جهش تولید | شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹

سیلاب به بیش از 3 هزار هکتار اراضی استان لرستان خسارت زد - نمایش محتوای خبر

 

 

سیلاب به بیش از 3 هزار هکتار اراضی استان لرستان خسارت زد

سیلاب به بیش از 3 هزار هکتار اراضی استان لرستان خسارت زد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، مهرداد غضنفری شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران این شهرستان، با بیان این‌که در بخش عشایری برای نخستین بار صادرات بالای بیش از 120 هزار رأس داشتیم، اظهار داشت: در بخش کشاورزی صادرات نسبت به سال گذشته 80 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به این‌که در شهرستان پلدختر برای اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار هیچ محدودیتی وجود ندارد، افزود: 15 درصد اراضی شهرستان آبی هستند یعنی 50 درصد از کل اراضی که این وضعیت مطلوب و کافی نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان این‌که سال گذشته 44 میلیون لیتر در منابع آب استان صرفه‌جویی شده است، عنوان کرد: انتظار می‌رود در شهرستان پلدختر منابع آبی به‌ خوبی مدیریت و در مصرف آن صرفه‌جویی شود.

وی با تأکید بر اینکه الگوی کشت باید تغییر پیدا کند، بیان کرد: سیاست ما حمایت از کشت محصولات آب‌دوست نیست با وجود اینکه نقطه قوت کشاورزی شهرستان پلدختر کشت سبزی و صیفی است.

غضنفری  با بیان اینکه موتور تلمبه‌های غیرمجاز حاشیه رودخانه کشکان باید جمع‌آوری شوند، خاطرنشان کرد: این سازمان به دنبال کشت گلخانه‌ای و نشایی است نه بذرپاشی چرا که رعایت این موارد موجب صرفه‌جویی در منابع آب می‌شود.

وی اظهار داشت: امسال شهرستان پلدختر با کشت کلزا شاید به عنوان شهرستان نخست کشور در این بخش معرفی شود که این مسئله علاوه بر این‌که در راستای اقتصاد مقاومتی است سبب تأمین روغن کشور می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: شهرستان پلدختر در توسعه باغات ظرفیت خوبی دارد اما در صورت وجود منابع آبی باغ‌های موجود به سیستم آبی مجهز شوند.

وی عنوان کرد: در سیل اخیر 11 هزار بهره‌بردار متضرر شده و  به سه هزار و 600 هکتار اراضی خسارت واردشده و 205 موتور تلمبه و ایستگاه پمپاژ در استان آسیب‌دیده است.

غضنفری بیان کرد: سیل به 94 کیلومتر راه آسیب وارد کرده در این زمینه در بخش کشاورزی 35 درصد اعتبارات اختصاص پیدا می‌کند که بانک‌ها موظف‌اند تسهیلات را دنبال کنند.

وی بابیان این‌که به‌طور قطع به‌زودی مابقی خسارات به کشاورزان پرداخت می‌شود، گفت: اگر در سیل اخیر یک سد مخزنی وجود داشت هم سیلاب مهار می‌شد و هم در زمان خشکسالی و در فصل تابستان آب را رها می‌کردیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان به بی‌کیفیتی آرد در شهرستان پلدختر اشاره و تصریح کرد: برای این‌که حقوق اجتماعی در جوامع یکسان باشد ابتدا باید دید توزیع آرد در کارخانجات باکیفیت برتر بر چه مبنایی است.

وی خاطرنشان کرد: 63 درصد عملیات اجرایی گلخانه واشیان پلدختر انجام‌ شده و درصد جزیی از زیرساخت آن مانده که باید با تسهیلات سازه‌ها را نصب کنند تا به بهره‌برداری برسد.

غضنفری اظهار داشت: در شهرستان پلدختر احداث سیلو لازم و ضروری است که ساخت آن باید باقابلیت‌های شهرستان مرتبط باشد و ما موظف به استفاده از همه ظرفیت‌ها در شهرستان‌های استان برای تحقق اهداف هستیم.

وی با بیان این‌که شهرستان پلدختر مستحق کمک بهتر و بیشتری است، اظهار داشت: ممکن است حقوق شهرستان پلدختر در توازن بخش کشاورزی پرداخت‌ نشده باشد و با پرداخت 30 درصد منابع آبی آن را در اولویت قراردادیم بنابراین در جذب ماشین‌آلات کشاورزی و آبیاری تحت‌فشار هیچ محدودیتی وجود ندارد.