رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

سیاسی‌‌کاری مانع اجرای بزرگ‌ترین سد لرستان/ وقتی "معشوره" در تقابل میان نمایندگان مجلس متوقف می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سیاسی‌‌کاری مانع اجرای بزرگ‌ترین سد لرستان/ وقتی "معشوره" در تقابل میان نمایندگان مجلس متوقف می‌شود

سیاسی‌‌کاری مانع اجرای بزرگ‌ترین سد لرستان/ وقتی "معشوره" در تقابل میان نمایندگان مجلس متوقف می‌شود

احداث سد "معشوره" در کوهدشت سال‌هاست که در تقابل میان مسئولان بلاتکلیف مانده و به موضوع لاینحلی برای استان تبدیل‌شده است.

به  گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، در دور اول سفرهای استانی دولت نهم قرار شد تا از محل تخصیص منابع ملی سد تنگه‌ "معشوره " در کوهدشت احداث شود تا 36 هزار هکتار از زمین‌های دیم کشاورزی این شهرستان به آبی تبدیل شود و بخش قابل‌توجهی از آب سد معشوره به میزان 273 میلیون مترمکعب به زمین‌های کشاورزی کوهدشت اختصاص یابد و این امر به مطالبه جدی کوهدشتی‌ها از آن زمان تاکنون تبدیل شد و پیگیری‌های فراوانی هم برای احداث این سد توسط نمایندگان دوره‌های پیشین این شهرستان صورت گرفت تا پیچ‌وخم قانونی سدسازی در این منطقه رفع شود و مردم شاهد به  نتیجه رسیدن مطالبات خود باشند.

عملیات اجرایی سد معشوره در چهارم خرداد 92 با سفر رئیس جمهور وقت به لرستان کلنگ زنی و آغاز شد تا مردم این دیار در رؤیای بهره‌برداری از این سد و آبی شدن اراضی کشاورزی خود روزگار به سر برند تا اینکه دولت تغییر کرد و وزیر نیروی دولت یازدهم با استناد به مفاد قانونی و به دلیل نداشتن ماده 215 احداث این سد را غیر کارشناسی اعلام کرد تا بار دیگر وقفه احداث این سد در طول چند سال گذشته تکرار شود و پای استاندار لرستان را به مشاجره با وزیر نیرو و طرح درخواست اجرای مجدد این سد بکشاند.

مردم کوهدشت نیز در این میان بیکار ننشستند و با اعتراضات گسترده تلاش کردند صدای خود را از طریق نماینده این شهرستان در مجلس به گوش مسئولان برسانند تا بتوانند سهم 10 درصدی اراضی آبی خود را با احداث این سد افزایش دهند.

مخالفان احداث "معشوره"

اما احداث این سد چندین معارض جدی داشت که پای احداث نشدنش نشسته بودند و تا به امروز بر خواسته خود پافشاری می‌کنند که احداث این سد خطری جدی برای اراضی پایین‌دست که شهرستان پلدختر و بخشی از استان خوزستان است، محسوب می‌شود.

حالا دیگر تنها خواسته اهالی کوهدشت نبود که احداث این سد را مطالبه جدی خود می‌دانستند بلکه آن‌سوی ماجرا نمایندگان دوره پیشین و فعلی پلدختر و نمایندگان استان خوزستان معشوره را تهدیدی در کم‌آبی مضاعف پلدختر، اندیمشک، شوش و دشت آزادگان و کم‌آبی رودخانه‌ی کرخه می‌دانستند و تا اثبات اعتراض خود در مجلس و وزارت نیرو هم ایستادگی کردند تا این دعوای خانگی سر از مجامع ملی دربیاورد.

خشکی اراضی کشاورزی پلدختر درنتیجه احداث معشوره

حمید کاظمی نماینده‌ مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی از مخالفان جدی ساخته‌شدن معشوره است تا پس از کاییدی نماینده‌‌ قبلی این شهرستان حالا صراحتاً اعلام کند که مخالف ساخته‌شدن معشوره است و در سخنانی اظهار داشت: بیم آن راداریم همان‌طور که ساخت آزادراه خرم زال سبب تعطیلی شغل چند هزار پلدختری شد ساخت سد معشوره نیز سبب خشک شدن اراضی کشاورزی پایین‌دست شود.

وی با اشاره به نگرانی مردم پلدختر نسبت به ساخت سد معشوره خطاب به استاندار گفت: اگر دلسوز مردم پلدختر هستید به‌جای سد معشوره سد "چولهول" را که مطالعات آن انجام‌شده اجرایی کنید.

نماینده‌ مردم پلدختر در مجلس تصریح کرد: در مورد ساخت سد معشوره تابع نظر کارشناسی هستیم اما با نظر کارشناسی که ذره‌ای از حقوق مردم پلدختر را ضایع کند به‌شدت مخالفم.

وی افزود: برای مردم کوهدشت احترام قائل هستیم اما به هر صورت ما هم حقی داریم و باید به‌حق ما توجه شود و از التهاب آفرینی جلوگیری شود زیرا بنا نداریم موضوع را امنیتی کنیم.

نجات کوهدشت در گرو احداث سد معشوره

اما نورمحمد فردی بیرانوند فرماندار شهرستان کوهدشت نیز در جلسه اخیر شورای اداری بخش طرهان این شهرستان گفت: زندگی در این بخش صرفاً بر پایه کشاورزی است و بیش از 90 درصد از اراضی این بخش دیم و به‌صورت سنتی کشت می‌شود و این امر جوابگوی معیشت مردم نیست.

وی نجات مردم شهرستان کوهدشت و بخش طرهان را در احداث سد معشوره دانست و افزود: نباید با فضاسازی، کار کارشناسی این پروژه را متوقف کرد چراکه احداث سد معشوره سابقه طولانی دارد و ضرورت احداث آن بر اساس نظر متخصصان و کارشناسان بوده است بنابراین نباید آن را سیاسی کرد.

الهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی نیز که مجدانه پیگیر احداث معشوره است احداث این سد را حق مردم کوهدشت دانست و گفت: اگر وزیر نیرو در روند احداث سد معشوره اختلال ایجاد کند خائن به لرستان است.

وی با اشاره به اینکه منافع این سد برای کل استان خواهد بود، بیان کرد: همه مسئولان متعهد می‌شوند کل استان از منافع این سد بهره‌مند شوند.

آیت‌الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان نیز در جلسه اخیر شورای اداری شهرستان کوهدشت اظهار داشت: سد معشوره پروژه‌ای حیاتی برای استان است چرا باید آب رودخانه سیمره بدون استفاده از استان خارج شود؟ بنابراین باید این سد در استان اجرایی شود.

معشوره را سیاسی نکنید!

از سویی هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز بارها و بارها از احداث این سد تمام‌قد دفاع کرده و به قول رئیس‌جمهور مبنی بر اجرای سد معشوره تأکید کرد و در تلاش است تا به‌دوراز سیاسی‌کاری‌هایی که خود او از آن انتقاد می‌کند اجرای این سد را پیگیری کند.

استاندار لرستان در این رابطه در جلسه اخیر ستاد تسهیل استان گفت: همان‌طور که دولت در همه زمینه‌ها تابع نظر کارشناسی است نمایندگان شهرهای استان نیز تابع نظر کارشناسی باشند.

وی از نمایندگان خواست معشوره را سیاسی نکنند و بیان کرد: آب منطقه‌ای در حال حاضر به‌عنوان متولی و کارشناس در این زمینه معتقد است این پروژه هیچ ‌ضرری به شهرستان پلدختر وارد نمی‌کند بنابراین انتظار می‌رود به‌هیچ‌وجه اجرای یک پروژه را به مسائل سیاسی و جغرافیایی متصل نکرده و تابع تصمیمات کارشناسی و نه تحت تأثیر اختلافات سیاسی در این زمینه باشیم.

در کش‌وقوس این اختلافات درون استانی در راستای احداث سد معشوره این بار مجمع نمایندگان استان خوزستان هم رسماً به رئیس‌جمهور و به شورای عالی امنیت ملی نامه فرستاده‌اند که مخالف ساخته‌شدن سد معشوره هستند از سویی باروی کار آمدن دولت یازدهم مواضع وزیر نیرو در مخالفت با احداث این سد که معتقد به اصلاح نقشه اولیه آن است، تقویت‌شده و هنوز هم تحرک خاصی برای احداث این سد انجام نشده که نشان از عزم و اراده‌ای مبنی بر احداث آن باشد.

به‌هر روی احداث معشوره معروف کوهدشت سال‌هاست با این سیاسی‌کاری‌ها و یا اقدامات غیر کارشناسی در هاله‌ای از ابهام فرو رفته و همچنان آینده احداث این سد و احتمالاً ضرر و زیان‌های آن برای اراضی پایین‌دست را با ابهام و سؤالاتی بی‌شمار مواجه کرده که دلایل مخالفت نمایندگان استان خوزستان و شهرستان پلدختر را تشدید کرده است.

باید دید مدیریت ارشد استان لرستان برای رفع این سیاسی‌کاری‌ها و اماواگرها و اطمینان بخشی به نمایندگان و مردم معترض در احداث این سد چه تدبیری می‌اندیشد و چگونه پاسخ نگرانی‌های دو طرف ماجرا را خواهد داد.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
ای کاش قبل از سیلاب ویرانگر این سد احداث می شد و... سیدحسین ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۱۰:۴۹

سیدحسین
ای کاش قبل از سیلاب ویرانگر این سد احداث می شد و قربانی زیاده خواهی نمایندگان پلدختر و خوزستان نمی شد
که در این صورت برای
منطقه ذخیرآبی بسیار عای ایجاد می کرد و سیلاب را مهار می کرد و جلو خسارات وارده را می گرفت و اکو توریست را رونق می بخشید و برق پاک و بدون آلایندگی را در اختیار شبکه می گذاشت و هزاران فایده دیگر
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ۱۰:۴۹