جهش تولید | شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹

سند مالکیت ۷۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان لرستان صادر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سند مالکیت ۷۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان لرستان صادر شد

سند مالکیت ۷۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان لرستان صادر شد

مدیرکل بنیاد مسکن استان لرستان گفت: حدود ۷۰ هزار جلد سند برای مساکن و ابنیه روستایی حائز شرایط در استان لرستان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، فرهاد خاکی پور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دو هزار و 864 روستا در استان لرستان وجود دارد که از  این تعداد هزار و 561 روستا بالای 20 خانوار است.

وی بابیان اینکه 92 درصد جمعیت روستایی در این تعداد روستای بالای 20 خانوار متمرکز هستند افزود: بنا بود تا پایان برنامه پنجم توسعه برای روستاهای بالای 20 خانوار طرح‌ هادی تهیه و به تصویب برسد که خوشبختانه با تلاش و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد این امر در استان لرستان محقق شد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان لرستان عنوان کرد: هدایت فیزیکی روستاها کاملاً مشخص است و کاربری‌های مختلف اعم از آموزشی، مذهبی، درمانی، خدماتی واداری در یک روستا همانند یک شهر کاملاً مشخص است.

وی در راستای صدور سند املاک روستایی بیان کرد: بحث صدور اسناد کاری بین دستگاهی بود که از برنامه دوم توسعه آغاز شد و تاکنون توانسته‌ایم حدود 70 هزار  جلد سند برای مساکن و ابنیه روستایی که حائز شرایط بودند صادر کنیم.

خاکی پور تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه بحث صدور سند املاک روستایی مغفول مانده بود و وقفه‌ای ایجاد شد که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت این بحث به‌عنوان یک قانون دائمی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید؛ این فرآیند ادامه پیدا می‌کند و علاوه بر روستاها، شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز به بنیاد مسکن واگذارشده است.

وی خاطرنشان کرد: تهیه طرح‌های توسعه پایدار منظومه‌های روستایی را در کل کشور داشته‌ایم که در استان لرستان نیز با توجه به شاخص‌هایی که در نظر گرفته شد بخش زز و ماهرو شهرستان الیگودرز در دستور کار قرار گرفت و مطالعات آن در حال انجام است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان لرستان بابیان اینکه فاز نخست این طرح به تصویب رسیده است گفت: توسعه پایدار منظومه‌های روستایی، طرح کامل و جامعی است که همه نقاط روستایی را بدون در نظر گرفتن جمعیت، تحت پوشش خود  قرار می‌دهد، این طرح برنامه محور است و  حالت اجرایی دارد که امیدواریم بتوانیم در این زمینه نیز طرح توسعه‌ای خوبی را برای بخش زز و ماهرو  تهیه کنیم.

وی به حوزه عمران روستایی اشاره و اظهار داشت: بحث اجرای طرح‌های هادی روستایی و بهسازی شبکه معابر سال گذشته در شرایطی ایجاد شد که قیر رایگان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت و توانستیم سهم مناسبی از این شرایطی که در برنامه بودجه سال 94 دیده‌شده بگیریم و نزدیک به 500 هزار مترمربع شبکه روستایی را با استفاده از قیر در 33 روستا بهسازی کنیم.

خاکی پور افزود: امسال نیز این شرایط را داریم ولی اگر اعتبارات تخصیص می‌یافت سطح کار را افزایش می‌دادیم و بیشتر می‌توانستیم از شرایطی که به وجود آمده استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی نیز بنیاد مسکن دو موضوع را در دستور کار خود دارد که اجرای طرح‌های هادی روستایی در  72 روستا ازجمله آن به شمار می‌رود که خوشبختانه تاکنون 36 هادی روستایی به بهره‌برداری رسیده و بنا است تا پایان سال مابقی طرح‌ها نیز به بهره‌برداری برسد.