبار و احیاء تالاب‌ها طرح‌هایی دارد و در بودجه‌هایی در دو سطح برای آن دیده‌شده که بیشتر این بودجه در سطح مطالعاتی، تحقیقاتی و قسمتی نیز بودجه اجرایی است.

وی افزود: برای استان لرستان نیز از محل همین طرح توانستیم سند استانی مقابله با گردوغبار که یکی از اسناد بسیار با ارزش لرستان است تدوین‌شده و امیدواریم بتوانیم این آن را اجرایی کنیم.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: در ارتباط با حوزه اجرا خوشبختانه در سال‌های گذشته اعتباراتی برای بحث احیاء تالاب‌ها داشتیم و در پالایش گردوغبار  نیز توانستیم شبکه پایش گردوغبار را کشور تکمیل کنیم که بخشی از آن مربوط به استان لرستان است.

وی بیان کرد: یک بخش  از تکمیل شبکه پایش به استان لرستان مربوط شده و اکنون ما می‌توانیم با اطمینان بگوییم اطلاعاتی که در اختیار مردم قرار می‌دهیم ناشی از ایستگاه‌هایی ایجادشده است.

متصدی تصریح کرد: در بحث حفاظت از محیط‌زیست  امروز در همه  نقاط دنیا و نه‌ تنها ایران، مشارکت دادن مردم در امور  حفاظتی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است که نقش ایفا می‌کند بنابراین بیشتر تلاش ما بر این است که بتوانیم نقش مردم را در ارتباط با حوزه حفاظت افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: جوامع محلی بیشترین افرادی هستند که در بحث حفاظت از محیط‌زیست می‌توانند کمک کنند پس باید بتوانیم از ظرفیت‌های محلی به نحو مطلوبی استفاده کنیم چراکه  به این موضوع حساسیت دارند.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست  گفت: برای حفاظت از محیط‌زیست باید به جوامع محلی اختیار و مسئولیت دارد.

وی اظهار داشت: ستاد سازمان حفاظت محیط‌زیست در ارتباط با  دادن مسئولیت و اختیارات با استان‌ها، 20 پروژه که مشمول ارزیابی بودند تفویض اختیار کرده تااستان‌ها تصمیم‌گیری کنند که  این تصمیم‌گیری در قالب مشارکت‌های  مردم، دستگاه‌های محلی، شوراها،  مشارکت دانشگاهیان و نمایندگان  استانی خواهد بود.

متصدی افزود: وقتی بخواهیم مشارکت  مردم را بیشتر فعال کنیم باید مسئولیت را تفویض اختیار کنیم که خوشبختانه  در سازمان  حفاظت محیط‌زیست برای اولین بار در طول  تاریخ سازمان حفاظت محیط‌زیست با توجه به ظرفیت تولیدشده در استان‌ها تفویض اختیار کرده است.

وی عنوان کرد: اصحاب رسانه نقش بسیار مهمی  در ایجاد حرکت زیست‌محیطی دارند ازاین‌رو امروز رسانه‌ها نباید به‌ عنوان رسانه‌های پرسشگر مطرح شوند بلکه باید عنوان رسانه‌های تسهیل گر مطرح شوند.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست  با  اشاره به اینکه تعداد سمن‌های محیط‌زیست  از سال 92 تاکنون افزایش خوبی داشته است بیان کرد: بیش از 700 سمن در کشور در بحث حفاظت از محیط‌زیست فعالیت دارند.