جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

سهم ایران از حوزه ICT در اقتصاد جهان 140 هزار میلیارد تومان است - نمایش محتوای خبر

 

 

سهم ایران از حوزه ICT در اقتصاد جهان 140 هزار میلیارد تومان است

سهم ایران از حوزه ICT در اقتصاد جهان 140 هزار میلیارد تومان است

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مرتضی براری در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل سابق و جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات استان لرستان ضمن تبریک سال نو عنوان کرد:‌ یکی از برنامه‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش ICT است که باید تلاش کنیم حداقل صادرات و واردات حوزه ICT مساوی باشد.

وی گفت: سهم ما از حوزه ICT در اقتصاد جهان 140 هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ 35 هزار میلیارد تومان محقق شده و 105 هزار میلیارد تومان دیگر بازار بکر داریم.

معاون حقوقی امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استان لرستان در این اقتصاد نسبت به نرم جهانی سهم آن 2800 میلیارد تومان و نسبت به کشور 700 میلیارد تومان است که تاکنون 100 میلیارد تومان آن محقق شده و باید تلاش شود به این نرم کشوری برسد.

براری با اشاره به اینکه امسال در شرکت پست توانسته‌ایم تغییراتی انجام دهیم و این رتبه را از 28 به 3 برسانیم که در حال حاضر در حوزه ICT رتبه حدود 28 درصدی زیبنده نیست و باید تلاش کنیم که در این زمینه رتبه استان‌ها را ارتقاء دهیم.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید تاکنون 250 میلیارد تومان توسط بخش دولتی و خصوصی در استان لرستان سرمایه‌گذاری شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان این دولت بیش از 150 میلیارد تومان در زمینه زیرساخت‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری هزینه شود.

معاون حقوقی امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید 16 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌های فناوری ارتباطات انجام گرفته که از این مبلغ 4 هزار میلیارد تومان توسط دولت و 12 هزار میلیارد میلیارد تومان توسط بخش خصوصی بوده است.

براری یادآور شد: دولت تدبیر و امید سعی و تلاش کرده که در مرحله نخست به تمام روستاهای بالای 30 خانوار اینترنت بدهد و تا به حال در این زمینه موفق بوده است.

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از 80 درصدی سهم تولیدی ICT زیر 20 درصد است، یادآور شد: در این زمینه باید تلاش کنیم معادل اقتصادی که در این حوزه مصرف می‌کنیم تولید شود از این‌رو اقتصاد حوزه ICT در کشور حدود 35 هزار میلیارد تومان است که در این اقتصاد 80 درصد در استان تهران تولید می‌شود یعنی اینکه 20 درصد جمعیت کشور در تولید اقتصاد نقش دارند که باید سهم اقتصاد استان‌ها را در این زمینه پررنگ کنیم.

گفتنی است در این مراسم از خدمات داریوش کوشکی مدیر کل سابق ارتباطات و فناوری لرستان تجلیل و شهاب حیدری به عنوان مدیرکل جدید ارتباطات و فناوری استان لرستان معرفی شد.